Znaleziono 0 artykułów
27.11.2022
Artykuł partnerski

„Baltic Horizons”: Miasto, sztuka i ekologia

27.11.2022
Fot. Materiały prasowe

Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestia ogłasza nowy międzynarodowy konkurs rzeźbiarski „Baltic Horizons”. W projekcie uczestniczą też Miasto Sopot i Państwowa Galeria Sztuki. Nagrodzone prace zostaną zrealizowane na ulicach Sopotu i poruszą temat postawy współczesnego człowieka wobec środowiska naturalnego. 

Sztuka buduje mosty

Nie mogę oczekiwać, że sztuka – nawet moja własna – udzieli wszystkich odpowiedzi. Mogę tylko mieć nadzieję, że zada właściwe pytanie – mawiała amerykańska abstrakcjonistka Grace Hartigan, która zrewolucjonizowała nowojorską scenę artystyczną lat 60. Dziś artyści wciąż mają silny głos, którym komentują zmieniającą się rzeczywistość. A nowe pokolenie podejmuje nowe tematy. Dziś dla twórców wiodącym zagadnieniem jest katastrofa ekologiczna i stosunek człowieka do przyrody. 

Fot. Materiały prasowe

Sztuka zaangażowana społecznie dopełnia edukację i staje się narzędziem aktywizmu. Dlatego Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia, które od ponad 30 lat roztacza mecenat nad polską sceną artystyczną, tworzy nową inicjatywę, za punkt wyjścia przyjmując Morze Bałtyckie w ujęciu zagadnień ekologicznych. Do działania zaprasza twórców z regionu.

Choć osią „Baltic Horizons” jest konkurs, organizatorzy przewidują, że spotkania, wymiana perspektyw i doświadczeń mogą stać się iskrą debaty społeczno-artystycznej krajów nadbałtyckich. Jej wysoki poziom gwarantują zaangażowane w projekt prestiżowe instytucje. Są to między innymi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w fińskim Espoo, Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki w Rydze – Latvian National Museum of Art (LNMA) czy Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, Contemporary Art Centre (CAC).

Perspektywa z sopockiego mola

Ergo Hestia zaznacza jednak swoje korzenie – Sopot to miasto, w którym w 1991 roku powstała siedziba spółki. We współpracy z władzami i prestiżową instytucją, jaką jest Państwowa Galeria Sztuki, a także partnerskimi instytucjami kultury Polski, Litwy, Łotwy i Finlandii, zwraca się do artystów, którzy w swojej pracy poruszają kwestię zmian klimatycznych. Organizatorzy wierzą, że sztuka może zbudować mosty – połączyć artystów i odbiorców całego regionu. Wierzą też, że jest sprawcza. Obcowanie z nią zmienia codzienną perspektywę, uwrażliwia na trudne i złożone tematy, poszerza świadomość społeczną. A w ten sposób wpływa na zachowania i codzienne wybory ludzi. Zarówno w makro-, jak i mikroskali zmienia rzeczywistość.

Fot. Materiały prasowe

Przez 20 lat konkursu Artystycznej Podróży Hestii stworzyliśmy platformę dialogu z artystami. Dzisiaj chcemy przenieść dyskusję do międzynarodowej przestrzeni, rozszerzyć ją na region Morza Bałtyckiego. A do tego na platformę dialogu zaprosić samorządy i międzynarodowe, renomowane instytucje kulturalne – mówi Piotr Maria Śliwicki, Prezes Grupy ERGO Hestia, inspirator konkursu „Baltic Horizons”, i dodaje: – Zaproszenie to pozwoli poszerzyć horyzonty, wejść na pole sztuki w przestrzeni publicznej, przestrzeni miejskiej, ale też wprowadzić do naszej dyskusji nowe tematy. 

Bez galerii i bez szyby

Zgodnie z zapowiedzią rzeźby wkroczą na ulicę. Wyłonione w konkursie projekty zostaną zrealizowane w Sopocie, wpisując się we współczesną i zabytkową architekturę miasta, a także otaczającą je przyrodę – zieleń miejską czy plaże. – Jest to też konkurs, który będzie przełomowym projektem edukacyjnym w powszechnym postrzeganiu sztuki w przestrzeni publicznej, a szczególnie rzeźby. W końcu to konkurs, który zmieni tę przestrzeń. Sprawi, że będzie ona kształtowała lokalną społeczność i inspirowała jej zachowania i postawy – zapowiada Śliwicki. Wśród 12 nominowanych twórców znaleźli się cenieni artyści i artystki z Finlandii, Litwy i Polski. Wśród znanych nazwisk można wymienić Izę Tarasewicz, Łukasza Surowca, Krišsa Salmanisa czy Augustasa Serapinasa. Laureatów poznamy już niebawem.

Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. „Baltic Horizons”: Miasto, sztuka i ekologia
Proszę czekać..
Zamknij