W drugiej już edycji Chanel Next Prize francuski dom mody wyłonił dziesięciu artystów, którzy otrzymają dofinansowanie na realizację marzeń i ambitnych projektów. Zostaną też objęci specjalnym programem mentorskim.
Dom mody Chanel zacieśnia więzi z artystami. Wprowadzony w 2021 roku program Chanel Culture Fund, mający na celu wsparcie artystów w czasie lockdownu, właśnie obchodzi swoje trzecie urodziny. A organizowany w ramach niego konkurs Chanel Next Prize wyłonił kolejnych dziesięciu rzemieślników, tancerzy czy muzyków, którzy kształtują przyszłość świata sztuki i kultury, ucieleśniając przy tym innowacyjną wizję francuskiego domu mody.
Jurorami tegorocznej edycji byli aktorka Tilda Swinton, artystka Cao Fei oraz kuratorzy Legacy Russell i Hans-Ulrich Obrist. Ustanowiono nagrodę w wysokości 100 tys. euro dla każdego z laureatów – dofinansowanie umożliwi im realizację nawet najbardziej ambitnych projektów i przedsięwzięć, a także dostęp do dwuletniego programu mentorskiego i networkingowego. – Nagroda Chanel Next została ustanowiona, aby wzmacniać artystów, którzy na nowo definiują swoje dyscypliny – mówi dyrektorka ds. sztuki i kultury Chanel Yana Peel. – Każdy z nich burzy zastany porządek, czy to w operze czy kinie. Pragniemy obserwować ich twórcze podróże.
To oni kształtują przyszłość świata sztuki
Wśród zwycięzców znalazła się interdyscyplinarna artystka i twórczyni sztuk wizualnych Gruzinka Tolia Astachiszwili. Jest urodzony w Nalczyku w Rosji filmowiec Kantemir Balagov, nowojorczyk Sam Eng, który para się projektowaniem gier, czy choreografka z Irlandii Północnej Oona Doherty, należąca do światowej czołówki tańca współczesnego.
Urodzona na Islandii i mieszkająca w Londynie Anna Thorvaldsdottir to jedna z najbardziej obiecujących kompozytorek współczesnej muzyki klasycznej, z kolei pochodzący z Wirginii Davóne Tines jest wokalistą o charakterystycznym bas-barytonie. Ho Tzu Nyen zajmuje się animacją, wideo i szeroko pojętym performansem, Fox Maxy – sztuką wizualną i reżyserią, które pozwalają jej pochylić się nad kondycją naszej planety. Camae Ayewa, czyli Moor Mother, jako poetka i muzyczka łączy różnorodne gatunki muzyczne takie, jak free jazz, elektronika i klasyka, a Dalton Paula tworzy intymne portrety zapomnianych bohaterów Brazylii i na nowo opowiada historię Ameryki Południowej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.