Znaleziono 0 artykułów
01.01.2025

Najpiękniejsze włoskie wnętrza wyróżnia eklektyzm. Zaglądamy do apartamentów i pałaców

01.01.2025
Fot. Stefan Giftthaler

Laura May Todd w albumie „Italian Interiors: Rooms with a View” zebrała 50 najpiękniejszych włoskich wnętrz apartamentów, pałaców i willi. Co je wyróżnia? Jak się nimi zainspirować? Kto w nich mieszka? 

Pomysł na książkę pokazującą włoskie wnętrza narodził się podczas mediolańskich targów designu, Salone del Mobile. – Wpadłam wtedy na Emilię Terragni z wydawnictwa Phaidon – mówi Laura May Todd, której nowy album, „Italian Interiors: Rooms with a View”, właśnie wszedł do sprzedaży. – Rozmawiałyśmy o latach spędzonych we Włoszech na pisaniu o designie. Swoją karierę rozpoczęłam właśnie w wydawnictwie Phaidon. Moje życie zatoczyło krąg – mówi autorka.

Fot. Stefan Giftthaler

Laura May Todd na potrzeby książki „Italian Interiors: Rooms with a View” wybrała 50 najciekawszych włoskich wnętrz 

For. Salva López

Na kartach książki odkrywamy 50 najciekawszych włoskich domów. – We włoskim domu ważne jest nie tylko jego piękno, lecz także życie z historią. Te przestrzenie inspirują i zaskakują – mówi Todd.

Fot. Federico Floriani

Zawarte w albumie wnętrza pochodzą z całych Włoch – od wystawnych weneckich pałaców przez rustykalne domy na Sycylii po modernistyczne mediolańskie mieszkania. –Zachwycił mnie dom Andrei Zanatellego i Kenny’ego Spoorena w Mediolanie. Z zewnątrz to nijaki budynek z lat 60., ale wewnątrz ma się poczucie, że wchodzi się do skrzyni ze skarbami. Weekendy spędzane przez nich na targach staroci się opłaciły – ta kolekcja tworzy przestrzeń – tłumaczy autorka. 

Fot. Sofie Delauw

Todd przywołuje też XIII-wieczny Castello di Cigognola wyremontowany przez legendarnego projektanta wnętrz i nominowanego do Oscara scenografa Renzo Mongiardino. – Mongiardino był pionierem mediolańskiego stylu – mówi Todd. Równie fascynujący wydaje się Casa di Fantasia, apartament zaprojektowany przez Gio Pontiego, przekształcony przez libańską pracownię David/Nicholas. – Udało im się stworzyć coś całkowicie nowego, nie naruszając jednocześnie ducha oryginału – mówi Todd. 

Fot. Sarah Magni

O każdej nieruchomości powstał esej, który zagłębia się w osobowości kryjące się za tymi domami. Todd snuje refleksję na temat wiejskiej posiadłości należącej do Riccarda Priolisiego i Johna Hooksa w Noto na Sycylii. – Nie chodzi o samą przestrzeń, ale o to, co z nią zrobili. Namalowali na ścianach murale w stylu Picassa inspirowane rzymską mitologią. Żaden z nich nie jest projektantem, jednak stworzyli coś bardzo osobistego i wyjątkowo pięknego – mówi Todd. 

Fot. Sarah Magni
Fot. Marsý Hild Þórsdóttir

Włoskie wnętrze cały czas żyje – nigdy nie jest skończonym dziełem 

Wybierając materiały do książki, Todd nie mogła powstrzymać się przed refleksją na temat przestrzeni, w której sama żyje. – Moje mieszkanie jest dość minimalistyczne. Mogę spędzić wiele miesięcy,  polując na idealną lampę czy krzesło, co oznacza, że moja przestrzeń nigdy nie wydaje się wykończona. Ale uważam, że w tym tkwi cały urok  – mówi Todd. – Włoski dom nie jest statyczny tylko pełen życia – dodaje autorka. 

Fot. Mirko Morell

W jej pamięci nie zostały zielone freski Arshilego Gorky’ego na ścianach toskańskiego domu Maro Gorky czy zdobione jedwabnymi brokatami mury zabytkowego weneckiego palazzo należącego do Vincenzo De Cotiisa. Zapamiętała osobowości. – W tych wszystkich pięknych domach wysłuchałam historii niezwykłych ludzi. I w każdym wypiłam filiżankę espresso – mówi Todd.

Fot. Adam Štěch

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.com. 

Lilah Ramzi
  1. Kultura
  2. Design
  3. Najpiękniejsze włoskie wnętrza wyróżnia eklektyzm. Zaglądamy do apartamentów i pałaców
Proszę czekać..
Zamknij