Kiedyś próbowano je ukryć, dziś siwe pasma dowodzą pewności siebie. Jaki odcień srebra wybrać? Czy można uniknąć rozjaśniania? I jak intensywna powinna być pielęgnacja?
Srebrne, popielate, grafitowe – siwe włosy nie są już naznaczone stygmatem. Teraz stają się symbolem pewności siebie. Nieważne, czy spojrzysz na czerwony dywan (Rihanna, Lady Gaga, siostry Kardashian), duży ekran (Salma Hayek w „Projekcie Koliber” czy Daenerys Targaryen w „Grze o tron”), świat mody (Erin O’Connor, Jan de Villeneuve), a nawet na międzynarodową scenę polityczną (Christine Lagarde i księżna Karolina), zobaczysz kobiety w różnym wieku, które stają się zwolenniczkami koloru włosów przez wiele lat uważanego za przejaw zaniedbania.
Na Instagramie znajdziesz dziś ok. 1,7 mln postów z hasztagiem #greyhair, oraz kolejne 1,6 mln postów oznaczonych jako #silverhair. Nie wspominając o popularności #grombre – siwych odrostów. Również na Pintereście o 879 proc. wzrosła częstotliwość wyszukiwania hasła „going grey”. Jak znaleźć idealny odcień?
Jakie są przyczyny siwienia?
Kolor włosów tworzy się poprzez działanie komórek pigmentowych produkujących melaninę, które znajdują się w mieszkach włosów. Z wiekiem komórki te zaczynają zanikać, a nasze włosy przybierają nowy kolor: szary lub biały. Jest to związane głównie z genetyką – ludzie różnych ras doświadczają zmian koloru włosów w różnym wieku. Czynniki zewnętrzne, takie jak stres, złe odżywianie oraz hormony, również mogą mieć wpływ na to, kiedy siwiejemy.
Czy siwe włosy są dla mnie?
Podobne artykuły SrebrnowłoseBasia Czyżewska– Siwe włosy nie są dla każdego – ostrzega Josh Wood, założyciel i prezes firmy Josh Wood Colour. – Są ludzie, którzy nie mogą nosić szarych ubrań, bo wyglądają w nich na zmęczonych i smutnych. To samo dotyczy koloru włosów. Należy to rozważyć, jeżeli nie siwiejesz w sposób naturalny i nie wyglądasz dobrze w ubraniach o tej barwie.
– Klientkom, których włosy stają się naturalnie siwe i są skłonne to zaakceptować, polecam, by pozwoliły im urosnąć na tyle, aby było ich więcej niż tych w dotychczasowym kolorze, zanim zdecydują się na całkowitą zmianę. Muszą więc zgodzić się na okres przejściowy – mówi Tracey Cunningham, ambasadorka marki Redken i kolorystka takich gwiazd jak JLo, Charlize Theron, Drew Barrymore oraz Jessica Biel.
Mocne krycie nie jest już tak popularne jak kiedyś. Potwierdzają to Wood i Jones, którzy informują o wzroście zainteresowania jasnymi pasemkami i koloryzacją. – Siwy look to dość ekstremalne rozwiązanie – ostrzega Wood. – Nie oznacza on, że w ogóle nie farbujesz włosów. Ludzie o siwych włosach starają się podrasować kolor, tak by był bardziej promienny, błyszczący, nowoczesny i jednolity.
Jeśli twoje włosy nie są naturalnie siwe, a pomimo to chcesz wypróbować ten trend, najpierw musisz je rozjaśnić lub pozbawić pigmentu. – Jest to szczególnie istotne, jeśli wychodzisz od ciemnego koloru – wyjaśnia Wood. – To proces dwufazowy: rozjaśnianie, a potem nadanie im pożądanego odcienia przy użyciu szarego lub srebrnego tonera.
Ile trwa ten proces?
Wszystko zależy od koloru wyjściowego oraz od tego, jak ekstremalnego efektu oczekujesz. Jednak niezależnie od wszystkiego musisz spodziewać się, że będzie to długo trwało. Rozjaśnianie może być agresywnym procesem i trwać do dwóch dni, jeśli wcześniej miałaś ciemne lub farbowane włosy. – Pozbycie się farby jest trudniejsze niż usunięcie naturalnego pigmentu – mówi Wood.
– Jeśli masz długie, ciemne włosy, prawdopodobnie czeka cię dwudniowy cykl, a nie sześciogodzinna sesja. Cienkie włosy są zazwyczaj słabsze, ale czasami łatwiej je przygotować. Zanim zdecydujesz się na nowy kolor, również siwy, dobrze jest zrobić test na jednym pasemku. To prosty test, który można wykonać w dowolnym salonie. Dzięki niemu wiemy, jak wrażliwe są włosy na rozjaśnianie i koloryzację – radzi Siobhan Jones, gościnna artystka L’Oréal Professionnel oraz właścicielka i dyrektor kreatywna Rose & Wild Hair.
– Uzyskanie odpowiedniego odcienia szarości po rozjaśnianiu to kolejny długi proces, który może trwać nawet dziewięć miesięcy – mówi Wood. Wiąże się to z próbowaniem różnych tonerów i poszukiwaniem odpowiedniej wersji koloru pasującej do odcienia włosów i skóry.
Jak trwały jest taki kolor?
Jeśli jesteś przyzwyczajona do niezbyt częstej koloryzacji, pielęgnacja konieczna dla siwych włosów może cię zaskoczyć. – Siwy odcień nie wytrzymuje raczej dłużej niż cztery tygodnie – mówi Jones. – Wyzwaniem jest to, że gdy blaknie, nie wygląda dobrze. Polecam odświeżanie odcienia na całej długości włosów co sześć do ośmiu tygodni. W międzyczasie, od trzech do sześciu tygodni, warto robić płukanki.
Tak intensywne zabiegi mogą niszczyć włosy, więc londyńska kolorystka radzi, by przy każdej możliwej okazji korzystać z pielęgnacji dostępnej w salonach fryzjerskich.
Jakie są wady takiej koloryzacji?
– Rozjaśnianie wysusza włosy – mówi Jones. – Jeśli twoje włosy z natury się przetłuszczają, ich rozjaśnienie może ułatwić ci życie, bo nie będziesz musiała ich tak często myć. Z drugiej strony zrobią się bardziej szorstkie. Pozytywem jest to, że po uczesaniu dużo lepiej utrzymują formę. Jeśli jesteś przyzwyczajona do miękkich, jedwabistych loków, musisz brać pod uwagę, że po rozjaśnianiu już takie nie będą.
Po procesie rozjaśniania włosy będą też słabsze, więc dużo bardziej niż wcześniej będziesz musiała dbać o ich kondycję. Dotyczy to zabiegów wykonywanych zarówno w domu, jak i tych w salonie. – Utrzymywanie każdego koloru, szczególnie siwego, wymaga konsekwentnego stosowania określonych produktów, które podtrzymują wybrany odcień i zapobiegają jego blaknięciu – wyjaśnia Wood. – Stosowanie kosmetyków chroniących przed działaniem wysokich temperatur jest absolutnie konieczne – dodaje Jones.
Istnieje również ryzyko, że włosy blaknąc, nabiorą zielonego odcienia. – Ponieważ nasz naturalny kolor włosów ma określone zabarwienie, po rozjaśnianiu często nabiera żółtego odcienia. Gdy użyjemy na nim szarego tonera – którego zabarwienie jest niebieskawe – czasami zdarza się, że otrzymujemy kolor zielony. Lub, co bardziej prawdopodobne, będzie robił się zielonkawy w czasie blaknięcia – wyjaśnia Jones. – W takim przypadku wybierałabym siwą farbę o bardziej fioletowym zabarwieniu – perłową lub liliową – która będzie ładniej wygląda,ć gdy trochę wyblaknie. Uzyskanie stalowoszarego koloru nadal jest możliwe, będzie jedynie wymagało bardziej intensywnej pielęgnacji.
Jaki odcień jest dla ciebie właściwy?
Podobne artykułyWielki powrót przedziałka na bokMichalina MurawskaZnalezienie właściwego odcienia będzie zależało od zabarwienia skóry i koloru oczu. – Jeśli masz jasne oczy, możesz wybrać jaśniejszy, srebrny odcień i nałożyć go na całą długość włosów – mówi Jones. – Jeśli twoje oczy są ciemniejsze, powinnaś postawić na ciemniejszy odcień lub spróbować ombre – ciemniejszy u nasady, jaśniejszy na końcówkach włosów. Jasnosiwy kolor jest trudniejszy w noszeniu, więc może wymagać zmian w makijażu lub garderobie – dodaje.
– Ważne jest też, by zastanowić się, jakiego efektu oczekujesz – mówi Wood. – Nie chodzi jedynie o kolor, ale również o proporcje. Pomyśl o włosach Erin O’Connor muśniętych siwizną i porównaj je z takimi, które są siwe w całości. – Przed wykonaniem usługi wymagającej drastycznych zmian kolorysta powinien umówić się z klientką na konsultację – dodaje Cunningham.
Czy można uzyskać siwe włosy bez ich rozjaśniania?
Celebrytki przed pojawieniem się na czerwonym dywanie często zakładają peruki. Dzięki temu mogą wywołać określony efekt bez narażania kondycji swoich włosów. Jeśli chcesz wypróbować dany look bez ryzyka, peruka jest jedynym sposobem, by pobawić się kolorem bez niszczenia włosów.
– Niektóre ciemniejsze odcienie nie wymagają rozjaśniania. Z doświadczenia wiem, że gdy ktoś rozważa zmianę koloru na siwy, myśli raczej o jasnej szarości lub bieli, a nie ciemnym, ciężkim odcieniu – mówi Wood.
Jak dbać o siwe włosy?
– Ten kolor wymaga dbałości, by włosy pozostawały jasne, błyszczące, czyste i jedwabiste – mówi Wood.
Mycie powoduje wypłukiwanie koloru, więc Jones zaleca stosować je rzadziej. – Kluczem jest inwestycja w produkty, dzięki którym nie musisz myć ich tak często, na przykład suche szampony – ja lubię Doo.Over Kevina Murphy’ego.
W domowej pielęgnacji Cunningham poleca szampon i odżywkę z pigmentem, np. Color Extend Graydiant Redken. Takie kosmetyki zapobiegają pojawieniu się pomarańczowego lub żółtego zabarwienia. – Szampon i odżywka z pigmentem wzmocnią włosy i zneutralizują miedziany odcień pomiędzy wizytami w salonie. Pamiętaj też o tym, że najsłabsze są mokre włosy, więc nie zaczynaj silnego suszenia zaraz po wyjściu spod prysznica. Zamiast tego pozwól im wyschnąć na 90 proc., potem uczesz je szczotką lub grzebieniem. I zawsze używaj kosmetyków chroniących włosy przed wysoką temperaturą.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.