Znaleziono 0 artykułów
26.07.2024

Czy jedzenie jogurtu naturalnego redukuje stany zapalne i bóle brzucha?

26.07.2024
Fot. Aleksandar Nakic/ Getty Images

O dobroczynnym działaniu jogurtu naturalnego rozmawiamy z ekspertami, którzy podpowiadają, jak wybierać zdrowe produkty, by właściwie zadbać o florę bakteryjną jelit i zminimalizować wzdęcia nasilające się pod wieczór.

Uzupełnienie śniadania o tak wartościowy produkt lub spożywanie go w ramach przedpołudniowej przekąski przyczynia się do złagodzenia wzdęć, które dają się we znaki w ciągu dnia, a nasilają się najczęściej wieczorem. Mowa o naturalnym jogurcie z pełnego mleka. Zanim wyjaśnimy, kiedy, jak i dlaczego warto go spożywać, wato zwrócić uwagę na to, że wzdęcia, których według badań doświadcza 20 proc. ludzi, zwykle nasilają się w trakcie dnia. Wspominała o tym między innymi Kourtney Kardashian. – Nie ma nic bardziej frustrującego od zdania sobie sprawy, że cały wysiłek fizyczny i zdrową dietę przekreślają wzdęcia. Mięśnie brzucha nigdy nie ujrzą światła dziennego, jeśli zawsze zasłaniać je będą zatrzymywane w organizmie płyny – stwierdziła celebrytka, własnymi słowami obrazując uporczywy charakter problemu, który bynajmniej nie jest sporadyczną niedogodnością. Niemniej jednak, aby w naukowy sposób uzasadnić, dlaczego wzdęcia zwykle nie występują rano, a najsilniej odczuwamy je wieczorem, rozmawiamy z dr. Fermínem Mearinem Manrique’iem z Centrum Medycznego Teknon i członek stowarzyszenia Top Doctors. – Wzdęcia najczęściej nasilają się w ciągu dnia: najmniej odczuwamy je po przebudzeniu, a najbardziej dokuczliwe są wieczorową porą. Przyczyną tego stanu rzeczy może być fakt, że gazy stopniowo gromadzą się w jamie brzusznej w ciągu dnia i wypełniają ją, osłabiając mięśnie brzucha. Lęk dodatkowo pogłębia ten problem – wyjaśnia.

W tym kontekście farmaceutka i dietetyczka Paula Martín Clares (@farmanutriconsejo) potwierdza dobroczynny wpływ jogurtu. – Z wielu badań naukowych wynika, że dieta bogata w naturalne probiotyki, w tym jogurty, umożliwia zróżnicowanie flory bakteryjnej jelit i złagodzenie wzdęć. Jogurty zawierają żywe kultury bakterii, które zasiedlają przewód pokarmowy, ułatwiając procesy trawienne, dlatego odgrywają niezwykle istotną rolę w dbałości o zdrowie jelit – wyjaśnia.

Flora bakteryjna jelit i jej związek z dietą

Chociaż o florze bakteryjnej jelit mówi się coraz częściej, wiele z nas nadal nie posiada wystarczającej wiedzy na temat jej znaczenia. Według danych udostępnionych przez markę Activia na podstawie badania przeprowadzonego przez agencję antar wśród 1200 ankietowanych w wieku od 18 do 70 lat, osiem na dziesięć osób zgłosiło problemy związane z trawieniem, które wywierają wpływ na ich dobre samopoczucie w ciągu dnia. Pomimo że procesy trawienne od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem, jedynie 20 proc. Hiszpanów wie, czym jest flora bakteryjna jelit. – Flora bakteryjna jelit jest uznawana za kolejny organ mogący mieć wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Coraz lepiej poznajemy jej działanie oraz znaczenie utrzymywania jej zdrowego stanu i równowagi dla odpowiedniego funkcjonowania układu trawiennego, jednak warto podkreślić, że ma ona również wpływ na inne organy i inne obszary naszego życia, między innymi na zdrowie psychiczne, kondycję skóry, zdrowie układu oddechowego oraz metabolizm – wyjaśnił dr Francisco Guarner, członek zarządu Hiszpańskiego Stowarzyszenia ds. Flory Bakteryjnej, Probiotyków i Prebiotyków (hiszp. SEMiPyP), podczas spotkania zorganizowanego w ośrodku prac badawczo-rozwojowych Danone im. Isaaca Carasso w Barcelonie.

Jogurt na śniadanie lub przedpołudniową przekąskę

Liczy się nie tylko to, co jemy, ale również o jakiej porze. Choć na zdrowy posiłek nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, w przypadku jogurtu i jego działania zapobiegającego wzdęciom Martín Clares zaleca spożywanie go przede wszystkim na śniadanie, na przykład w wersji proponowanej przez Karlie Kloss, która je jogurt grecki i popija do sokiem z zielonych warzyw, albo jako przedpołudniową przekąskę. – Dobrą decyzją będzie również wybór jogurtu na podwieczorek – dodaje. Ekspertka podkreśla, że sama przetestowała to zalecenie i może potwierdzić jego działanie. – Jako dietetyczka, zawsze sugeruję śniadania złożone z pełnoziarnistych produktów zbożowych, owoców i nabiału. Sama codziennie rano piję kefir i odkąd włączyłam go do porannych posiłków, zauważyłam, że w ciągu dnia doświadczam mniejszych wzdęć i pozbyłam się dyskomfortu związanego z nagromadzeniem gazów w jelitach – wyjaśnia.

Jak wybrać zdrowy jogurt?

Oferta jogurtów na sklepowych spółkach jest niezwykle szeroka i zróżnicowana, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. – Zdrowy jogurt to taki, w którego składzie widnieją jedynie dwa lub trz składniki: mleko, bakterie mlecznej fermentacji oraz mleko w proszku. Warunki te spełnia jedynie niesłodzony jogurt naturalny z pełnego mleka – wyjaśnia Paula Martín Clares. I doaje: – Należy uważać z jogurtami smakowymi, ponieważ zawierają cukier, substancje słodzące i barwniki. Aby wzbogacić smak, jako dietetyczka polecam zakup jogurtu w 100 proc. naturalnego i dołożenie do niego owoców.

Kefir jako (wysoce) zalecana alternatywa

Nie bez powodu kefiry cieszą się ogromną popularnością i zajmują coraz więcej miejsca na sklepowych półkach. Jak wyjaśnia dietetyczka Rocío Maraver: – Różnorodność mikroorganizmów uczestniczących w procesie fermentacji kefiru przewyższa tę w jogurcie, dlatego jest to niezwykle wartościowy produkt pod względem odżywczym. Wtóruje jej Paula Martín Clares, również podkreślając zalety kefiru.Tak naprawdę, polecając jogurty, zdecydowanie stawiam na kefir: to jeden z najlepszych produktów probiotycznych, który przyczynia się do zrównoważenia flory bakteryjnej jelit, ułatwia trawienie, reguluje stany biegunek i zaparć, wzdęcia i gazy – wskazuje.

Jogurty wzbogacane bakteriami probiotycznymi

Na rynku dostępnych jest wiele różnych jogurtów, jednak w przypadku tych wzbogacanych bakteriami probiotycznymi skuteczność działania zależy od tego, czy bakterie te (w wystarczającej ilości) przedostaną się do jelit żywe i będą bogatym źródłem zróżnicowanych probiotyków. Dr Guarner potwierdza, że nie wszystkie jogurty są sobie równe pod tym względem, i wskazuje, że na skład flory jelitowej i metabolizm wpływają produkty z mleka fermentowanego zawierające kultury bakterii Bifidobacterium lactis (marka Activia zwraca uwagę, że jej probiotyki spełniają ten warunek, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi).

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Ana Morales
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Czy jedzenie jogurtu naturalnego redukuje stany zapalne i bóle brzucha?
Proszę czekać..
Zamknij