– My nie stoimy ponad historią, my podlegamy jej prawom – pisał Karol Modzelewski wspólnie z Jackiem Kuroniem w „Liście otwartym do partii”. Jeden z ojców założycieli III Rzeczypospolitej zmarł w wieku 81 lat.
Był 1964 rok, kiedy wspólnie z Jackiem Kuroniem napisał głośny „List otwarty do partii”, w którym krytykował politykę PZPR i odejście od ideałów robotniczego zrywu z 1956 roku. „List...” kosztował go 3,5 roku więzienia, do którego trafił także później, w 1968 roku po marcowych protestach studenckich. Podczas protestów w Paryżu w tym samym roku, jego nazwisko skandowali francuscy studenci. To także on był jednym z opozycjonistów najbardziej zaangażowanych w powstanie „Solidarności” jako jej rzecznik i pomysłodawca nazwy. W latach 1989-91 sprawował urząd senatora. Był Kawalerem Orderu Orła Białego, który otrzymał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Urodził się w Moskwie w 1937 roku jako Cyryl Budniewicz. Do Polski przyjechał wraz z rodzicami w 1945 roku. W 1957 roku wstąpił do PZPR, z której został wydalony siedem lat później razem z Jackiem Kuroniem. Z wykształcenia był historykiem mediewistą, profesorem nauk humanistycznych. Do 1992 pracował w Instytucie Historii PAN, potem od 1994 był związany z Uniwersytetem Warszawskim.
W 2014 roku otrzymał literacką Nagrodę Nikę za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca ”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.