Koziorożec na pierwszy rzut oka reprezentuje typ osoby niewzruszonej, trudnej do spenetrowania przez uczucia. Oczywiście jest to pozór, emocje Koziorożca potrzebują rezonansu, tylko musi w tym pomóc wrażliwy przewodnik. Skąd wziął się Koziorożec? Jak astrologia odczytuje ten znak dziś? Tłumaczymy.
Żeby opowiedzieć o Koziorożcu trzeba, całkiem dosłownie, sięgnąć do źródeł czasu. Zakłada się, że pojęcie kalendarza powstało w oparciu o obserwację osi przesileń letniego i zimowego. Świadczyć o tym ma to, iż najstarszymi rozpoznanymi konstelacjami są jednocześnie te wyjątkowo blado prezentujące się na firmamencie: Raka (przesilenie letnie, kiedy stopniowe ubywanie dnia wyznaczało moment na podjęcie wysiłków zabezpieczających przed mającym nadejść głodem) i naszego bohatera, Koziorożca (przesilenie zimowe, któremu towarzyszy odradzające się światło, nadające wszystkiemu rys zmartwychwstania).
Podobne artykuły12 znaków zodiaku: WagaPola Godot W starożytnej Mezopotamii, cywilizacji rozkwitłej dzięki opanowaniu umiejętności budowania tam i wyrafinowanych systemów irygacyjnych, chłodna i wilgotna zima postrzegana była jako czas zaopatrywania rzek w wodę, a zatem kojarzyła się z potencjałem bogactwa, kładła fundamenty pod dobrobyt całego społeczeństwa. Bogiem odpowiedzialnym za ten wycinek świata był Enki, przedstawiany raz jako mężczyzna dzierżący w dłoniach strumienie Tygrysu i Eufratu, z jedną stopą na ziemi a drugą w wodzie, kiedy indziej jako hybryda ryby z kozą – reprezentującą żywioł ziemi, dając tym samym początek symbolicznym przedstawieniom Koziorożca. W późniejszych wiekach Enki, choć nie był bezpośrednim odzwierciedleniem Saturna (planetą władającą Koziorożcem jest Saturn), został z nim utożsamiony, a jego funkcja istoty, na której barkach spoczywa przetrwanie gatunku, wchłonięta w ogólną charakterystykę znaku. Chociażby w formie paradoksu spełnienia osobistego, które Koziorożec rozumie jako bycie niepotrzebnym – po wcześniejszym przeorganizowaniu i doprowadzeniu świata do perfekcyjnego ładu, zadbaniu o detale, zgodnie z własnym projektem.
Podobne artykuły12 znaków zodiaku: SkorpionPola Godot Mit o Saturnie, po rzymskim podboju Grecji nierozłącznie sklejony z historią Kronosa, wyjaskrawia dualną naturę Koziorożca oraz jego asocjację z pojęciem czasu, sprawiedliwości rozumianej jako karma i przypisanym mu żywiołem ziemi. Saturn/Kronos obala swojego tyranicznego ojca, po czym wypędza i przejmuje jego tron. Z obawy przed klątwą na wszelki wypadek pożera własne dzieci, poza jednym sprytnie ukrytym w górach Zeusem. Ten, osiągnąwszy wiek męski, również stawia czoło ojcu, wydobywa z jego trzewi rodzeństwo, strąca go do Tartaru, zgodnie z przewidywaniami, przejmując jednocześnie jego tron. Na koniec Saturn/Kronos zostaje zrehabilitowany, staje się bogiem rolnictwa i dobrobytu, uczy ludzi uprawy winorośli, zaprowadza na Ziemi pokój, rozpoczynając złoty wiek. Motyw pożerania dzieci i obalania poprzednika rozumiany jest jako metafora cyklów przyrody, czyli pierwotnej miary czasu, ale w tym samym stopniu przedstawia bezwzględne dążenie do władzy, strach przed utratą zdobytej pozycji oraz porusza temat nieuchronności rewanżu. Ostateczny, chwalebny powrót Saturna podkreśla możliwość wypracowania lepszego losu, przekierowania sił ku pozytywnym rezultatom, opowiada o ciężkich próbach, których przejście wydobywa na światło dzienne nasze najlepsze cechy. Dla Koziorożca nagroda za trud (lub kara za jego brak) ma wymiar nieomal duchowy. Potwierdza istnienie wyższej sprawiedliwości, kosmicznego prawa, które uzasadnia podejmowanie jakichkolwiek wysiłków.
Na podobnej zasadzie działa starotestamentowy Bóg dbający o wyrównanie rachunków względem swojego ludu, co leży u podstaw przewijającego się w żydowskim folklorze pryncypium zadośćuczynienia (ciekawa jest tu postać Golema, humanoida ulepionego z gliny, czyli ziemi zmieszanej z wodą, dwóch żywiołów łączonych z prakoziorożczym bogiem Enki; funkcjami Golema były fizyczna praca, ochrona i zemsta). W zradykalizowanej wersji ten aspekt natury Koziorożca ilustruje jeździec znikąd, typowy zimny jak głaz bohater westernów, dla którego wprowadzenie porządku w mieście bezprawia jest wystarczającą zapłatą. Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała w tym miejscu o św. Mikołaju, rozdawcy rózg i prezentów wedle zasług, który, nawiasem mówiąc, przejął funkcję Saturna podczas celebracji grudniowych Saturnaliów.
W ciekawy sposób realizuje się też aspekt trudnego dzieciństwa zapisany w mitach o Saturnie. Nieraz Koziorożce starzeją się poniekąd na odwrót, będąc zmuszonymi do mierzenia się z ciężarem bytu w pierwszych stadiach życia, z wiekiem, zamiast gorzknieć, zyskują lekkość i niewinność. Dzięki wytrwałości i odwadze tworzą siłą własnych mięśni warunki, w których mogą realizować swoje dziecięce pragnienia.
W astrologii Koziorożec jest znakiem ziemskim, jakości kardynalnej, włada sektorem 10, odpowiedzialnym za karierę i społeczny status. Szczyt tego sektora wyznacza Medium Coeli, a po przeciwnej stronie kosmogramu – Immum Coeli, najważniejszą oś horoskopu, ukazująca nasze dążenia na jednym krańcu i źródło naszych społecznych pragnień na drugim. Podporządkowanie żywiołowi ziemi i jakości kardynalnej czyni z niego synonim pewności – ziemia w jego przypadku przyjmuje postać skały, a skała jest budulcem, materiałem używanym do wznoszenia monumentalnych symboli cywilizacji.
Specyfika emocjonalności Koziorożca zawiera się w jego polaryzacji ze znakiem Raka. Na pierwszy rzut oka reprezentuje typ osoby niewzruszonej, trudnej do spenetrowania przez uczucia. Oczywiście jest to pozór, emocje Koziorożca potrzebują rezonansu. Im usilniej budowany jest wizerunek człowieka z marmuru, tym większa potrzeba – i łatwość – eksploracji świata afektu za przewodnictwem odpowiednio wrażliwego partnera.
Kartą tarota reprezentującą Koziorożca jest Diabeł. W pierwszej kolejności opisuje on zagrożenia wiążące się z ambicjami i żądzę sukcesu, w drugiej – przypomina o paraleli między Lucyferem a Prometeuszem.
Słynnymi Koziorożcami byli Martin Luther King, walczący o przebudowanie podstaw społeczeństwa tak, by sprawiedliwość była równa wobec wszystkich niezależnie od rasy, i Simone de Beauvoir, zajmująca się mniej więcej tym samym, ale postrzeganym przez pryzmat płci. Wspomniany wcześniej model starzenia się w rewersie realizują Dolly Parton i Jim Carrey. Łączy ich dzieciństwo spędzone w ubóstwie, konieczność rezygnacji ze szkoły, szybki start w niezależność i odbijanie w twórczości straconych lat szczenięcych z nawiązką.
Niezharmonizowanym typem Koziorożca był Elvis Presley. Człowiek, który stał się królem, król, który stał się legendą, jednocześnie po uszy zanurzony w chaotycznej ckliwości i uzależnieniu od intensywnych uczuć.
Spod znaku Koziorożca jest Wielka Brytania, nieduża wyspa, która przejęła władzę nad połową świata, oraz Haiti, pierwsze w historii niepodległe państwo stworzone przez byłych niewolników.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.