Wystawa Oskara Zięty: Estetyzacja przestrzeni
Do 20 września tego roku można oglądać wystawę Oskara Zięty w Muzeum Miejskim Wrocławia. Wśród pięćdziesięciu prac znalazła się instalacja artystyczna „Crystals Urban Frames”, która zadebiutuje na amerykańskim Times Square.
Wystawa „Deformacja odbicia – odbicia deformacji” to zbiór stalowych oraz lustrzanych obiektów i instalacji. Zięta po raz pierwszy prezentuje tak obszerny dorobek artystyczny w Polsce, w historycznej przestrzeni Pałacu Królewskiego. To także okazja do świętowania dziesięciolecia działalności twórczej pod szyldem ZietaProzessdesign.
Co znajdzie się na wystawie?
Najważniejszym obiektem wystawy jest instalacja artystyczna „Crystals Urban Frames”, która ukazała się we Wrocławiu przedpremierowo. Zadebiutuje także na nowojorskim Times Square. Instalacja odbija światła żółtych taksówek i neonowych reklam, dzięki lustrzanym formom rzeźbiarskim. Jednocześnie wtapia się w otoczenie. Zagości w ogrodzie Pałacu Królewskiego na dwa miesiące.
Kim jest Oskar Zięta?
Oskar Zięta to architekt, dizajner, artysta i twórca metody stabilizacji stali sprężonym powietrzem. Zajmuje się przeistaczaniem stali i powietrza w przedmioty codziennego użytku i obiekty artystyczne. Zięta słynie z charakterystycznych deformacji, które po raz pierwszy zestawi z stylistyką eksponatów muzealnych. Artysta traktuje ten eksperyment jako dialog nowoczesności z historią i tradycją. Chce, aby publiczność mogła spojrzeć na prezentowane prace z innej perspektywy. Zięta jest autorem stołka PLOPP (polski ludowy obiekt pompowany powietrzem) i nominowanej do nagrody Miesa van der Rohe instalacji NAWA na wyspie Daliowej. Wśród jego prac znalazła się też rzeźba KONICZYNA w pobliżu Astry oraz aranżacja wnętrz Baru Barbara. Od 10 lat rozwija studio artystyczne i technologiczne we Wrocławiu.
Szczegóły wystawy
Wystawa Oskara Zięty to zbiór pięćdziesięciu prac, w tym prototypów realizacji i multimedialnych prezentacji. Artysta odnosi się do trendu integracji sztuki z projektami architektonicznymi oraz estetyzacji przestrzeni. Wystawę można oglądać do 20 września tego roku w Muzeum Miejskim Wrocławia na ul. Kazimierza Wielkiego 35 od środy do niedzieli w godzinach 11-17. Ceny biletów zaczynają się od 10 złotych.