Bank Pekao S.A. pokazuje swoją kolekcję sztuki w wirtualnej galerii
Blisko 1200 dzieł, a wśród nich prace Matejki, Mehoffera, Dwurnika czy Pągowskiej, znalazło się w zbiorach banku, gromadzonych przez dekady. Dzieła sztuki, ale też zabytkowe meble i sejfy są digitalizowane i udostępniane szerokiej publiczności.
Czas pandemii potwierdził, że zabytki i sztuka chętnie oglądane są w internecie. Największe światowe muzea digitalizują zbiory. Obcowanie z pracami w wirtualnej przestrzeni na pewno nie jest tak wrażeniowe, jak kontakt na żywo, ale pozwala przyglądać się szczegółom, bez ograniczeń czasowych czy upomnień personelu galerii, w dodatku o dowolnej porze dnia i nocy, bez kolejek i biletów. W sieci łatwiej sięgnąć po opis kuratorski, zapisać link, żeby pokazać komuś dzieło albo samemu do niego wrócić. A co najważniejsze, wirtualna galeria nie ma ograniczeń przestrzeni, pomieści całą kolekcję, nawet jeśli liczy tysiące obiektów znajdujących się w różnych miejscach.
Ruszyła Galeria Sztuki Banku Pekao S.A.
Bank Pekao S.A. inwestował w dzieła sztuki już na początku XX w. Rozrastająca się przez dekady kolekcja liczy dziś ponad 1200 obiektów, są wśród nich prace takich artystów, jak Jan Matejko, Józef Mehoffer, Edward Dwurnik czy Teresa Pągowska. Na zbiory składają się monumentalne płótna, rzeźby i grafiki, ale też zabytkowe meble czy historyczne sejfy. Ta niezwykła kolekcja, stanowiąca zbiór najważniejszych twórców i tendencji ostatnich 100 lat, trafiła do sieci i stała się ogólnodostępna.
– Jest to miejsce, gdzie nieodkryte dotąd losy najcenniejszych eksponatów z naszej kolekcji ujrzą światło dzienne – mówi Leszek Skiba, prezes Zarządu Banku Pekao S.A. i dodaje: – Na stronie galerii pojawią się też informacje na temat bieżących wydarzeń kulturalnych, w które Bank Pekao jest zaangażowany.
Misja: Edukacja i promocja sztuki
Instytucja nie ogranicza się jednak do nowoczesnej ekspozycji zbiorów. Internet jest też narzędziem do popularyzowania sztuki przez budowanie wokół niej narracji, na przykład w krótkich filmach produkowanych we współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Pierwszy opowiada o „Bratkach” Wyspiańskiego. Projekt polichromii, pochodzący z 1897 r., w 2021 r. został wypożyczony na londyńską wystawę „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki Rzemiosł, 1890-1918” w William Morris Gallery.
– Pastel „Bratki” jest prezentowany publiczności po raz pierwszy od 90 lat, a zatem jest to naprawdę niezwykłe wydarzenie dla miłośników sztuki – powiedział Leszek Skiba. – Cieszę się, że jedna z dwóch prac Stanisława Wyspiańskiego, które Pekao posiada w swoich zbiorach, stała się elementem pierwszej zagranicznej wystawy prezentującej dokonania młodopolskich twórców, dzięki czemu, jako mecenas polskiej kultury, mamy wkład w jej promocję za granicą. Chcemy umożliwić obcowanie ze sztuką jak najszerszemu gronu odbiorców, dlatego już niebawem udostępnimy szerokiej publiczności całokształt naszej kolekcji, która obejmuje zarówno prace klasyków, jak i współczesnych artystów.
Bank Pekao S.A. mecenasem polskiej kultury
Choć dzięki technologii kolekcja żyje w sieci, nie można zapominać o jej fizycznym wymiarze. Obcowanie z realnymi przedmiotami pozwala poczuć ich skalę, odkrywać niuanse kolorów i faktur, doświadczyć emocji, jakie wywołują. Dlatego bank, pełniąc funkcję mecenasa kultury, dokonuje darowizn na rzecz polskich instytucji kultury. Z okazji uruchomienia wirtualnej galerii Bank Pekao S.A. przekazał na rzecz Zamku Królewskiego w Warszawie cenną tapiserię z XVI w. Tkanina z jedwabiu i wełny to dzieło autorstwa Cornelisa de Ronde przedstawiające scenę porwania Heleny przez Parysa. Drugim cennym darem dla Muzeum Narodowego w Warszawie jest srebrna szkatuła na biżuterię z początku XVIII w. autorstwa Daniela Friedricha von Myliusa. Te dwa obiekty zostały zakupione przez bank w latach 90., a dziś ich rynkowa wartość szacowana jest na blisko 400 tys. zł.
Żeby odwiedzić galerię sztuki Banku Pekao S.A., kliknij: www.pekao.com.pl/galeria-sztuki
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.