Zwycięzcą The Best Chefs Awards 2023, nagrody dla najlepszych szefów i szefowych kuchni, został Dabiz Muñoz. – Niech to będzie dla innych dowód, że marzenia się spełniają – mówił laureat.
Większość najbardziej prestiżowych gastronomicznych rankingów dotyczy restauracji. To właśnie one – a nie prowadzące je osoby – są oceniane przez przewodnik Michelin czy trafiają na budzącą emocję wśród smakoszy listę The World’s 50 Best Restaurants. Zupełnie inną strategię przyjęli twórcy nagrody The Best Chefs – międzynarodowej nagrody dla najlepszych szefowych i szefów kuchni.
Nagroda przyznawana jest na podstawie głosów oddanych przez grono anonimowych jurorów – szefowych i szefów kuchni, pastry szefów czy sommelierów, ekspertów gastronomicznych, krytyków, dziennikarzy oraz gurmandzistów, którzy wskazują swoje typy ze wcześniej przygotowanej listy nominowanych nazwisk. Dodatkowo przyznawane są nagrody specjalne, niezależne od całego rankingu.
Pierwsza edycja The Best Chefs odbyła się siedem lat temu, a wyniki głosowania ogłoszono podczas inauguracyjnej gali w Warszawie. Wówczas na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Joan Roca, szef kuchni trzygwiazdkowej restauracji legendy El Celler de Can Roca, którą prowadzi wraz z dwoma braćmi – Josepem, sommelierem, oraz Jordim, mistrzem cukiernictwa.
W tym roku wyniki ogłoszono podczas gali w Meridzie, w meksykańskim stanie Jukatan. Pierwsze miejsce liczącej 100 pozycji listy zajął Dabiz Muñoz – i to po raz trzeci z rzędu. Hiszpański szef kuchni jest znany przede wszystkim za sprawą swojej fine diningowej restauracji DiverXo, która działa w Madrycie. DiverXo zostało otwarte w 2007 r., a już w 2013 r. inspektorzy przewodnika Michelin przyznali jej trzy gwiazdki (maksymalna ocena w przewodniku), czyniąc Dabiza jednym z najmłodszych szefów kuchni w historii, którego restauracja zdobyła to prestiżowe wyróżnienie. W 2021 r. główna restauracja Muñoza zadebiutowała w rankingu 50 Najlepszych Restauracji na Świecie na wysokiej 20. pozycji, a w ubiegłym roku trafiła na podium zestawienia z numerem trzy.
– To nagroda nie tylko dla mnie, lecz także dla całego mojego zespołu, dla wszystkich osób, które ze mną pracują od wielu lat i które kochają to, co robią – mówił w rozmowie z „Vogue Polska” Dabiz Muñoz kilka chwil po otrzymaniu nagrody. – Gdy miałem 12 lat, marzyłem, by mieć restaurację, która będzie odnosić sukcesy wyrażane nie nagrodami, ale tym, że przychodzą do niej goście, którzy doceniają to, co robię. W Madrycie jest wielu młodych, utalentowanych szefów kuchni i mam nadzieję, że ta nagroda dla mnie będzie inspiracją i dowodem, że marzenia się spełniają – dodał laureat.
Restauracja DiverXo oraz jej twórca uchodzą za ikony gastronomicznej awangardy. Od początku swojej kariery Muñoz podąża własną ścieżką i łamie przyjęte w kuchni zasady, odznacza się osobistym, niepodrabialnym stylem gotowania, łączącym w sobie inspiracje z różnych stron świata. Choć jego restauracja proponuje wyrafinowaną, dopracowaną technicznie kuchnię, to nie brakuje w tym doświadczeniu poczucia humoru, którego czasem brakuje w klasycznym fine diningu. Prócz DiverXo Muñoz jest twórcą takich konceptów, jak m.in. StreetXo (street food wykorzystujący techniki i składniki znane z eleganckich restauracji) czy RavioXo (restauracja, w której głównym bohaterem menu są pierożki z różnych części świata).
Obok Muñoza na podium znaleźli się Albert Adrià (restauracja Enigma w Barcelonie) oraz Ana Rs, prowadząca restaurację Hisa Franko w Kobarid w Słowenii. Łącznie na liście 100 najlepszych szefów kuchni znalazły się nazwiska z 31 krajów. Podczas gali wręczono także nagrody specjalne. Tala Bashmi, szefowa kuchni z Bahrajnu, otrzymała nagrodę dla Wschodzącej Gwiazdy Gastronomii. Komentując wyróżnienie, wyraziła nadzieję, że będzie ona stanowić inspirację dla innych, dopiero zaczynających swoje kariery szefowych i szefów kuchni z krajów arabskich. Wyróżnienia dla najlepszych lokalnych szefów kuchni otrzymali Wilson Alonzo (restauracja Yaaxché w Halacho) oraz Roberto Solís (restauracje Huniik i Nectar w Meridzie) – obaj w różnym stylu prezentujący lokalne składniki oraz dawne techniki gotowania typowe dla Jukatanu. Nagrodę Legendy Gastronomii otrzymał – zasłużenie – Ferran Adrià, wieloletni szef kuchni awangardowej restauracji El Bulli. Jego brat Albert poza zajęciem drugiego miejsca w konkursie otrzymał także wyróżnienie dla najlepszego debiutu na liście. Nagrodę dla Najlepszego Pastry Chefa otrzymał z kolei Jordi Roca (El Celler de Can Roca oraz lodziarnie Rocambolesque), a nagrodę za Najlepszą Pizzę – Franco Pepe (Pepe in Grani, Caiazzo, Włochy). Natomiast za wysoki poziom doświadczenia restauracyjnego wyróżniono Gregoire’a Bergera (Ossiano, Dubaj) nagrodą Food Art, a za wysoki poziom estetyki kuchni Karime Lopez (Gucci Osteria, Florencja, Włochy). Specjalna nagroda dla szefa kuchni przyznawana przez kolegów z branży powędrowała z kolei do Rasmusa Munka, który prowadzi w Kopenhadze restaurację Alchemist.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.