W ramach działań na rzecz zwalczania rasizmu systemowego, czarnoskóra społeczność zachęca do zdobywania wiedzy na temat opresji ludzi innej rasy niż biała. Oglądając film dokumentalny „Black Power Mixtape”, możemy uwrażliwić się na problemy, z jakimi ludzie czarnoskórzy muszą się na co dzień zmagać.
W związku z tragicznym zabójstwem George’a Floyda, ludzie wyszli na ulice, by protestować przeciwko rasizmowi. Oprócz działań prospołecznych, jednym ze sposobów wsparcia jest dokształcanie się w kwestii opresji ludzi czarnoskórych. W ten sposób możemy lepiej zrozumieć naturę problemu i znaleźć adekwatne rozwiązania systemowe. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by wychodzić na ulicę, warto obejrzeć filmy dokumentalne. Jednym z nich jest „Black Power Mixtape”, film dokumentujący ewolucję czarnego ruchu politycznego z lat 60.
Ruch Black Power aktywnie działał na rzecz zwalczania rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Nie tylko poprzez protesty, lecz także apele o ekonomiczny empowerment, własne, czarne instytucje oraz zwalczanie agresji ze strony policjantów. Wypowiedzi członków ruchu, takich jak Angela Davis szybko obeszły internet. I choć minęło od tamtej pory kilka dekad, apel o pokojowe protesty nadal jest aktualny.
Od 1 czerwca można oglądać półtoragodzinny dokument za darmo. Przedstawia archiwalne materiały z lat 60. i 70. z wypowiedziami aktywistów i artystów takich jak Angela Davis, Stokely Carmichael, Bobby Seale, Huey P. Newton, Eldridge Cleaver i Abiodun Oyewole. Za reżyserię odpowiada Göran Olsson („Rozważania o przemocy”). Film bada ewolucję ruchu Black Power z perspektywy szwedzkich dziennikarzy i reżyserów. Dokument można oglądać pod linkiem w ramach selekcji filmowej „NOWNESS Picks”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.