Głosuj na miłość
Kampania Przeciw Homofobii rusza dziś z ogólnopolską kampanią zachęcającą do oddania głosu w wyborach parlamentarnych na tych kandydatów, którzy nie ograniczają wolności innych. Ambasadorami akcji zostali m.in. Areta Szpura, Michał Piróg i Piotr Grabarczyk.
Pomysłodawcom akcji towarzyszy przeświadczenie, że elektorat LGBT wraz z sojusznikami i sojuszniczkami to siła, która ma szansę zadecydować o wynikach tegorocznych wyborów. – W tych wyborach powiedz: „sprawdzam” – mówi Mirosława Makuchowska, kierowniczka pionu politycznego z Kampanii Przeciw Homofobii. – Spytaj polityków, co sądzą o prawach osób LGBT, żeby 13 października oddać świadomy głos – głos na miłość – zachęca działaczka.
W konferencji prasowej zorganizowanej wczoraj w siedzibie KPH wzięli udział nie tylko członkowie organizacji, ale także ambasadorzy akcji.
– W tej akcji podoba mi się to, że nie jest „anty”, tylko „pro”. Głosuję na miłość, a nie przeciwko komuś, bo tylko miłość może uratować naszą planetę – mówiła aktywistka Areta Szpura. – Odbiera się nam człowieczeństwo, odmawiając prawa do tego, żeby wybierać, kogo kochamy. Miłość, wolność i poczucie bezpieczeństwa to minimum tego, co nam się należy – wtórował jej Michał Piróg. – Coraz częściej słyszę narzekanie, że temat społeczności LGBT zdominował debatę publiczną. Jest wiele ważnych tematów, więc raz na zawsze zamknijmy ten, oddając głos na polityków, którzy są za wolnością – dodawał Piotr Grabarczyk. – Codziennie zgłaszają się do mnie dziewczyny takie jak ja, lesbijki, które nie wiedzą, jak zaakceptować siebie. One chcą żyć w kraju, w którym mogą powiedzieć rodzicom, kim są. Chcą żyć w zgodzie z prawdą o sobie. Tylko tyle i aż tyle – puentowała influencerka Sylwia Ryba. Na plakatach obok nich zobaczymy także paraolimpijkę Karolinę Hamer, dziennikarza Antona Ambroziaka i pisarza Marcina Szczygielskiego. Do akcji dołączyło także już niemal 30 organizacji LGBT z całej Polski.
Twarzą kampanii może jednak zostać każdy. Już 29 września w warszawskim klubie Niebo odbędzie się Wiec Wyborczy dla Równości. Każdy będzie mógł stworzyć tam swój plakat wyborczy, a potem podzielić się nim w mediach społecznościowych. Dodatkowo w całej Polsce staną ścianki wyborcze kampanii, na tle których będzie można sobie zrobić zdjęcie, a na Facebooku skorzystać z nakładki na zdjęcie profilowe.
Istotnym elementem kampanii jest Deklaracja równości. Pod jej tekstem („Miłość czy nienawiść? Dla mnie wybór jest prosty! Dlatego w tych wyborach głosuję na polityczki i polityków, którzy wspierają prawa osób LGBT”) może na stronie www.glosujenamilosc.pl podpisać się każdy.
KPH wzywa polityków do tablicy. Dołącza dwa pytania o stosunek do społeczności LGBT (jedno dotyczące poparcia dla związków partnerskich i równości małżeńskiej, drugie – zmian w kodeksie karnym w kierunku penalizacji naruszenia nietykalności cielesnej ze względu na niepełnosprawność, tożsamość i orientację seksualną) do ankiety rozsyłanej do polityków. Za pośrednictwem strony akcji „Głosuję na miłość” każdy będzie miał szansę zadania pytania bezpośrednio politykowi i polityczce ze swojego okręgu wyborczego. 13 października podejmijmy świadomą decyzję – oddajmy głos na tych, którzy nie stosują mowy nienawiści, szanują naszą wolność, pozwalają nam kochać, kogo chcemy.