Zielona strona mocy
Ekologia szturmem zdobyła świat mody i designu. Teraz o ekologię mogą zadbać również miłośnicy motoryzacji. I to bez rezygnowania ze świetnych osiągów, pięknej sylwetki i luksusowego wnętrza auta.
Ekologia to trend, który na dobre zagościł w świecie designu. Dziś bardziej świadomie pragną żyć i kupować nawet osoby, które jeszcze niedawno wcale nie interesowały się kwestiami takimi jak recycling czy odnawialne źródła energii. Większość z nas chce, by to, co nas otacza, nie przyczyniało się do powstawania góry odpadów czy zanieczyszczenia powietrza. Ale czy to, że coś jest eko, może jednocześnie oznaczać, że jest piękne i designerskie? Oczywiście, że tak! Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, takim jak te zastosowane w elektrycznym SUV-ie Audi e-tron, dbałość o środowisko może iść w parze zarówno z technologią XXI wieku, jak i z elektryzującym designem.
Ekologia szturmem zdobyła świat designu i podbija serca konsumentów. Pijemy kawę z wielorazowych kubków, aby ograniczyć zużycie plastiku, uprawiamy w domach warzywa i zioła w miniszklarniach, a na dachach apartamentowców wyrastają ogrody. Dzięki elektrycznym samochodom, jak na przykład nowy SUV Audi e-tron, o ekologię mogą zadbać również miłośnicy motoryzacji. I to bez rezygnowania ze świetnych osiągów, pięknej sylwetki i luksusowego wnętrza. Fakt, że w ostatnich latach negatywne zmiany na naszej planecie stały się namacalne, a zagrożenia z nimi związane bardzo realne, sprawił, że wśród wielu osób wzrosła ekologiczna świadomość. Kto chce przejść na zieloną stronę mocy, ma dziś do dyspozycji szereg rozwiązań. Projektanci prześcigają się w tworzeniu produktów, które nie będą miały negatywnego wpływu na Ziemię, a jednocześnie ucieszą oko. Od luksusowych hoteli stosujących energię odnawialną i filozofię less waste, przez piękne meble z pochodzących z recyclingu materiałów, po w pełni elektryczne samochody o niebanalnym designie. Współcześni projektanci udowadniają, że ekologia jest piękna.
„Zielone” cztery ściany
Dbanie o środowisko najlepiej zacząć od własnych czterech ścian. Urządzenie mieszkania ekologicznie i ze smakiem nie stanowi dziś problemu. Nawet luksusowe marki mają w swojej ofercie meble wykonane z pochodzącego z recyclingu drewna lub innych przetworzonych materiałów. Pięknym dodatkiem do wnętrza mogą być miniszklarnie, takie jak seria Glass Garden od Aleksandry Kujawskiej. Ręcznie wykonane formy nie tylko gustownie wyglądają, ale też pozwalają na cieszenie się własnymi ziołami czy miniwarzywami. Z kolei Florabo tworzy moduły, dzięki którym możemy w domu stworzyć zieloną ścianę pełną walczących ze smogiem roślin czy pysznych ziół. Można też wybierać spośród wielu mebli łączących ciekawy design z dbałością o środowisko. Dobre przykłady to krzesło Beleaf stworzone z suszonych liści czy zachwycający formą fotel Once a Door wykonany z fragmentów drzwi.
Wielu architektów, projektując domy, stawia na ogrody na dachach lub tarasach. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają też tak zwane budynki pasywne, czyli takie, których roczny pobór energii do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) wynosi 120 kWh/m2. Ci, którzy decydują się na taki dom, najczęściej stawiają nie tylko na niskie zużycie energii, ale również na wygląd budynku. Efektem są architektoniczne perełki, które dodatkowo przyczyniają się do walki o dobro planety. Świetnym przykładem może być Villa Circuitus zaprojektowana przez szwedzkich architektów Simone Kreutzera i Tommy’ego Wesslunda. Okrągła, drewniana forma zachwyca nie tylko swoją urodą. Przez większość roku jest całkowicie samowystarczalna i stanowi ideał domu pasywnego.
Elektryzujący design i troska o środowisko
Nawet z najlepiej zaprojektowanego domu, zbudowanego i urządzonego z dbałością o środowisko naturalne trzeba czasem wyjechać. Kto uważa, że samochody i ekologiczne podejście do życia nie idą w parze, najwyraźniej nie słyszał o nowym Audi e-tron. Ten pierwszy w pełni elektryczny samochód spod znaku czterech pierścieni łączy świetny design i funkcjonalność z dbałością o środowisko naturalne.
Potężnie zbudowany sportowy SUV oferuje dużą przestrzeń, a jednocześnie komfort luksusowego samochodu. W dodatku może się poszczycić świetnym designem – widocznym zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wyjątkowa stylistyka, aerodynamiczna, nakreślona przez opływowe linie sylwetka i ekskluzywne wnętrze sprawiają, że Audi e-tron prezentuje się doskonale. W środku auta kierowca i pasażerowie zyskują szerszą perspektywę, a brak środkowego tunelu pozwala im cieszyć się większym komfortem podróży. Duża przestrzeń zachwyca luksusowym wykończeniem i skupieniem na najnowocześniejszych technologiach. Wirtualny kokpit, dotykowe ekrany w technologii haptycznej i system rozpoznawania naturalnej mowy pozwalają na zmniejszenie liczby fizycznych przycisków do niezbędnego minimum. Nie bez znaczenia przy dalekich podróżach jest też to, że staranne wykonanie wnętrza i jego zwarta konstrukcja zapewniają wysoki poziom izolacji akustycznej i gwarantują niemal bezszelestną jazdę.
Audi e-tron pozwala na zastosowanie ekologicznych rozwiązań bez konieczności rezygnacji ze świetnego designu i satysfakcji z jazdy. Kierowcy docenią z pewnością fakt, że Audi e-tron nie poddaje się tradycyjnym ograniczeniom pojazdów elektrycznych – zapewnia wysokie osiągi dzięki mocy nawet do 408 KM (na podstawie nowej procedury testowej WLTP), zasięg powyżej 400 km i możliwość szybkiego ładowania mocą aż 150 kW w czasie krótszym niż 30 minut (do 80% pojemności baterii). Ładowanie jest niezwykle proste: może odbywać się za pośrednictwem domowego gniazdka lub instalacji w garażu oraz w trasie – na stacjach ładujących. Ponieważ samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, możliwości ładowania jest coraz więcej – odpowiednie gniazdka można znaleźć na wielu stacjach benzynowych i na parkingach centrów handlowych. Dwa elektryczne silniki Audi e-tron – z przodu i z tyłu – generują łączną moc systemową na poziomie nawet 300 kW, dzięki czemu ten pełnowymiarowy SUV rozpędza się od 0 do 100 km/h w niespełna 6 sekund. W odróżnieniu od tradycyjnych jednostek silników spalinowych w Audi e-tron maksymalny moment obrotowy jest dostępny od razu, co zapewnia wyjątkowe wrażenia już przy ruszaniu. Pasażerowie będą zaskoczeni, że samochód elektryczny może być tak dynamiczny i szybki!
Eko wypoczynek
Ekologicznym i świetnie zaprojektowanym samochodem warto wybrać się w dalszą podróż. Najlepiej zatrzymać się w miejscu, gdzie od dbania o środowisko nie będziemy musieli robić sobie wakacji. Na szczęście „zielone” hotele są coraz bardziej popularne, a wiele z nich stawia nie tylko na ekologię, ale też na wzornictwo.
Świetnym przykładem może być Valsana Hotel w szwajcarskiej miejscowości Arosa. Ten luksusowy, butikowy hotel bazuje na energii odnawialnej pochodzącej w dużej mierze z lodu. W każdym z urządzonych ze smakiem pokoi znajdziemy designerskie meble stworzone z pochodzących z recyclingu tworzyw. Hotel jest też wierny filozofii less waste.
Z ekologii i znakomitego designu nie musimy rezygnować również w przypadku dalszej podroży. Six Senses Qing Cheng Mountain w Chinach nie tylko bazuje na odnawialnej energii, lecz także stara się zminimalizować ślad węglowy. Ma własny ogród, z którego pochodzi większość serwowanych gościom warzyw i owoców. W świetnie zaprojektowanym, idealnie wpisującym się w lokalną florę kompleksie zastosowano też takie rozwiązania jak szklane butelki, które można napełniać wodą z lokalnego źródła, czy stację ładowania samochodów elektrycznych. Czego chcieć więcej?
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.