
Zainspirowani zbliżającym się japońskim świętem hanami w codziennych czynnościach poszukujemy relaksującego zapachu kwitnącej wiśni, który pozwoli oderwać się podobnie jak obserwowanie kwiatów. Oto trzy wellnessowe rytuały, które relaksują i poprawiają samopoczucie.
Niedawno jedna z moich przyjaciółek wspomniała, że razem z partnerem wybierają się w kwietniu do Japonii. Wspólni znajomi już dawno podzielili się z nimi wskazówkami dotyczącymi miejsc, które warto zobaczyć i restauracji godnych polecenia. Ja miałam dla nich tylko jedną radę: skorzystać z okazji, by doświadczyć hanami – japońskiej tradycji kontemplowania piękna wiosennych kwiatów, zwłaszcza kwitnących wiśni. Idealnie się składało, bo podróżowali w odpowiednim czasie.
W Japonii powszechne jest spotykanie się z przyjaciółmi, by podziwiać kwitnące drzewa wiśniowe lub organizowanie pikników w parkach, gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie, by cieszyć się jedzeniem, miłą rozmową i chwilą relaksu. To proste, a zarazem niezwykłe przyjemności. Tradycja o wielowiekowej historii nie ma nic wspólnego z robieniem idealnych zdjęć na Instagram w dopasowanym różowym stroju. Chodzi o zatrzymanie się na chwilę i docenienie piękna otaczającego nas świata. Ta filozofia zainspirowała praktyków wellness. Bo czy istnieje lepszy sposób na wyciszenie umysłu i docenienie małych przyjemności niż zatrzymanie się na chwilę, by podziwiać piękno natury?
A co, gdyby dało się włączyć tego typu przyjemność do codziennego życia bez konieczności podróży do Japonii? – Chodzi o rozpoczynanie każdego dnia od nowa i życie chwilą – tłumaczy Jennifer Douville z marki Rituals Cosmetics, której linia „The Ritual of Sakura” inspirowana hanami jest sprzedażowym hitem. I dodaje: – Relaksu, czyli chwili całkowitego oderwania się od rutyny, doświadczamy tylko przez kilka dni w roku, a przecież każdego dnia możemy zadbać o nasz wewnętrzny spokój i równowagę emocjonalną, wykonując drobne gesty i wykorzystując moc zapachu i dotyku. Oto trzy sposoby na codzienne praktykowanie hanami.
Używaj pięknie pachnącego mydła do mycia rąk
W ostatnich latach coraz więcej osób stara się przekształcić codzienne czynności, takie jak np. mycie rąk, w wyjątkowe doświadczenia. – Zauważyliśmy, że nawet w najzwyklejszych gestach kryje się ogromny potencjał – mówi Jennifer. Mycie rąk to doskonały przykład zwykłej, codziennej czynności, którą możemy przekształcić w chwilę dla siebie. – Według badań myjemy ręce ponad pięć razy dziennie. Jeśli wykorzystamy tę okazję i zadbamy nie tylko o sensoryczne doświadczenia, lecz także o nasze samopoczucie bez konieczności podejmowania dodatkowego wysiłku – dodaje.
Zapal aromatyczną świecę
Obserwacja płomienia świecy to forma medytacji (trataka), wykorzystywana w niektórych technikach jogi, która pomaga poprawić naszą zdolność koncentracji oraz łagodzi zmęczenie oczu. Jennifer Douville sugeruje, że „świece są doskonałym sposobem na stworzenie relaksującej atmosfery w domu, ponieważ sama jasność płomienia oraz akt jego kontemplowania pozwalają pozbyć się z głowy niepotrzebnych myśli. Zapach, który stopniowo się uwalnia, jest odbierany przez mózg w podobny sposób, prowadząc do głębszego i bardziej odprężającego stanu relaksacji”.
Wybieraj produkty do kąpieli o zapachu kwitnących wiśni
Poza związkiem kwiatów wiśni z hanami udowodniono, że zapach tych kwiatów działa kojąco i relaksująco. Produkty o tych relaksujących nutach zapewniają dodatkowe poczucie spokoju i wyciszenia podczas codziennych czynności takich jak prysznic. To kolejny sposób na wprowadzenie praktyk hanami do naszego codziennego życia. – Pamięć zapachowa ma ogromną moc, a jeśli połączymy ją z chwilą relaksu, wytrenujemy nasz umysł, by łączył to uczucie z zapachem. Słodkie, kwiatowe i mleczne nuty kwiatów wiśni przywracają wspomnienia z dzieciństwa i poczucie spokoju, sprawiając, że codzienne chwile stają się wyjątkowe – wyjaśnia Jennifer.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.