Co robimy, kiedy nie możemy zasnąć? Szukamy odpowiedzi na temat przyczyn bezsenności w wyszukiwarce Google, co – jak dowodzą eksperci – tylko utrudnia osiągnięcie zamierzonego celu. Dlatego dziś sprawdzamy pięć najczęściej wpisywanych zapytań i pozwalamy na nie odpowiedzieć ekspertce.
Brytyjczycy to naród dotknięty epidemią bezsenności. Wyniki badań wskazują, że 36 proc. dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii co najmniej raz w tygodniu ma problem z zaśnięciem. Jeśli masz podobne doświadczenie, wiesz, jakie to wycieńczające – zła jakość snu nie tylko wpływa na poziom energii w ciągu dnia, lecz także – jak twierdzą eksperci – może prowadzić do złych nawyków żywieniowych i nieodpowiedniego stylu życia, a także wyższego poziomu stresu. Długoterminowa bezsenność wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, od chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi po depresję i cukrzycę.
Choć niektórzy z nas wykazują się rozsądkiem i poszukują odpowiedzi na pytania u lekarzy, w dzisiejszych czasach większość ludzi sięga do Google’a. Dlatego specjalistka ds. snu, Ashley Hainsworth z Bed Kingdom, dzieli się z nami pytaniami, które według niej były najczęściej wyszukiwane w ostatnim roku, i udziela na nie odpowiedzi.
Co zrobić, by szybciej zasnąć?
W ciągu miesiąca na całym świecie pojawia się średnio 215 tys. wpisów poszukujących odpowiedzi na to pytanie. Wygląda więc na to, że wszyscy dążymy do odkrycia sekretu umożliwiającego szybkie zasypianie. Według Hainsworth najważniejsza jest współpraca, a nie przeciwdziałanie, z hormonem snu, melatoniną.
– Nieregularny sen oddziałuje na wydzielaną przez szyszynkę melatoninę. Budzenie się i zasypianie o różnych porach może zaburzyć rytm okołodobowy, znany też jako nasz wewnętrzny zegar. Rytm okołodobowy reguluje uwalnianie melatoniny, więc jeśli nasz cykl snu i wybudzeń nie jest regularny, organizm nie wie, kiedy uwalniać ten hormon. Najważniejsze jest więc, by chodzić spać i budzić się codziennie o tej samej porze, niezależnie od tego, czy jest to dzień powszedni, czy weekend.
Do innych czynników mających wpływ na wydzielanie melatoniny należą ekrany urządzeń elektronicznych, więc lepiej unikać korzystania z nich co najmniej godzinę przed położeniem się do łóżka. Ciemny pokój da bodziec do produkcji melatoniny, więc jeśli trudno ci zasnąć, upewnij się, że masz rolety dokładnie zaciemniające pomieszczenie.
Ile snu potrzebujemy?
Odpowiedź na to pytanie, które ma średnio 105 tys. wyszukiwań na świecie miesięcznie, sprowadza się do wielu różnych czynników, między innymi naszego wieku i stanu zdrowia. Noworodek powinien spać dłużej niż pozostaje aktywny, z kolei osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem potrzebują od ośmiu do dziesięciu godzin snu. – Dorośli potrzebują co najmniej siedmiu godzin snu w nocy – mówi Hainsworth. – Im starsi jesteśmy, tym dłużej powinniśmy spać, ponieważ zmieniają się nasze schematy snu. Starsi dorośli często mają lżejszy sen, trudniej im zasnąć lub budzą się wielokrotnie w ciągu nocy. W czasie choroby również potrzebujemy więcej snu.
Czym jest paraliż senny?
– Paraliż senny to dolegliwość występująca, gdy zakłóci się fazę REM snu – mówi Hainsworth odpowiadając na pytanie z wynikiem 90 tys. wyszukiwań na całym świecie miesięcznie. – Najczęściej zdarza się to, gdy ktoś właśnie się budzi lub zasypia. Jest to niegroźne, a niektórzy ludzie doświadczą go zaledwie raz lub dwa razy w życiu. Najbardziej powszechnym objawem paraliżu sennego jest, jak można się spodziewać, uczucie bycia sparaliżowanym – nie można się wtedy poruszyć, mówić ani otworzyć oczu, co może być bardzo niepokojące.
Dlaczego nie mogę spać?
Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź 89,9 tys. osób w miesiącu, a niestety jest ona subiektywna. – Każdy, kto cierpi na bezsenność, powinien poddać się badaniu lekarskiemu, istnieje jednak kilka ogólnych powodów, dla których wielu ludzi nie może spać – mówi Hainsworth. – Zaliczają się do nich stres i lęk, jak również spożycie kofeiny i alkoholu. Jeśli często pijesz alkohol i zauważysz, że jakość twojego snu nie jest najlepsza, powinnaś zmniejszyć jego spożycie lub zupełnie przestać pić. O późniejszych porach dnia należy z kolei unikać kofeiny.
Czym jest bezdech senny?
– Bezdech senny to zaburzenie, w którym podczas snu przestaje się, a następnie znowu zaczyna się oddychać. Może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie przeprowadzi się diagnozy i nie wdroży leczenia – mówi Hainsworth. – Objawy bezdechu sennego to między innymi dyszenie, parskanie, odgłosy krztuszenia się, głośne chrapanie i częste pobudki w nocy. Osoby cierpiące na bezdech senny mogą czuć się zmęczone i skarżyć się na bóle głowy oraz wahania nastroju w ciągu dnia. Jeśli jesteś w gronie dziesiątek tysięcy ludzi googlujących to pytanie każdego miesiąca, zdecydowanie powinnaś odwiedzić lekarza, który, jeśli będzie to konieczne, może skierować cię na badania w specjalistycznej klinice zaburzeń snu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.