Izraelski pisarz, publicysta i eseista, tworzący w języku hebrajskim, zmarł w wieku 79 lat po przegranej walce z rakiem.
Amos Oz pisał, że poznać kraj można, czytając jego literaturę. Książki jednego z najwybitniejszych izraelskich pisarzy pozwoliły nam przyjrzeć się bliżej życiu w kibucu, we współczesnej Jerozolimie, w Izraelu ostatniego półwiecza.
Oz, którego przodkowie pochodzili z Wilna i Równego, urodził się w 1939 roku w Jerozolimie, dokąd w latach 30. wyemigrowali jego rodzice. Dorastał w kibucu Chulda. Jako młody chłopak odbył służbę wojskową, a następnie studiował filozofię i historię literatury na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W późniejszych latach wykładał gościnnie m.in. na Oksfordzie. Udział w wojnach arabsko-izraelskich – wojnie sześciodniowej oraz wojnie Jom Kipur – sprawił, że w swojej twórczości szerzył ideę dialogu, nawołując do zawarcia pokoju między narodami izraelskim i arabskim. Temat ten poruszył także w jednym ze swoich ostatnich wywiadów, mówiąc, że choć nie wie, jaka przyszłość czeka Jerozolimę, chciałby, żeby swoje ambasady miały tam wszystkie kraje świata. Nie tylko przeznaczone dla państwa Izrael, ale także Palestyny.
W 1960 roku poślubił Nili, a rok później zaczął publikować. Debiutował w 1965 roku tomem opowiadań „Tam, gdzie wyją szakale”. Pierwszą powieść „Mój Michał” wydał rok później. Od tego czasu wydał ponad 18 książek w języku hebrajskim oraz napisał ponad 500 artykułów i esejów opublikowanych w prasie izraelskiej oraz zagranicznej.
Wiele z jego dzieł opowiada o życiu w kibucu. Oz opisuje także stosunek bohaterów do współczesnego państwa Izrael, badając jednocześnie ludzką naturę na tle politycznych realiów.
Do jego najbardziej znanych dzieł należą książki „Czarna skrzynka”, „Firma”, a także „Opowieść o miłości i mroku”, za którą Oz otrzymał nagrodę Goethe'ego (jej ekranizacji podjęła się w 2015 roku Natalie Portman). W 1986 roku nagrodzony prestiżową izraelską Nagrodą Bialika w dziedzinie literatury, od kilku lat był uznawany za jednego z głównych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
O śmierci twórcy poinformowała na Twitterze jego córka, Fania Oz-Salzberger.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.