Trwająca osiem tygodni podróż po Polsce, której rezultatem jest specjalne wydanie „Vogue Travel”, obfitowała we wrażenia. Było pięknie, interesująco, zaskakująco i smacznie. Razem z Katarzyną Ciejką z bloga Travelcious odwiedziłyśmy pięć regionów: Lubelszczyznę, Warmię i Mazury, Podhale, Dolny Śląsk i Kaszuby. Wybór jedynie 10 miejsc, w których trzeba coś zjeść koniecznie, nie był oczywiście łatwy. Ale próbujemy!
Dolny Śląsk
Winnica Silesian, Bagieniec
Rodzinna Winnica położona jest kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia. W butelkach zamknięto nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także pasję do celebrowania życia. W sezonie na terenie winnicy często odbywają się pikniki, koncerty, a nawet kolonie dla dorosłych.
Polna Zdrój, Wleń
Magiczne miejsce w Kotlinie Jeleniogórskiej. Właściciele, Magdalena i Mateusz, zadbali o każdy detal: przestrzenie zdobią wyszperane antyki, odrestaurowane meble, ale także designerskie lampy czy współczesna polska sztuka. Wysmakowanemu wnętrzu towarzyszy równie wysmakowana kuchnia prowadzona według autorskich pomysłów Magdaleny.
Polna Zdrój słynie z organizowanych tu bajkowych uroczystości weselnych, ale wyprawiane są też prywatne kolacje z widokiem na Śnieżkę.
Pałac Kamieniec
Butikowy hotel w pięknie odrestaurowanym pałacu.
Warmia
Kwaśne Jabłko, Świątki
Siedlisko oraz manufaktura rzemieślniczych cydrów, do których wytwarzania używane są jabłka dawnych odmian z ekologicznych sadów właścicieli, ale też z samotnych, opuszczonych drzew liczących dziesiątki lat. W Kwaśnym Jabłku warto spróbować kuchni opierającej się na warzywach i owocach z własnych upraw oraz smakołykach od okolicznych zaprzyjaźnionych producentów.
Owczarnia Lefevre, Kiersztanowo
Manufaktura owczych serów we francuskim stylu. Raj dla podniebienia.
Kaszuby
Bioły Trus / Leśny Dwór, Sulęczyno
Świetne miejsce, aby spróbować kaszubskiej kuchni w nowoczesnym wydaniu. W menu autorstwa Marcina Popielarza, jednego z najlepszych polskich szefów kuchni, królują słodkowodne ryby, sezonowe warzywa, ale także raki czy dziczyzna. Świetne połączenie tradycji z nowym duchem.
Ceramika Pure Clay, Rumia
Autorska pracownia ceramiczna Katarzyny Szczepańskiej. Powstające tu formy cechują się organicznymi kształtami, ciepłymi, naturalnymi kolorami oraz przyjemnymi w dotyku teksturami. Tych naczyń nie chce się wypuszczać z dłoni.
Lubelszczyzna
Water and Wine, Nałęczów
Jedna z najlepszych polskich restauracji i niewątpliwie jeden z najciekawszych polskich projektów gastronomicznych. Podczas kameralnych kolacji degustacyjnych spróbować można nowoczesnej polskiej kuchni oraz najlepszych lokalnych produktów, a także plonów z przyrestauracyjnej farmy, przetworów robionych przez kucharzy czy miodów z własnej pasieki.
Podhale
La Mano, Zakopane
Najlepsza kawa w Zakopanem. Odnajdą się tu zarówno zwolennicy klasycznego espresso, jak i fani alternatywnych metod przyrządzania kawy. Dominują ziarna z polskich i zagranicznych mikropalarni, można je kupić także na wynos. Na miejscu zaopatrzymy się także w drobne akcesoria kawowe, a także naturalne wina i cydry.
Zakopiańska, Zakopane
Idealny balans między tradycją a współczesnym gustem. Kartę tworzą lokalne, wyszukane przez szefa kuchni produkty, dzięki którym w Zakopiańskiej można poczuć prawdziwy smak Podhala.
PS Warto tu wpaść na śniadanie, choćby na świetne naleśniki.
Więcej podróżniczych inspiracji znajdziecie w „Vogue Travel” – to prezent, który otrzymacie wraz z listopadowym wydaniem „Vogue Polska”. Dostępne we wszystkich punktach sprzedaży oraz na Vogue.pl.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.