Znaleziono 0 artykułów
23.10.2024

Znamy zwycięzców krajowego etapu konkursu Nagroda Jamesa Dysona wspierającego innowacje

23.10.2024
Znamy zwycięzców krajowego etapu konkursu Nagroda Jamesa Dysona wspierającego innowacje (Fot. Materiały prasowe)

Projekt Kuuler wygrał krajowy etap prestiżowego międzynarodowego konkursu Nagroda Jamesa Dysona, którego celem jest wyróżnianie innowacyjnych wynalazków. Pomysł został doceniony za nowatorskie podejście do próby rozwiązania jednego z kluczowych problemów współczesnego świata: możliwości efektywnego i taniego chłodzenia pomieszczeń w obliczu zmian klimatycznych.

Nagroda Jamesa Dysona to szansa na wsparcie innowacyjnych projektów, które mogą przyczynić się do rozwiązania globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, dostęp do czystej wody czy energooszczędność.

Polska innowacyjność na światowym poziomie

Sukces zespołu Kuuler, który tworzą mgr inż. Piotr Bomba, mgr inż. Michał Kukulski, dr Marta Michalska-Domańska i mgr Agnieszka Biskup-Żbikowska, to dowód na to, że polscy inżynierowie mają ogromny potencjał i możliwości, aby wpłynąć na przyszłość technologii i zrównoważonego rozwoju.

Główną ideą projektu Kuuler jest stworzenie ekologicznego urządzenia, które wykorzystując naturalne prawa fizyki, będzie mogło chłodzić pomieszczenia w regionach, gdzie klimatyzacja jest trudna do zainstalowania lub zbyt kosztowna. System nie wymaga energii elektrycznej, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowania w miejscach o ograniczonym dostępie do prądu.

Znamy zwycięzców krajowego etapu konkursu Nagroda Jamesa Dysona wspierającego innowacje (Fot. Materiały prasowe)

To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tanie i przyjazne dla środowiska rozwiązania chłodnicze. Chcemy, aby Kuuler stał się powszechnie dostępny i pomagał ludziom w walce z upałem w każdym zakątku globu – mówi przedstawiciel zespołu.

Zespół Kuuler będzie teraz rywalizować na poziomie międzynarodowym, walcząc o główną nagrodę konkursu Nagroda Jamesa Dysona. To ogromna szansa na dalszy rozwój projektu oraz zdobycie wsparcia finansowego, które pozwoli wdrożyć go na szerszą skalę.

Cieszy mnie, że młodzi inżynierowie wykorzystują nowoczesne technologie do tworzenia innowacyjnych wynalazków odpowiadających na pilne potrzeby współczesnego świata. Ich kreatywność, a jednocześnie wykorzystywanie skutecznych i opartych na wiedzy naukowej rozwiązań, są dowodem na to, że przyszłość inżynierii jest w dobrych rękach – mówi Andrzej Pakuła, inżynier marki Dyson.

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Znamy zwycięzców krajowego etapu konkursu Nagroda Jamesa Dysona wspierającego innowacje
Proszę czekać..
Zamknij