Rollsy z kremem pistacjowym, pistacjowa latte, wiralowa dubajska czekolada. 2024 rok należał do pistacji odmienianej przez wszystkie wersje deserowe. Dlatego postanowiliśmy zapytać eksperta o ich zasadność w diecie.
Nie ma wątpliwości, że pistacje są w tym roku na fali, a to w związku z hype’em na dubajską czekoladę i croissantywypełnione pysznym kremem pistacjowym. Jednak o tej przekąsce wiadomo zaskakująco niewiele. Czy wiesz na przykład, że pistacje wcale nie są orzechami? Tak, dobrze czytasz. Pistacje to tak naprawdę owoce. Pochodzą z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, gdzie uprawia się je od tysięcy lat. Zapytaliśmy eksperta, czy pistacje są rzeczywiście tak zdrowe, jak się powszechnie uważa, i jakie korzyści mogą przynieść naszej diecie. Odpowiada dr Christian Merkel, dermatolog i dietetyk z Monachijskiego Centrum Zdrowia Skóry i Laseroterapii.
Czy pistacje są zdrowe?
– Tak, pistacje są zdrowe i stanowią wartościowy dodatek do zbilansowanej diety, ponieważ zawierają wiele ważnych składników odżywczych, w tym na przykład witaminy B6 i E, kwas foliowy oraz minerały, takie jak potas, magnez, żelazo i cynk. Pistacje są również bogate w korzystne dla oczu przeciwutleniacze, zwłaszcza luteinę i zeaksantynę.Zawierają też błonnik, który wspomaga trawienie i wspiera zdrowie jelit. Pistacje to źródło białka. Zapewniają długotrwałą energię, co czyni je wartościową przekąską – mówi dr Merkel.
Czy tłuszcze zawarte w pistacjach są zdrowe?
Pistacje są również bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-9. Dlatego często błędnie zakłada się, że są one niezdrowe. Jednak w przeciwieństwie do kwasów tłuszczowych trans, takich jak te, które występują w potrawach smażonych, nienasycone kwasy tłuszczowe są w rzeczywistości korzystne dla naszego organizmu. Potwierdza to również dr Merkel: – Zawarte w pistacjach kwasy tłuszczowe omega-9 obniżają poziom cholesterolu, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Czy pistacje prażone są zdrowe?
Według dr Merkela prażone pistacje także są zdrowe, choć – jak twierdzi – niektóre witaminy wrażliwe na ciepło, np. B6, mogą zostać utracone podczas prażenia. – Na szczęście ubytek składników odżywczych często jest minimalny – mówi dietetyk. Nie należy jednak bagatelizować dodatkowej zawartości soli, bowiem zbyt duża jej ilość podnosi ciśnienie krwi.
Jeśli zależy ci na prozdrowotnych właściwościach pistacji, zdecydowanie unikaj owoców prażonych w oleju. Jak już wspomniano, tłuszcze same w sobie nie są niezdrowe, ale podczas prażenia w wysokich temperaturach dochodzi do produkcji tłuszczów trans, które podnoszą poziom cholesterolu i prowadzą do chorób układu krążenia. – Jeśli pistacje zostały uprażone w oleju, zawierają więcej kalorii – ostrzega dr Merkel. Według eksperta lepszym wyborem są zatem pistacje prażone na sucho (bez oleju).
Pistacje to naprawdę zdrowa przekąska, o ile nie przesadzimy z ilością
– Zarówno surowe, jak i prażone pistacje to zdrowa przekąska, pod warunkiem że zwracamy uwagę na wielkość porcji– zaleca lekarz. 30 gramów dziennie wystarczy. Odpowiada to około garści pistacji i około 160 kilokaloriom.
Przy okazji: fakt, że pistacje są zdrowe, nie czyni z dubajskiej czekolady zdrowszej alternatywy dla czekolady tradycyjnej. Zasadniczo krem pistacjowy z dubajskiej czekolady może również zawierać zdrowe tłuszcze i białka. Nie rekompensuje to jednak wysokiej zawartości cukru w kremie i w samej czekoladzie. Do tego dochodzą smażone na oleju nitki ciasta (tłuszcze trans). Ale jak to często bywa – najważniejszy jest umiar. Sięgnięcie od czasu do czasu po kilka kostek dubajskiej czekolady nikomu nie zaszkodzi. Mimo to lepiej jednak jeść pistacje bez dodatków.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.