Znaleziono 0 artykułów
12.02.2025

Nie tylko Bridget Jones. Wybieramy nasze ulubione „Frazzled Englishwomen”

12.02.2025
Fot. Jay Maidment/Universal Pictures/materiały prasowe

Hasło „Frazzled Englishwoman” stało się wiralem na TikToku już w 2022 roku. Przed premierą czwartej części przygód Bridget Jones przypominamy najsłynniejsze „umęczone Angielki” w historii kina – od Kate Winslet w „Holiday” po Toni Collette w „Był sobie chłopiec”.

Zdaję sobie sprawę, że hasło „Frazzled Englishwoman” stało się wiralem na TikToku już w 2022 roku, ale wciąż nie przestaję myśleć o „umęczonej Angielce”. W ciągu ostatnich kilku lat zadręczamy się konfliktami zbrojnymi, kryzysami politycznymi, katastrofą klimatyczną. Im bardziej nasz świat przypomina dystopię, tym bardziej czuję się taką kobietą. A wszystko zaczęło się od Bridget Jones. Przed premierą czwartej części jej przygód prezentujemy ranking naszych ulubionych „Frazzled Englishwomen”.

 

6. Keira Knightley w „Black Doves”

Juliet z komedii romantycznej „To właśnie miłość” często uważa się za „umęczoną Angielkę”, ale to określenie bardziej pasuje do innej bohaterki granej przez Keirę Knightley. Jako agentka musi wyeliminować zabójców, zasztyletować miłosne rywalki, ukrywać swój zakazany romans, stwarzać pozory w swoim fikcyjnym małżeństwie, a jednocześnie usypiać dzieci o odpowiedniej porze. Jak ona sobie z tym wszystkim radzi?

5. Laura Linney w „To właśnie miłość”

Scena, w której Sarah – w tym świątecznym klasyku podkochująca się w koledze z pracy – w końcu przyprowadza go do domu, po czym rzuca się po pokoju, upychając pluszowego misia pod łóżkiem i znajdując w tym całym zamieszaniu chwilę, by się nią cieszyć, to portret „Frazzled Englishwoman”. Ta usychająca z miłości mieszkanka Londynu z zamiłowaniem do mięsistych swetrów i ręcznie robionej biżuterii ciągle znajduje się na rozdrożu.

4. Toni Collette w „Był sobie chłopiec”

Oversize’owe marynarki, kolczyki z koralików, jaskrawe jedwabne szale, niekształtne robione na drutach czapki – z modowego punktu widzenia Fiona Brewer, obcięta na chłopaka ekscentryczna matka granego przez Nicholasa Houlta tytułowego chłopca z komediodramatu braci Weitz, to typowa „umęczona Angielka”. Pomijając wątpliwy angielski akcent, należy jej się miejsce w tym rankingu.

3. Kate Winslet w „Holiday”

Jedna z najważniejszych przedstawicielek tego trendu – urocza, łatwowierna, wiecznie nieszczęśliwa w miłości felietonistka Iris – choć dopiero przekroczyła trzydziestkę, ubiera się jak własna babcia. Gdy przechodzi metamorfozę z porzuconej kochanki w kobietę na wakacjach w Kalifornii, staje się jednak zdecydowanie mniej udręczona – w przeciwnym wypadku znalazłaby się wyżej na tej liście.

2. Renée Zellweger w „Dzienniku Bridget Jones”

Bridget Jones jest wiecznie umęczona i za to ją kochamy. Niezależnie od tego, czy pije shoty w samotności, po czym pada na podłogę, czy desperacko stara się wspiąć z powrotem na szczyt strażackiego słupa, czy też zjada cały ser z lodówki, po prostu jest taka jak każda z nas.

1. Maggie Smith w „Damie w vanie”

Jedyną osobą, która była w stanie pokonać Bridgey, jest cudowna, szalona, niemożliwa do zatrzymania panna Mary Shepherd, w którą we wzruszającej adaptacji książki Alana Bennetta wyreżyserowanej przez Nicholasa Hytnera wcieliła się legenda kina. Choć wiele z kobiet znajdujących się na tej liście jest umęczonych w łatwiejszy do przyjęcia sposób, ona jest naprawdę bezkompromisowa. Dzięki temu staje się „Frazzled Englishwoman” na miarę naszych czasów.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.co.uk.

Radhika Seth
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Nie tylko Bridget Jones. Wybieramy nasze ulubione „Frazzled Englishwomen”
Proszę czekać..
Zamknij