„Dziewczyna z walizką” to krótkometrażowy film w reżyserii Tomka Wilczyńskiego, który, tak jak zeszłoroczna „Zielona granica”, opowiada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Polska produkcja zostanie zaprezentowana podczas Short Film Corner na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2024.
Kolejne dobra wiadomość dla miłośników polskiego kina. Na tegorocznym festiwalu w Cannes zobaczymy nie jedną, a aż dwie rodzime produkcje. Oto wszystko, co o nich wiemy.
„Dziewczyna z walizką”: Krótkometrażowy film polskich twórców w Cannes
„Dziewczyna z walizką” to krótkometrażowy film w reżyserii Tomka Wilczyńskiego nakręcony w ramach polskiej edycji 48 Hour Film Project, największego filmowego konkursu na świecie. Tytuł otrzymał nagrodę główną i znalazł się w międzynarodowej selekcji prezentowanej podczas wielkiego finału na Filmapalooza w Lizbonie. Teraz polska produkcja zadebiutuje przed krytykami z całego świata podczas festiwalu w Cannes.
Nowy film polskich twórców śledzi losy przemytnika, który przewozi imigrantów i uchodźców przez granicę polsko-białoruską. Bohater podejmuje kolejne zlecenie, tym razem jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Autorem scenariusza siedmiominutowego shorta jest Jan Steifer, a za zdjęcia odpowiada Stanisław Wójcik. W filmie występują Paweł Tomaszewski, Paulina Gałązka i debiutująca na ekranie Nilufar Nazarova.
Film zostanie zaprezentowany podczas Short Film Corner w Cannes, jednym z najważniejszych branżowych spotkań w świecie filmów krótkometrażowych. Przegląd ten co roku przyciąga największe nazwiska kina – od reżyserów, przez agentów i producentów po instytucje filmowe.
Canneński pokaz „Dziewczyny z walizką” odbędzie się 22 maja.
„Dziewczyna z igłą”: Polska koprodukcja w konkursie głównym na festiwalu w Cannes
Szansę na Złotą Palmę ma natomiast nowy film Magnusa von Horna, szwedzkiego reżysera od lat mieszkającego i tworzącego w Polsce. „Dziewczyna z igłą” została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z początku XX wieku. Tytułową bohaterką jest Karoline (Vic Carmen Sonne), pracownica kopenhaskiej fabryki. Jej trudna sytuacja życiowa zmusza ją do zwrócenia się o pomoc do przypadkowo spotkanej Dagmar (Trine Dyrholm). Ich spotkanie całkowicie odmieni los obu kobiet, wiążąc je wyjątkową nicią porozumienia.
„Dziewczyna z igłą” ma szansę na statuetkę za najlepszy film. Wśród konkursowych tytułów znalazły się również takie produkcje, jak „Anora” Seana Bakera, „Bird” Andrei Arnold i „Rodzaje życzliwości” Giorgosa Lanthimosa (ponownie w duecie z Emmą Stone i Willemem Dafoe). Polski film powalczy z nimi o nagrodę główną festiwalu.
Podczas festiwalu zostaną również wręczone: nagroda jury, wyróżnienie w kategorii Un Certain Regard, a także statuetki za najlepszą reżyserię oraz dla aktora i aktorki.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.