Znaleziono 0 artykułów
23.10.2020

12 znaków zodiaku: Skorpion

23.10.2020
(il. Tomek Opaliński)

W naszym cyklu o znakach zodiaku – dziś Skorpion. Jest znakiem osób urodzonych między 23 października a 22 listopada. To podobno ludzie nastawieni na sukces, nieczuli na cudze cierpienie, przenikliwi i uparci. Co sprawiło, że są tak postrzegani? Tłumaczy astrolożka.

Przełom października i listopada jest okresem, kiedy przyroda zapada w stan hibernacji, bliźniaczo podobny do śmierci, jednak niezbędny dla wiosennego odrodzenia. Chłód i przedłużająca się noc sprzyjają dywagacjom na tematy graniczne nawet w Europie XXI w.

Rycina z 1825 r. (Fot. Getty Images)

Można domyślać się, ile znaczyły dla ludzi w czasach, kiedy z przeziębienia niejeden wyszedł dopiero w zaświatach. To gwałtowne zetknięcie z przemijaniem daje impuls, by zgłębiać lub tworzyć idee rzeczywistości niematerialnej i świata symbolicznego. Być może dlatego Skorpion, najbardziej tajemniczy ze znaków zodiaku, łączony jest z pożądaniem, śmiercią, penetracją stref pogranicza i tabu, tym, co ukryte: ezoteryką i podświadomością (będąc znakiem o jakości stałej i spod żywiołu wody, wzbogaca te pojęcia o głęboką i niepoddającą się zewnętrznym wpływom wrażliwość).
Planetarny władca Skorpiona, Pluton, w astrologii odpowiadający za odrodzenie, czyli również śmierć, wiedzę tajemną, sekrety i psychoanalizę, imię zawdzięcza pradawnemu bóstwu chtonicznemu, utożsamianemu później z Hadesem. Dziś najbardziej znany z porwania Persefony, kojarzony z brakiem skrupułów i posesywnością, pierwotnie patronował bogactwom zrodzonym przez ziemię, był więc opiekunem dobrobytu, plonów i dóbr z ziemi wydobywanych, a zatem bogactwa w czystej formie. Tak też Skorpion nastawiony ma być na sukces, cokolwiek by on nie oznaczał. Słynie z przenikliwości i uporu, jego mottem może być lakoniczne „niech się uda”, które starczy za sto słów, a narzędziem psychologiczna intuicja i charyzma.

Podobne artykuły12 znaków zodiaku: WagaPola Godot Symboliczne łączenie świata nad- i podziemnego znajduje odbicie w podejściu do relacji międzyludzkich, do ludzkiej natury i natury rzeczy ogólnie. Skorpionom przypisuje się postrzeganie rzeczywistości w kategoriach czerni i bieli, a istotą staje się zgłębianie i przenikanie wszystkich jej aspektów, od najwznioślejszych po najbardziej odstręczające. Stąd dążąca do pełnego zjednoczenia cielesnego, intelektualnego i emocjonalnego zmysłowość, potrzeba przekraczania własnych i społecznych ograniczeń czy skłonność do składania ofiary z życia dla idei (jak zrobiła to np. Maria Skłodowska-Curie).

Miniatura przypisyana Cristoforo de Predis z manuskryptu „De Sphaera” ok 1470 r. (Fot. Getty Images)

Starożytni Grecy wiązali gwiazdozbiór Skorpiona z widniejącym po przeciwnej stronie mapy nieba Orionem. Olbrzym Orion miał uciekać przed wymierzoną przez Skorpiona egzekucją. Jak do tego doszło? Wersji jest kilka. W jednej Zeus wydaje wyrok, na prośbę Plejad zmęczonych niekonsensualnymi zalotami. W innej Apollo na prośbę Gai, oburzonej nieumiarkowaniem w polowaniu, tworzy zwierzę mające zabić pyszałka. Albo, znowu Apollo, zazdrosny o względy, jakimi Oriona obdarza Artemida, podstępem doprowadza do jego śmierci, a dalej jeszcze umykająca przed gwałtem Artemida wysyła Skorpiona, by ukarał natręta. Reszty mitów nie przytoczę, wszystkie obracają się wokół tych samych motywów. Łatwo zauważyć, że powracają tu nadużycia seksualne, pycha i zazdrość – trzy skorpioniczne grzechy główne, których współczesne znaczenie przyćmiewa mitologiczną genezę.

W tarocie, zgodnie z oczekiwaniami publiczności, Skorpiona reprezentuje karta Śmierć, znana też jako Wielka Transformacja. Śmierć jest nieodłącznym elementem życia i czeka, bez wątpienia, każdą żywą istotę. Można uznać ją więc za najpotężniejsze lub najbardziej demokratyczne zjawisko w przyrodzie, co świetnie oddaje potencjał charyzmy osób spod znaku Skorpiona: użyta z wrażliwością łączy, w nadmiarze przygniata.

Pozytywne i negatywne cechy Skorpiona zawierają się w czterech symbolicznych przedstawieniach: jako Feniksa, Orła, Jaszczurki oraz Pająka. Skorpion Feniks ujarzmia swoje pasje, przenikliwość zaprzęga dla dobra ogółu, a intensywność emocjonalna pozwala mu zrozumieć i przebaczyć błędy bliźnich. Tutaj zawiera się naturalna skłonność do poświęceń, lojalność i głęboka intuicja. Orzeł podkreśla ducha bojowego, niezależność i umiejętność forsowania własnych opinii, wzbudza lęk zmieszany z szacunkiem. Jaszczurka symbolizuje trudności w rozróżnianiu dobra od zła, niskich pobudek od wysokich, niekiedy materializm i zazdrość wynikające z braku poczucia stabilności. Pająk natomiast przedstawia demoniczną wizję Skorpiona – jako istoty nieczułej na cudze cierpienie i gotowej dążyć do celu bez oglądania się na konsekwencje.

Rycina z 1820 r. (Fot. Getty Images)

Wśród słynnych Skorpionów na uwagę zasługuje w pierwszej kolejności James Bond – pławiący się w luksusach tajny agent z licencją na zabijanie, urozmaicający szarą codzienność burzliwymi romansami. Bogactwo, sekrety, seks i śmierć, wszystkie stereotypy w jednej skromnej osobie.

Skorpionami były Georgia O'Keeffe, twórczyni monumentalnych obrazów przedstawiających m.in.  kojarzące się jednoznacznie erotycznie kwiaty oraz Sylwia Plath, eksplorująca w swojej poezji temat śmierci i przekraczania ograniczeń. Idee zgłębiania nieświadomych pokładów ludzkiej psychiki urzeczywistnił w swoim słynnym teście atramentowej plamy Hermann Rorschach (sam Rorschach zresztą wybrał studia medyczne zamiast artystycznych powodowany nagłą śmiercią ojca, bardzo typowy skorpioniczny zwrot akcji), a miastem spod znaku Skorpiona jest Nowy Orlean, stolica voodoo, synkretycznej religii, której podstawą jest dobrowolne poddanie się opętaniu. Nie należy zapominać o Annie Wintour, której magnetyzmowi i zdolnościom przywódczym zawdzięczamy swoją tu obecność.

Pola Godot
  1. Styl życia
  2. Horoskop
  3. 12 znaków zodiaku: Skorpion
Proszę czekać..
Zamknij