Znaleziono 0 artykułów
03.07.2024

10 książek na lato 2024. Co z nowości wydawniczych warto spakować przed wyjazdem?

03.07.2024
Fot. Getty Images

Od dobrego szwedzkiego kryminału, przez wciągający reportaż, zaskakującą biografię, aż po duszną wakacyjną powieść obyczajową. Oto 10 propozycji wybranych spośród nowości wydawniczych. Każda z nich sprawdzi się jako lektura na plaży. 

Królowa jest tyko jedna: „Era Taylor Swift” 

Fot. Materiały prasowe

Swifties to fandom Taylor Swift, można podejrzewać, że aktualnie najliczniejszy, najbardziej oddany i najlepiej obrazujący społeczne potrzeby, nadzieje i aspiracje. Należy do niego m.in. Karolina Sulej, pisarka, dziennikarka i naukowczyni zajmująca się modą w Instytucie Kultury Polskiej. Jej książka łączy biografię i reportaż, pozwala zrozumieć fenomen Taylor, wejść w poetykę tekstów piosenek oraz poznać osoby, które czują niezwykłą więź z artystką. „Era Taylor Swift” to idealna lektura przed trzema koncertami, na które Swift przyjedzie do Polski na początku sierpnia.

„Era Taylor Swift” , Karolina Sulej, W.A.B.

Przyjemność krótkiej formy: „Johnny Panika i Biblia Snów oraz inne opowiadania"

Fot. Materiały prasowe

32 opowiadania napisane przez Sylvię Plath na różnych etapach jej życia, można odnosić do biografii autorki albo potraktować jako uniwersalne teksty o mierzeniu się ze złożoną rzeczywistością – potrzebą tworzenia, niesatysfakcjonującym związkiem, kryzysami psychicznymi. Wisienką na torcie będzie odnalezione niedawno, wcześniej nieprzetłumaczone na polski opowiadanie rozgrywające się w pociągu, „Mary Ventura i dziewiąte królestwo”. Oryginalny tekst powstał w 1952 roku na zamówienie magazynu „Mademoiselle”, został jednak wstępnie odrzucony.

Johnny Panika i Biblia Snów oraz inne opowiadania”, Sylvia Plath, tłumaczenie Aga Zano, Marginesy

Duszna wakacyjna powieść: „Błahostka” 

Fot. Materiały prasowe

Nieprzytomny sierpniowy upał sprawia, że myśli nie są klarowne, a narrację przejmują emocje. Te najlepiej karmią się wspomnieniami przywołującymi zniekształcone wydarzenia sprzed lat. Gesty, spojrzenia, zapachy napędzają akcję, która rozgrywa się w wakacyjnym domu pod Neapolem. A może tylko w głowie głównej bohaterki, Klary?

„Błahostka”, Magda Tereszczuk, Agora

Miód na serce: „Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie”

Fot. Materiały prasowe

Rzeczywistość jest szorstka, a kryzys nieodzownym elementem życia, który może przydarzyć się na każdym etapie, dotyczyć każdej sfery. Na przykład wieku, kondycji środowiska naturalnego, statusu ekonomicznego czy wartości. Wielu kryzysów nie da się uniknąć, ale to nie znaczy, że jesteśmy wobec nich bezsilni. Kryzysem można zawiadować, na przykład przyjmując do wiadomości, że nie jest tylko prostą konsekwencją naszych działań i decyzji. Bywa jak tytułowy taniec, który pojawia się w tytule łagodnego poradnika, ułożonego z rozmów Agnieszki Jucewicz z psychologiem Bartłomieje Dobroczyńskim.

„Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie”, Agnieszka Jucewicz i Bartłomiej Dobroczyński, Agora

Bogate wnętrze: „Warszawskie mieszkania”

Fot. Materiały prasowe

Dwójka historyków sztuki – Piotr Korduba i Jarosław Trybuś – zabiera nas na spacer po Warszawie szlakiem prywatnych mieszkań. Właścicielami są ludzie sztuki i kultury, wśród nichAnda Rottenberg, Małgorzata Szumowska i Mateusza Kościukiewicz czy Tomasz Januchta. Ale nie o nazwiska tu chodzi, twarzy właścicieli wnętrz na świetnych zdjęciach Tomo Yarmusha nie zobaczymy. Tematem okazują się architektura i przedmioty. Autorzy kreślą biografie wyjątkowych miejsc, okraszają te opowieści historycznym kontekstem. Porywają się na stworzenie własnej definicji tego, czym jest warszawskie mieszkanie.

„Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, przedmiotów i ludzi”, Piotr Korduba, Jarosław Trybuś, OsnoVa 

Książka zamiast podróży: „Ostrygi i kamienie”

Fot. Materiały prasowe

Krzysztof Varga jest mistrzem podróży w czasie i przestrzeni. Wgryza się w historię i literaturę, ale kolekcjonuje też własne wrażenia podróżnicze. Tę opowieść tworzą przygodnie napotkane osoby, muzyka w tle czy kulinaria, na przykład mule czy benedyktyński likier ziołowy. Bo tym razem szlak Vargi wiedzie przez północną Francję – Normandię, Bretanię i Pikardię. Ostrygi i kamienie to blisko 400-stronnicowy reportaż, który wprowadza w atmosferę nieśpiesznego wędrowania.

„Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii”, Krzysztof Varga, Wydawnictwo Czarne

Szwedzki kryminał na plażę: „Burzowa Góra”

Fot. Materiały prasowe

Współczesnego dobrego kryminału nie da się napisać zza biurka. Dla odpowiedniej dozy realizmu i wartkiej akcji niezbędne jest osadzenie autora lub autorki w realiach. Liza Marklund święci triumfy, bo zawodowo analizuje zbrodnie – przez dekadę pracowała jako reporterka śledcza, realizuje filmy dokumentalne dla telewizji, pisze teksty do gazet, często jest zapraszana do debat społecznych jako autorytet. Wydaje się więc, że kryminały pisze jakby dla przyjemności, ćwicząc wyobraźnię. W „Burzowej Górze” wraca do postaci szefa policji Wikinga Stormberga i zabiera nas na bagna w północnej Szwecji.

„Burzowa Góra”, Liza Marklund, tłumaczenie Elżbieta Frątczak-Nowotny, Czarna Owca

Zbrodnia w stylu noire: „Długie pożegnanie”

Fot. Materiały prasowe

Los Angeles lat 40. XX wieku. Tu czas spędza się, jeżdżąc srebrnym rolls-royce‘em i w milczeniu sącząc drinka, znajomości zawiera się na wytwornych przyjęciach, a ważne rozmowy przeprowadza w lokalnym barze. Wyższe sfery przenikają się z półświatkiem, wszyscy mają swoje tajemnice. „Długie pożegnanie” to ukoronowanie pisarskiej kariery Raymonda Chandlera, stylowy kryminał norie z niezastąpionym detektywem Marlowem w nowym tłumaczeniu.

„Długie pożegnanie”, Raymond Chandler, tłumaczenie Bartosz Czartoryski, Wydawnictwo Karakter

Nieoczywista biografia: „Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren”

Fot. Materiały prasowe

Pippi Pończoszanka, dzieci z Bullerbyn czy detektyw Blomkvist promienieją radością i dziecięca przekorą, ich życie wydaje się idylliczne. Ale liczy się w nim przede wszystkim sposób patrzenia na jasną stronę świata, trwanie przy własnych wartościach. Astrid Lindgrenwypracowała ten sposób na życie, żeby przetrwać w międzywojennej Szwecji jako samotna matka, która z trudem łączy obowiązki z pracą zarobkową. Susanne Lieder stworzyła fabularyzowaną opowieść o jednej z najsłynniejszych pisarek XX wieku.

Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren”, Susanne Lieder, tłumaczenie Barbara Niedźwiecka, wyd. Marginesy

Focus na ciało: „Tyłki. Historia ciała od zaplecza”

Fot. Materiały prasowe

Literatura faktu coraz częściej skupia się na zdrowiu i relacjach z ciałem. „Tyłki” wpisują się w ten trend. To bezpardonowa opowieść o pupie, z dosadną brzoskwinią na okładce. Bo kobiece pośladki – jeszcze niedawno temat tabu, często też przyczyna kompleksów – stały się popkulturową obsesją – w stringach, opiętych jeansach, tańczące werk, jędrne i gładkie, również dzięki implantom i rozwiniętemu przemysłowi medycyny estetycznej. Heather Radke z dystansem i humorem przeprowadza nas przez historyczne fakty, kanony urody i seksualne fetysze.

„Tyłki. Historia ciała od zaplecza”, Heather Radke, tłumaczenie Martyna F. Zachorska, Wydawnictwo Poznańskie

Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. Książki
  3. 10 książek na lato 2024. Co z nowości wydawniczych warto spakować przed wyjazdem?
Proszę czekać..
Zamknij