Zrównoważona moda to trend, który nigdy nie przeminie. Inwestujemy więc w rzeczy produkowane etycznie, lokalnie i z sercem. W ramach cyklu „Zrównoważone czwartki” wybraliśmy rodzinne firmy, które łączą ponadczasowy design, innowacyjne rozwiązania i przejrzysty łańcuch dostaw.
Nago: Każdy etap jest ważny
Ubrania tej marki tworzą bazę garderoby. Są produkowane w Polsce z certyfikowanych tkanin wysokiej jakości. Nago minimalizuje nadprodukcję, starannie dobiera tkaniny i sprawdza ich pochodzenie – są przyjazne nie tylko dla planety, lecz także dla skóry. Firma dba też o każdy detal – guziki wykonywane są m.in. z orzecha tagua lub kokosa, a do pakowania Nago używa pudełek z tektury pochodzącej z odzysku lub ekologicznych kopert. Kolejnym krokiem do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko jest produkcja w Polsce, co pozwala na ścisłą kontrolę tego procesu.
Blokforms: Rzemiosło i nowoczesność
Marka tworzy ubrania inspirowane życiem codziennym, Bauhausem oraz modernistyczną architekturą. Tradycja, rzemiosło i wszechstronność projektanta są tu priorytetem. Dlatego Blokforms własnoręcznie konstruują wykroje projektów, a następnie tworzą ich prototypy w studiu. Większość materiałów i tkanin posiada certyfikaty, są sprowadzane od dostawców z Europy. Blokforms wspiera lokalne biznesy przez polską produkcję. Dla Blokforms natura odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego detale, takie jak guziki, wykonane są z kokosa lub perły. Użycie biodegradowalnych surowców pochodzenia roślinnego minimalizuje ślad pozostawiony na planecie.
Blisko: Wrażliwość na świat
Wrażliwość to fundament dla marki. Dzięki niej twórcy mają motywację do działania. Kolekcje wykonane są z certyfikowanych materiałów, takich jak tencel czy organiczna bawełna (GOTS). Przemyślana konstrukcja ubrań daje możliwość noszenia ich na wiele sposobów. Wszystkie produkty Blisko wykonywane są w małej szwalni na Pomorzu. W ten sposób marka angażuje lokalne społeczności.
Elementy: Przejrzystość przede wszystkim
Wszystkie materiały wykorzystane do odszycia kolekcji pochodzą od sprawdzonych dostawców. Proces produkcji jest jak najmniej szkodliwy dla środowiska. Konwencjonalny dżins pozostawia bardzo negatywny wpływ na środowisko, dlatego Elementy w produkcji ubrań denimowych stosują mieszankę pierwotnej bawełny z tą pochodzącą z recyklingu. W procesie produkcji oszczędza się aż 83 proc. wody, a energia pochodzi z alternatywnych źródeł. Przejrzystość ceny to jedna z najważniejszych wartości – Elementy są pionierami w tej dziedzinie. Na stronie marki można dowiedzieć się, jaką część ceny stanowią materiał, produkcja i koszta stałe. Co więcej, poza oferowaniem odpowiedzialnych produktów, Elementy wraz z marką Balagan tworzą „Transparent shopping collective” – ich misją jest budowanie świadomości w branży.
Balagan: Ponadczasowe piękno
Marka tworzona między Warszawą a Tel Awiwem, łączy polską elegancję z codziennym stylem ulic Izraela. Inspiracją projektów jest modernistyczna architektura Tel Awiwu, a podstawą produkcji –warszawskie rzemiosło (część produkcji jest w Hiszpanii i Włoszech). Wysoka jakość skóry, z której wykonane są akcesoria Balagan, sprawia, że stają się piękniejsze z biegiem czasu. Barwione są roślinnymi barwnikami, które nie zanieczyszczają środowiska.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.