Spośród finałowej siódemki książek nominowanych do najważniejszej literackiej nagrody w kraju jury wybrało „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej.
W finale tegorocznej edycji nagrody „Nike” znalazły się esej, proza i literatura faktu autorstwa pisarek i pisarzy z różnorodnym dorobkiem literackim. Wśród nich znalazła się książka Grzegorza Piątka „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” – opowieść o mieście stworzonym od podstaw, które w wyniku dynamicznego rozwoju osiągnęło spektakularny sukces. Autor otrzymał już za nią Paszport „Polityki” oraz Nagrodę Literacką Gdynia. Na liście finalistek nie zabrakło też twórczości Wiktorii Bieżuńskiej i jej książki „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, która jest jednym z głośniejszych debiutów ubiegłego roku.
W gronie finalistów znaleźli się również: Mateusz Górniak za „Trash Story”, Zyta Rudzka za „Ten się śmieje, kto ma zęby”, Anna Bikont za „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, Ilona Wiśniewska za „Migot. Z krańca Grenlandii” oraz Piotr Sommer za „Lata praktyki”.
X laureatem Literackiej Nagrody „Nike” 2023
Ostatecznie jury przyznało najważniejszą literacką nagrodę „Ten się śmieje, kto ma zęby” autorstwa Zyty Rudzkiej. W uzasadnieniu napisano, że powieść oferuje „fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności”.
Nagrodę Nike Czytelników 2023 otrzymał z kolei Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.
Gest wsparcia dla Agnieszki Holland
W tegorocznym jury zasiedli Marek Beylin, Przemysław Czepliński, Inga Iwasiów, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska i Maria Znarz-Koczanowicz. Na galę wręczenia nagrody Nike wszyscy członkowie przybyli w koszulkach z nadrukiem „Agnieszka Polland”, które stały się symbolem solidarności z reżyserką „Zielonej granicy”.
Z kolei publiczność przybyła na galę z transparentami zachęcającymi do udziału w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października.
Komu przyznawana jest Literacka Nagroda „Nike”?
Uznawana za najważniejsze polskie wyróżnienie literackie, Nagroda „Nike” przyznawana jest corocznie od 1997 roku. Obejmuje zróżnicowane książki, niezależnie od reprezentowanego gatunku i stylu. Laureat lub laureatka otrzymuje 100 tys. złotych oraz statuetkę projektu Gustawa Zemły.
Do grona dotychczasowych laureatów nagrody Nike należą, m. in. Tadeusz Różewicz, Joanna Bator i Olga Tokarczuk, która została doceniona aż dwukrotnie. Polska noblistka jest również rekordzistką plebiscytu – nagrodę NIKE czytelników otrzymała aż pięć razy.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.