Chociaż oficjalne nominacje Akademia ogłosi dopiero 22 stycznia, już teraz wiadomo, że na krótkiej liście do Oscara za film nieanglojęzyczny znalazła się „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, a także koprodukcja polska, „Ajka” Siergieja Dworcewoja. Mamy szansę na statuetkę również za film dokumentalny „Komunia” Anny Zameckiej.
Krótka lista to nie pierwszy, ani nie ostatni sukces „Zimnej wojny”. Film Pawła Pawlikowskiego o wielkiej miłości z wielką historią w tle zgarnął w niedzielę wszystkie europejskie nagrody filmowe. Co ważne, na listach najlepszych filmów roku umieszczają produkcję coraz liczniejsze portale i prasa, m.in. Vogue.co.uk, „The Guardian” i branżowy IndieWire. Po Joannie Kulig, która podpisała kontrakt z hollywoodzką agencją CAA (do jej podpiecznych należą m.in. Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep oraz Tom Cruise), przyszedł także czas na Tomasza Kota (jej ekranowego ukochanego). Związał się kontraktem z UTA, która reprezentuje m.in. Angelinę Jolie i Michaela Douglasa.
„Ajka”, która także ma szansę na Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, to wstrząsająca opowieść o dziewczynie, która porzuca dziecko w moskiewskim szpitalu. Tytułowa Ajka (za tę rolę Samał Jesljamowa otrzymała nagrodę w Cannes) to emigrantka bez środków do życia, tułająca się po mroźnym mieście.
Oba filmy powalczą m.in. z typowanym na faworyta „Capernaum” z Libanu, „Romą” Alfonso Cuarona wyprodukowaną przez Netflix oraz japońskim „Manbiki Kazoku”.
Umieszczona na krótkiej liście do Oscara za najlepszy długometrażowy film dokumentalny „Komunia” Anny Zameckiej przedstawia natomiast losy rozbitej rodziny, która zasiada przy wspólnym stole na komunii niepełnosprawnego chłopca. Film można już oglądać na HBO GO.
Akadamia ujawniła także, jakie filmy znalazły się na krótkiej liście do nagród w kategoriach: najlepsza charakteryzacja, najlepsza muzyka, najlepsza piosenka, najlepsze efekty specjalne.
O statuetkę za najlepszą piosenkę powalczą m.in. „Shallow” z „Narodzin gwiazdy”, „The Place Where Lost Things Go” z „Mary Poppins” oraz „We Won’t Move” z „Nienawiści, którą dajesz”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.