Znaleziono 0 artykułów
31.10.2024

5 prozdrowotnych właściwości imbiru. Jak mądrze go spożywać?

31.10.2024
(Fot. Krit of Studio OMG/Getty Images)

Od ulgi przy bólu stawów po łagodzenie nudności. Eksperci tłumaczą, jakie są największe prozdrowotne zalety imbiru i jak włączyć go do swojej diety. 

Zalety imbiru nie ograniczają się do podkręcenia smaku niektórych naszych ulubionych potraw. Jak się okazuje, ta roślina zielna jest powszechnie wykorzystywana w ziołolecznictwie jako pomoc w przypadku wielu dolegliwości (rozstroju żołądka, bólów menstruacyjnych, stawów i wielu innych). Najbardziej powszechną odmianą imbiru, z którą jesteśmy zaznajomieni, jest imbir lekarski (Zingiber officinale Roscoe), który, jak wyjaśnia Katrina Hartog, dyrektorka oddziału żywienia klinicznego szpitala Mount Sinai Morningside i Mount Sinai, zawiera kompleksy o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i przeciwwymiotnym. 

Jak skorzystać z właściwości imbiru? Przede wszystkim wychodząc poza modę na shoty imbirowe, uwielbiane przez wszystkich fanów wellnessu. Eksperci wyjaśniają, co imbir może zdziałać dobrego dla naszego organizmu i jak włączyć go do swojej diety.   

Zalety imbiru

Istnieje wiele korzyści prozdrowotnych płynących ze spożywania imbiru. Warto wziąć je pod uwagę w przypadku kiepskiego samopoczucia oraz poszukując naturalnych alternatyw dla uśmierzenia bólu. Eksperci mówią, że imbir pomaga na pięć poniższych dolegliwości.

Imbir jako remedium na nudności

Najczęstszym wykorzystaniem imbiru jest pomoc w przypadku nudności. Lisa-Marie Haberstroh, dietetyczka z Lanserhof Sylt, wyjaśnia, że imbir zawiera składniki wspierające blokowanie receptorów bólowych w żołądku, które mogą wywoływać nudności i wymioty. Badania wykazały więc, że regularne podawanie imbiru pomaga łagodzić objawy także związane z chemioterapią.  

Imbir może również pomagać w przypadku porannych nudności na wczesnych etapach ciąży. Hartog zwraca uwagę na badania, które wykazały, że imbir jest skutecznym środkiem przynoszącym ulgę w dotkliwych nudnościach u ciężarnych (choć podkreśla, że nie wpływa on na to, ile razy się wymiotuje). Trzeba jednak zachować umiar, ponieważ zjedzenie zbyt dużej ilości imbiru może wywołać jeszcze silniejsze nudności, a nawet spowodować zgagę. Haberstroh mówi, że imbir może również przyspieszyć poród, dlatego przed spożyciem jego większych ilości należy skonsultować się najpierw z lekarzem.  

Imbir na wzdęcia i inne problemy trawienne  

Haberstroh wyjaśnia, że imbir wspomaga trawienie pokarmów. Gingerol, związek zawarty w korzeniu imbiru, stymuluje produkcję kwasu żołądkowego, śliny i żółci, przyspieszając tym samym opróżnianie żołądka. Wzdęcia występują, gdy opróżnianie żołądka jest opóźnione, więc powszechnie uważa się, że ułatwienie tego procesu zmniejsza ryzyko pojawienia się niestrawności. Ekspertka dodaje, że olejek eteryczny znajdujący się w imbirze może łagodzić bolesne wzdęcia.

Haberstroh mówi, że osoby o wrażliwym żołądku lub nadwrażliwości na ostre pokarmy powinny ostrożnie podchodzić do spożywania imbiru. Hartog dodaje natomiast, że potrzebne są dodatkowe badania, by ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że imbir rzeczywiście jest pomocny w przypadku wzdęć i innych problemów trawiennych. 

Imbir na przeziębienia

Jeżeli chodzi o poprawę funkcjonowania układu odpornościowego, Haberstroh mówi, że imbir może chronić przed infekcjami ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Korzeń tej rośliny zawiera gingerol i shogaol, które poprawiają krążenie krwi w błonie śluzowej i rozrzedzają śluz, co przyspiesza jego usuwanie. Olejki eteryczne z imbiru mają też działanie uśmierzające ból, co według ekspertki może mieć pozytywne działanie w przypadku suchego kaszlu i bólu gardła.

Imbir na dolegliwości bólowe

Jak wspomniano wcześniej, imbir ma właściwości przeciwzapalne. Jest to szczególne pomocne w sytuacjach, gdy chcemy uśmierzyć ból różnych części naszego ciała. Hartog mówi, że badania wykazały, iż osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów mają niższy poziom prozapalnych cytokin, które stanowią grupę białek odpowiedzialnych za regulację ruchomości stawów. Gdy pojawiają się stany zapalne, cytokiny odpowiadają za rozwój i progresję choroby zwyrodnieniowej stawów. Badania wskazują również na to, że imbir może okazać się skutecznym sposobem w przypadku bolesnych miesiączek, bóli odczuwanych przed menstruacją, a także wspomagająco przy skurczach towarzyszących miesiączce.

Haberstroh dodaje, że imbir może również wspomagać krążenie krwi, co sprawia, że jest świetnym remedium na bóle mięśni. – Do mięśni dostarczanych jest wtedy więcej składników odżywczych, dzięki czemu łatwiej dochodzą do siebie po treningu – mówi.  

Imbir na obniżanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi

Haberstroh mówi, że imbir ma potencjał, by obniżać poziom cukru we krwi i cholesterolu. Badania wskazują na to, że gingerol wspiera bowiem zużywanie glukozy w komórkach mięśniowych i reguluje wytwarzanie insuliny. Hartog zwraca uwagę na badania, które wykazują działanie redukujące produkcję cholesterolu. Jednak obie ekspertki zgodnie twierdzą, że konieczne są kolejne badania.  

Minusy spożywania imbiru

Choć Hartog mówi, że imbir uważany jest za nietoksyczny, ostrzega jednocześnie, że kiedy spożywa się go w dużych ilościach, mogą pojawić się pewne efekty niepożądane. Haberstroh zgadza się z nią, nazywając imbir „intensywną przyprawą”, której nie powinno się konsumować w nadmiarze. – U osób, które mają wrażliwy żołądek, olejki eteryczne zawarte w imbirze mogą drażnić jego nabłonek – wyjaśnia. – Ostre substancje mogą również wywoływać ból brzucha, wzdęcia, zgagę (która jest efektem zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego powodowanej przez imbir, jednak nie zostało to jeszcze jednoznacznie udowodnione w badaniach naukowych) oraz biegunkę w przypadku jego przedawkowania.  

Ekspertka zaleca, by kobiety w ciąży i osoby mające kamienie żółciowe ostrożnie podchodziły do jedzenia czy picia imbiru. Hartog dodaje, że pacjenci biorący leki rozrzedzające krew powinni mieć świadomość, iż imbir może skracać czas krwawienia i również powinni zachować ostrożność podczas jego spożywania.  

Poza tym powinniśmy móc się delektować imbirem bez obaw o negatywne skutki jego spożywania. Jeśli wolisz dmuchać na zimne, Haberstroh mówi, że najlepiej unikać mocno skoncentrowanych napojów z imbiru, takich jak słynne shoty imbirowe. I, jak w przypadku wszelkich kwestii zdrowotnych, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się ze swoim lekarzem lub innym podmiotem medycznym.  

Jak jeść imbir?

Haberstroh mówi, że by jak najlepiej wykorzystać potencjał imbiru, najlepiej jest jeść go na surowo, w miarę możliwości nieobrany, ze względu na to, że wiele zawartych w nim wartościowych składników odżywczych znajduje się bezpośrednio pod skórką. Wyjaśnia również, że surowy imbir zawiera więcej witaminy C, która nie jest obojętna na działanie wysokich temperatur i ma właściwości przeciwutleniające, które może z czasem tracić. Jednak surowy imbir jest ostry. Więc jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować tego dodatkowego efektu smakowego, mówi, że jego ostrość można złagodzić za pomocą wysokiej temperatury i zjeść go w ciepłej potrawie.  

– Imbir często równoważy słodycz owoców i dobrze pasuje do wytrawnych potraw – już nieduża jego ilość mocno wpływa na smak – dodaje Hartog. – Może być wykorzystywany w daniach stir-fry, zupach, curry, dressingach do sałatek, a nawet deserach. Najwięcej korzyści dla zdrowia osiągniemy dzięki nawykowi włączania imbiru do swojej diety.  

Jak pić imbir?

Nie bez powodu wiele osób pozostaje lojalnych shotom imbirowym – to smaczniejszy sposób na cieszenie się korzyściami płynącymi z jego spożycia. Haberstroh mówi, że można też zaparzyć imbir w gorącej wodzie i dodać do niego zioła oraz inne świeże składniki. Hartog dodaje, że można go również dodawać do smoothies i shake’ów. Możliwe jest sięgnięcie po gotowe herbaty imbirowe czy piwo imbirowe, jednak niekoniecznie są one najzdrowsze. Można też znaleźć suplementy diety z imbirem, jednak ekspertka mówi, że rynek ten nie jest wystarczająco dobrze regulowany i określenie ich rzeczywistej jakości przysparza trudności.   

Choć zarówno Hartog jak i Haberstroh mówią, że konieczne są dodatkowe badania, do tej pory wszystko wskazuje na to, iż imbir jest skuteczny. Warto zwrócić uwagę na jego ostrość i ewentualne niepożądane efekty, a w przypadku jakichkolwiek pytań skonsultować się z odpowiednim podmiotem medycznym.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Audrey Noble
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. 5 prozdrowotnych właściwości imbiru. Jak mądrze go spożywać?
Proszę czekać..
Zamknij