Znaleziono 0 artykułów
14.05.2020

Zdjęcie pielęgniarki walczącej z koronawirusem nagrodzone Grand Press Photo 2020

14.05.2020
(Fot. Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”)

Podczas wirtualnej gali finałowej XVI edycji prestiżowego konkursu fotograficznego za zdjęcie roku nagrodzono Jacka Szydłowskiego. Wyróżniono także Tomasza Kaczora, laureata tegorocznej nagrody World Press Photo.

Jacek Szydłowski wygrał tegoroczną edycję Grand Press Photo zdjęciem pielęgniarki na specjalnym dyżurze w namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa. Czarno-biała fotografia obrazuje sytuację, do której każdy może się odnieść – mówiło jury konkursu. Szydłowski otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Zwyciężył także w kategorii Wydarzenia. Drugie i trzecie miejsce zajęli Jakub Gruca i Adam Stępnicki.

W kategorii Życie codziennie główną nagrodę otrzymała Joanna Mrówka z redakcji „Forum”. Jej fotografia przedstawia zabawę dzieci w Indiach, podczas której chłopiec celuje bronią w dziewczynkę. Nawiązuje ona do kulturowych uwarunkowań w Indiach, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa przemoc wobec kobiet za normę. Pozostałe nagrody otrzymali Mirosław Pieślak i Iwona Weiss.

(Fot. Joanna Mrówka, Agencja Forum)

Za zdjęcie 90-letniej pani Anny, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej „Welonki”, Anna Lewańska otrzymała główną nagrodę. Autorka na co dzień pracuje dla „Gazety Wyborczej”. W kategorii Ludzie nagrodzono także Grzegorza Pressa i Damiana Wolaka.

(Fot. Anna Lewańska, „Gazeta Wyborcza”)

W kategorii Sport zwyciężyła Aleksandra Szmigiel. Jej fotografia przedstawia zawodniczkę Clare Cryan, która czeka na swoją kolej. Obserwuje jednocześnie koleżankę z reprezentacji, Yasminę Harper, która skacze do wody. Pozostałe nagrody otrzymali Paweł Frenczak i Marcin Zieliński.

Przedstawiciel Agencji Forum, Michał Dyjuk, zwyciężył w kategorii Środowisko. Na zdjęciu widać mieszkańców Woli Wydrzynej podczas meczu piłkarskiego. Boisko mieści się na wyschniętym jeziorku, niedaleko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Nagrodzono także Grażynę Makarę i Macieja Jabłońskiego.

(Fot. Maciej Jabłoński, F-11 Studio)

Fotografia przedstawiająca dziewczynkę, zwiedzającą wystawę „Strajk” w warszawskiej Zachęcie, zwyciężyła w kategorii Kultura i rozrywka. Autorem zdjęcia jest Adam Burakowski z Agencji Reporter. Na drugim miejscu znalazł się Marcin Maziej, a na trzecim Agnieszka Wanat.

W kategorii Portret zwyciężył Tomasz Kaczor, którego fotografia „Przebudzenie” została już nagrodzona w międzynarodowym konkursie World Press Photo 2020. Przedstawia Ewę, 15-letnią Ormiankę, niedawno wybudzoną z katatonii. Dziewczyna siedzi na wózku inwalidzkim, a obok stoją jej rodzice. Widoczne są jednak tylko ich ręce. Zdjęcie zrobiono dla „Dużego Formatu” w czerwcu 2019 roku w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej. Pozostałe nagrody otrzymali Beata Zawrzel i Mateusz Skwarczek.

(Fot. Tomasz Kaczor)

W kategorii Wydarzenia zwyciężył fotoreportaż Witolda Dobrowolskiego. Portretuje protesty w Hongkongu zapoczątkowane w czerwcu 2019 roku. Opór obywatelski przeciwko projektowi ustawy ekstradycyjnej do Chińskiej Republiki Ludowej przemienił się w masowy ruch społeczny. Drugie miejsce zajął Piotr Zwarycz.

Główną nagrodę za fotoreportaż z Życia codziennego otrzymała Katarzyna Piechowicz. Jej zdjęcia przedstawiają śląski dom seniorów, gdzie ludzie u kresu życia stawiają czoła samotności. Drugie miejsce zajął Tomasz Lazar.

W kategorii Ludzie zwyciężył fotoreportaż Bartłomieja Busza. Przedstawia ukraińskiego muzyka country Sashę Boole’a, który przez ostatnie cztery lata koncertował w klubach, na festiwalach oraz nietypowych miejscach całej Europy.

Jędrzej Nowicki, 25-letni reporter z „Gazety Wyborczej”, zwyciężył w kategorii Środowisko. Fotografie przedstawiają ruch aktywistów ekologicznych z Ende Gelande, który walczy z wydobyciem węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego – Garzweiler. Nowicki zdobył także drugie miejsce za fotoreportaż z kopalni odkrywkowej w okolicach Konina.

(Fot. Witold Dobrowolski, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich)

W Kulturze i rozrywce zwyciężyła Monika Krzyszkowska. Drugie miejsce zajął Jakub Porzycki. W Projektach dokumentalnych nagrodzono Radosława Polaka i jego serię „Father’s Guilt”. Drugie miejsce zajął Adam Lach. Wyróżniono także Marcina Kruka i Piotra Tracza.

W kategorii Young Poland zwyciężył Adam Kurlanc z Zespołu Szkół Fototechnicznych w Warszawie. Jego fotografia przedstawia demonstrantkę wynoszoną przez policjantów z protestu. W kategorii Reportaże nagrodzono Piotra Szewczyka z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniono także Katarzynę Ślesińską z Akademii Fotografii w Krakowie.

Laureatem Photo Book of the Year 2019 został Mariusz Forecki za „Mechanizm. Polska 1988-2019”. Jego książka opowiada o tym, jak Polska zmieniała się na przestrzeni 30 lat.

(Fot. Tomasz Lazar)

Nagroda Internautów Onetu powędrowała do Szymona Górskiego. Jego kadr przedstawia starszego brata, który pociesza sfaulowanego zawodnika z dziecięcej drużyny gminy Dolice.

Jury Grand Press Photo obradowało przez trzy dni w składzie: przewodniczący Pieter Ten Hoopen (Agencja VU/Civilian Act), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters) oraz Andrzej Zygmuntowicz. Nominowano do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 reportaży i cztery projekty dokumentalne. W tym roku po raz trzeci zorganizowano konkurs Young Poland, w którym mogli startować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie startowali w konkursie Grand Press Photo.

Kamila Wojtkiewicz
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Zdjęcie pielęgniarki walczącej z koronawirusem nagrodzone Grand Press Photo 2020
Proszę czekać..
Zamknij