To zdrowe i sycące śniadanie dostarczy ci niezbędnej energii, a przy okazji pobudzi metabolizm i korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie. Oto przepis na poranny posiłek skomponowany według rad dietetyczki i ekspertki od biochemii.
O korzyściach płynących ze zdrowego i pełnowartościowego śniadania pisaliśmy już nie raz. Dziś przychodzimy z propozycją od dietetyczki i ekspertki od biochemii, która podkreśla jego niezliczone zalety i podpowiada, w jaki sposób je urozmaicić. Leticia Carrera zna procesy trawienne od podszewki, co umożliwiło jej zestawienie szeregu produktów i składników odżywczych, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się w dostarczaniu organizmowi energii niezbędnej do zachowania równowagi i regulacji procesów metabolicznych. W efekcie powstało idealne śniadanie, które zapewnia potrzebny zastrzyk energii na początek dnia i umożliwia optymalne wykorzystanie wszystkich składników odżywczych. – Dzień rozpoczynam od koktajlu nutriodżywczego dopełnionego szklanką świeżego chudego mleka i dwoma tostami z ciemnego pieczywa skropionymi oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Czasem dodaję też trochę szynki parmeńskiej, awokado lub pasty z oliwek, często popijam całość również sokiem pomarańczowym – wskazuje Carrera, która jest również farmaceutką i stoi na czele centrum urody Felicidad Carrera. Niewątpliwie jest to przykład sycącego śniadania w śródziemnomorskim stylu, dzięki któremu w połowie poranka nie będą cię dręczyć napady głodu, a poziom glukozy we krwi pozostanie stabilny, wpływając tym samym na dobre samopoczucie.
Składniki pełnowartościowego śniadania
Według ekspertki istnieje model pełnowartościowego śniadania, który dostarcza organizmowi optymalne ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych odpowiedzialnych za „zgromadzenie energii, którą następnie wykorzystamy na przestrzeni całego poranka”. Oto elementy, które powinno zawierać takie śniadanie:
Porcja węglowodanów
– Najlepiej z ciemnego pieczywa lub płatków owsianych – podpowiada Carrera.
Zdrowe tłuszcze
Na przykład z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub awokado. – Zarówno oliwa, jak i awokado wspomagają właściwą pracę serca, ponieważ są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe – podkreśla Carrera. Osobom, którym zależy na zrzuceniu kilku kilogramów, ekspertka nie zaleca jednak spożywania awokado częściej niż w dwudniowych odstępach. Zdrowych tłuszczów może dostarczyć również pasta z oliwek, np. w typowo prowansalskiej wersji jako miks oliwek, kaparów, anchois i oliwy.
Porcja białka
Na przykład z jaj, szynki parmeńskiej, marynowanego łososia lub chudego mięsa z indyka. W przypadku wyboru jaj Carrera ma kilka wskazówek. Przede wszystkim należy je spożywać w jak najzdrowszej formie, czyli najlepiej na twardo lub w postaci omletu. – Jeżeli to możliwe, należy unikać smażenia jaj, ponieważ w takiej formie będą one bardziej kaloryczne – podpowiada ekspertka. Wskazuje również, że jaja powinny pochodzić z chowu ekologicznego, który rozpoznamy od oznaczenia zaczynającego się od cyfr 0 lub 1. Jaja pochodzące z chowu klatkowego (w którym nioski nie tylko nie mają dostępu do światła, ale również często cierpią z powodu chorób) oznakowane są cyfrą 3 lub wyższą.
Porcja owoców
W postaci pokrojonego owocu lub soku.
Śniadanie, które pobudza metabolizm
Choć zdarza nam się rezygnować z pierwszego posiłku dnia, eksperci raczej odradzają taką praktykę. Paula Martín Clares (@farmanutribypaula) jednoznacznie podkreśla, że przy praktykach pobudzających metabolizm nie zaleca pomijania śniadania. „Nie rezygnuj z tego pierwszego posiłku, ponieważ grozi to zwiększeniem stężenia kortyzolu i utratą masy mięśniowej. Nie tylko skutkuje to starzeniem się organizmu, ale również utrudnia spalanie tłuszczów” – zwraca uwagę ekspertka w jednym z postów na Instagramie. Carrera podkreśla również znaczenie tłuszczów, węglowodanów oraz białek jako źródła energii. – To one odpowiadają za uczucie sytości. Pożywne śniadanie wystarczy, by nie musieć sięgać po przekąski w ciągu dnia, a to z kolei korzystnie odbije się na naszej wadze – zaznacza. Przypomina zarazem, że to właśnie kalorie spożyte podczas śniadania (ok. 300/400 kcal) będziemy spalać przez cały dzień. Jeżeli zatem chcemy zrzucić kilka kilogramów, warto ograniczyć pozostałe posiłki, lecz pozostać przy pełnowartościowym śniadaniu.
Kilka pomysłów na lekkie śniadanie według ekspertki od biochemii
Sok z grejpfruta z dodatkiem listków mięty i owsiany muffin z dodatkiem jabłka i cynamonu. (– Babeczkę z łatwością sporządzisz w mikrofalówce, wystarczą cztery łyżki płatków owsianych, dwa białka jajek i jedno żółtko, małe jabłko i cynamon – podpowiada ekspertka).
Pudding z nasionami chia i kilkoma kroplami ekstraktu z wanilii. Do tego zielona herbata matcha ze stewią i kilka kawałków ananasa.
Placuszki owsiane z syropem z agawy i borówkami i kubek zielonej herbaty.
Dwa tosty z ciemnego pieczywa z awokado, szklanka chudego mleka i kilka kawałków papai.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.