Jedzenie późnym wieczorem nigdy nie jest dobrym pomysłem. Chociaż dieta powinna być różnorodna, niektóre pokarmy spożywane po godzinie 18 mogą być zbyt dużym obciążeniem dla naszego układu trawiennego. Oto 9 produktów, których zdaniem ekspertów nie należy jeść po godzinie 18, jeśli chcesz schudnąć, uniknąć wzdęć i kłopotów z trawieniem. Niektóre będą zaskoczeniem.
Co kraj, to obyczaj. W Danii, Norwegii czy Finlandii ostatni posiłek spożywa się zazwyczaj o godzinie 17 lub 18, podczas gdy Hiszpanie, Grecy czy mieszkańcy południowych Włoch jedzą kolację nawet po godzinie 22, zwłaszcza latem. Eksperci przyznają rację Skandynawom – jedzenie po godzinie 18 nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i sylwetkę.
– Szybkość, z jaką organizm trawi pokarm i metabolizuje składniki odżywcze, nie zwalnia drastycznie, gdy zegar wybija określoną godzinę. Jednak u większości z nas wieczorem spada poziom aktywności fizycznej, a to wpływa na szybkość spalania kalorii. Co więcej, niektóre badania wskazują, że jedzenie późnym wieczorem może zaburzać rytm dobowy, negatywnie wpływając na procesy metaboliczne. Im wcześniej spożywamy ostatni posiłek, tym lepiej dla zachowania odpowiedniej wagi ciała, jakości snu i długości życia – mówi Rose Ferguson, dietetyczka, ekspertka w zakresie medycyny funkcjonalnej, autorka podcastów i książek „Juice” i „Juice + Nourish”.
Jedzenie późnym wieczorem nigdy nie jest dobrym pomysłem. Chociaż dieta powinna być różnorodna, niektóre pokarmy spożywane po godzinie 18 mogą być zbyt dużym obciążeniem dla naszego układu trawiennego. Możemy mieć przez nie kłopoty z zaśnięciem, a niespalone dodatkowe kalorie sprawią, że w talii znów nam przybędzie. Krótko mówiąc, pewne produkty i kategorie żywności trzeba wykreślić z menu po zachodzie słońca.
Jakich produktów nie jeść po godzinie 18, żeby schudnąć lub pozostać w formie, uniknąć poczucia ciężkości i dobrze spać
1. Tłuste sery
Gorgonzola, taleggio, mascarpone, brie, camembert: choć na samą myśl o nich każdemu miłośnikowi sera cieknie ślinka, sery te nie wpływają dobrze na nasz układ trawienny (są bogate w tłuszcze nasycone) – ich trawienie może zająć do 5 godzin! Wieczorem postaw na świeże, niskotłuszczowe sery, takie jak ricotta z mleka krowiego, twaróg czy ser stracchino.
2. Tłuste mięso
Jeśli krwisty stek czy hamburger to podstawa twojego wieczornego menu, lepiej przemyśl swoje nawyki: tłuste mięso jest ciężkostrawne i może powodować uczucie ciężkości, a także bezsenność. Postaw raczej na chude mięso, takie jak kurczak lub indyk, jak również małe porcje roślin strączkowych i jajka.
3. Smażone potrawy
Smażone potrawy zalegają w żołądku i powodują różne nieprzyjemne dolegliwości trawienne (takie jak zgaga lub refluks), które mogą nam uprzykrzyć wieczór lub noc. Wybieraj raczej dania pieczone lub gotowane na parze. I zapomnij o chipsach.
4. Pikantne potrawy
– Pikantne potrawy mogą nie tylko powodować niestrawność, lecz także podnosić temperaturę ciała, tym samym utrudniając zasypianie – wyjaśnia ekspertka Rose Ferguson. Unikaj pieprzu i chili, a zamiast tego przyprawiaj dania spożywane wieczorem pietruszką, szałwią, oregano, rozmarynem i bazylią.
5. Kapusta (w tym kapusta włoska) i brokuły
Choć kapusta jest bogata w dobroczynne składniki odżywcze, na jej strawienie potrzeba nawet 5 godzin. Brokuły, brukselka i kalafior również są długo trawione i mogą powodować wzdęcia. Warto je jeść, ale nie wieczorem.
6. Ryby w oleju
Tłuste ryby (łosoś, śledź, makrela) obciążają układ trawienny bardziej niż ryby białe, tym bardziej jeśli są w oleju. Unikaj ich wieczorem, a zamiast nich spożywaj filety z białych ryb (również mrożonych), takich jak dorsz czy morszczuk.
7. Lody i inne produkty zawierające cukier
Lody to prawdziwa bomba cukrowa. Zawierają dużo kalorii, których nie spalimy, chyba że później pójdziemy potańczyć. Ponadto cukry powodują skoki poziomu glukozy we krwi. Zamiast tradycyjnych lodów wybieraj sorbety bez cukru (a najlepiej świeże sezonowe owoce).
8. Czekolada
Mamy złą wiadomość dla wszystkich czekoladoholików i czekoladoholiczek: czekolada zawiera substancje pobudzające, przez które możemy mieć kłopot z zaśnięciem. Mleczna czekolada ma dużo tłuszczu, przez co obciąża wątrobę. – Czekolada zawiera nie tylko kofeinę, lecz także teobrominę, inny pobudzający składnik, który może zwiększać tętno i zakłócać sen – potwierdza specjalistka Rose Ferguson. Czekoladę mleczną zastąp gorzką czekoladą bez cukru.
9. Sałatka z surowych warzyw i owoców
Ale jak to? Przecież sałatki są bardzo zdrowe! To prawda, ale jednocześnie nie można zapominać, że surowe warzywa są ciężkostrawne. Wieczorem, gdy się nie ruszamy i trawienie spowalnia, mogą zacząć fermentować już w żołądku, powodując wzdęcia i niespokojny sen. Dlatego sałatki zostaw na obiad.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.