Znaleziono 0 artykułów
05.06.2023

Cztery błędy, przez które włosy nie rosną. Jak zadbać o nie lepiej?

05.06.2023
(Fot. Getty Images)

Twoje włosy nie rosną powyżej określonej długości? Poznaj cztery najczęstsze powody tego stanu oraz wskazówki, które pomogą go zmienić.

Cztery błędy pielęgnacyjne, przez które włosy nie rosną

Szampon, maska i odżywka to stałe elementy twojej pielęgnacji włosów? Chodzisz do fryzjera co kilka tygodni i podcinasz końcówki, a twoje włosy wciąż nie rosną? 

Oczywiście może to być tylko wrażenie spowodowane mocnym podcinaniem rozdwojonych końcówek, ale z reguły powodem, przez który włosy nie rosną, są błędy popełniane w codziennej pielęgnacji. Oczywiście nikt nie lubi tego słyszeć, ale są też plusy wiedzy, że sami ponosimy za ten stan odpowiedzialność: wystarczy wprowadzić małe zmiany, by szybko wspomóc wzrost włosów.

(Fot. Getty Images)

Włosy nie rosną: Cztery błędy, których powinnaś unikać

Diabeł tkwi w szczegółach. Pozornie nieistotne drobiazgi mogą mieć ogromne znaczenie i sprawić, że włosy będą się łamać, rozdwajać lub po prostu nie urosną powyżej określonej długości. Wyjaśniamy, co zrobić, aby włosy rosły lepiej.

Błąd pierwszy: Pozwalasz włosom samoistnie wysychać

Jeśli powstrzymujesz się od suszenia włosów suszarką, aby je chronić, uzyskasz dokładnie odwrotny efekt: niepotrzebnie obciążysz włosy. Przekonanie, że pozwalanie włosom samoistnie wysychać na powietrzu jest dla nich lepsze, jest błędem. Mokre włosy są wielokrotnie bardziej wrażliwe i mogą łatwo się łamać, trąc o ubranie. Pod żadnym pozorem nie należy też czesać mokrych włosów ani kłaść się z takimi spać. W obu przypadkach ich łamanie się jest wręcz oczywistą konsekwencją.

Podpowiedź: Myj włosy tak rzadko, jak to możliwe, i zawsze je susz. Najlepiej ustawić suszarkę na średni poziom ciepła, a także użyć kosmetyku, który zapewni ochronę termiczną. Twoje włosy będą ci za to wdzięczne.

Błąd drugi: Dbasz tylko o włosy, a nie o skórę głowy

Choć odżywka i maska są obowiązkowe dla długich włosów, równie ważne jest dbanie o skórę głowy. Włosy, podobnie jak rośliny, rosną tylko w dobrze odżywionej glebie. 

Podpowiedź: Używaj łagodnych szamponów i, jeśli to możliwe, włącz do swojego rytuału pielęgnacyjnego nietłuste serum do skóry głowy, np. Scalp Treatment marki Augustinus Bader, który nawilża skórę głowy oraz wzmacnia i pobudza mieszki włosowe, co sprzyja wzrostowi włosów.

Domowy środek na porost włosów, który jest popularny na TikToku: Wymieszaj olej jojoba i olej rycynowy w szklanej butelce z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego. Regularnie wmasowuj mieszankę w skórę głowy, najlepiej zawsze wieczorem przed kolejnym myciem włosów, a rano zmywaj ją szamponem. Według badań rozmaryn stymuluje krążenie krwi, a tym samym może pozytywnie stymulować wzrost włosów.

Błąd trzeci: Używasz niewłaściwych gumek do włosów

Cienkie gumki do włosów są co prawda ładniejsze, ale wywierają ogromny nacisk na włosy, co może powodować ich łamanie. Z tego samego powodu należy unikać metalowych klipsów na gumkach, ponieważ te dosłownie wyrywają włosy.

Podpowiedź: Znacznie łagodniejsze dla włosów są gumki Invisibobble, które mają kształt kabli telefonicznych. Nie są może eleganckie, ale dzięki szerokiej gamie kolorów, które można dopasować do odcienia włosów, są prawie niewidoczne.

Błąd czwarty: Nie używasz olejku do włosów.

Końcówki są najbardziej suchą częścią włosów, ponieważ najdłużej były narażane na działanie czynników środowiskowych, stylizacji czy koloryzacji, dlatego też wymagają szczególnej pielęgnacji. Jeśli regularnie rezygnujesz z olejowania włosów, wiedz, że suche końcówki będą ocierać się o ramiona, paski ubrań lub torebki, co na dłuższą metę prowadzi do ich rozdwajania się. 

Podpowiedź: Nałóż odrobinę olejku na końcówki włosów każdego wieczoru przed snem i ponownie rano. Aby zapobiec przetłuszczaniu się włosów, należy najpierw rozetrzeć olejek w dłoniach jak krem, a następnie przeczesać nim włosy rozłożonymi palcami. Olejek rozprowadza się w ten sposób znacznie lepiej i zapewnia połysk bez pozostawiania tłustego filmu.

Czy istnieje genetycznie zaprogramowana długość włosów?

Tak, czasami to geny są winne temu, że włosy nie rosną. DNA określa, jak długo trwa indywidualna faza wzrostu, zanim włosy wypadną. W rzeczywistości zakres ten może wynosić od 2 do 14 lat. Oznacza to, że jeśli faza wzrostu trwa tylko dwa lata, nie będziesz w stanie „wyhodować” włosów za ramiona, nawet przy najlepszej pielęgnacji. Jednak większość ludzi nie ma takiego problemu i nawet niewielkie zmiany w sposobie obchodzenia się z włosami, które przedstawiliśmy powyżej, mogą pozytywnie wpłynąć na ich wzrost.

Artykuł został opublikowany oryginalnie na Vogue.de

 

Philipp Wehsack
  1. Uroda
  2. Makijaż i włosy
  3. Cztery błędy, przez które włosy nie rosną. Jak zadbać o nie lepiej?
Proszę czekać..
Zamknij