Jest o bohaterkach, które swoim życiem, pasją i pracą udowadniają światu, że kobieta może wszystko – mówią o Festiwalu Bohaterek jego twórczynie: Agnieszka Przepiórska, Katarzyna Puchalska i Paulina Reiter, które w programie zaplanowały debaty, warsztaty czy spektakl. To odbywające się w Warszawie święto kobiet, organizowane przez Dom Spotkań z Historią, potrwa do 12 października.
Festiwal Bohaterek powstał z inicjatywy kobiet i przez nie jest tworzony. Pomysłodawczyni Agnieszka Przepiórska, dyrektorka artystyczna Katarzyna Puchalska i współtwórczyni programu Paulina Reiter podkreślają, że będzie to festiwal właśnie o kobietach. – O bohaterkach dnia codziennego, bohaterkach znanych i tych zapomnianych lub przemilczanych. Kobietach, które piszą swoje historie na nowo, pomimo przeciwności losu i doznanych krzywd. Bohaterkach, które swoim życiem, pasją i pracą udowadniają światu, że kobieta może wszystko. Organizujemy Festiwal Bohaterek, bo kobietom się on po prostu należy – mówią twórczynie festiwalu. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały artystki zajmujące się teatrem, fotografią, muzyką, sztuką, ale też psychoanalityczka, dziennikarki czy ekspertka kulinarna.
Spektakl „Ocalone” otwiera Festiwal Bohaterek
Monodram Agnieszki Przepiórskiej na podstawie tekstu Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej dotyka wydarzeń, o których długo milczano. Przypomniany jest w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą Powstania Warszawskiego. Poruszający spektakl mówi o gehennie kobiet i dziewczynek przetrzymywanych i gwałconych w obozie przejściowym na Zieleniaku.
– Między 4 a 20 sierpnia 1944 roku przez tymczasowy obóz na Zieleniaku przeszło około 60 tysięcy warszawianek i warszawiaków, życie straciło około tysiąca osób, w tym 300 zostało rozstrzelanych – tłumaczy Joanna Rolińska, varsavianistka i jedna z konsultantek merytorycznych „Ocalonych”. – Najbardziej cierpiały kobiety. Gwałcono młode i stare, dziewczynki i te w połogu, również ciężarne. Gwałty odbywały się też w sali gimnastycznej graniczącej z Zieleniakiem szkoły im. Hugona Kołłątaja. Zgwałcone często zabijano – mówi Joanna Rolińska.
Bohaterką monodramu jest Irena K., jedna z ocalonych, która po osiemdziesięciu latach „odzyskuje głos”. Jak piszą twórczynie festiwalu, Irena „musi zebrać wszystkie siły, aby przywrócić pamięć o wszystkich nieznanych bohaterkach poległych w sierpniu 1944 roku na warszawskim Zieleniaku. Musi zadbać o ich obecność w świadomości dzisiejszych i przyszłych pokoleń”. W czasie Festiwalu Bohaterek „Ocalone” będzie można obejrzeć kilkakrotnie, a po każdym spektaklu odbywać się będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi i gościniami, m.in. z Sylwią Chutnik, merytoryczną konsultantką monodramu, Mają Kleczewską, jego reżyserką, czy dr Wiolą Rębecką, psychoanalityczką badającą zespół stresu pourazowego po wojennym gwałcie.
Warsztaty na temat traumy transgeneracyjnej na pierwszym Festiwalu Bohaterek
Kontynuując trudny temat poruszony przez Agnieszkę Przepiórską w monodramie „Ocalone”, Joanna Rolińska zaprasza na „Spacer wokół »Zieleniaka«”. Głównym punktem trasy będzie przedwojenny kilkuhektarowy bazar, ochocki Zieleniak, a tematem przekrojowa opowieść o jednym z najważniejszych warszawskich targowisk, które stało się areną brutalnych wydarzeń w sierpniu 1944 roku. Uczestnicy dowiedzą się, jaki los spotkał ludność cywilną Ochoty, a także poznają wydarzenia powojenne dotyczące okolicy. W opowieść o tragedii kobiet wpisują się także premiera polskiego wydania książki dr Wioli Rębeckiej „Gwałt – historia wstydu. Pamiętnik ocalałych” oraz spotkanie z autorką, a także prowadzone przez nią warsztaty „Trauma transgeneracyjna”.
Ważną częścią Festiwalu Bohaterek są debaty
Twórczynie festiwalu zaplanowały także spotkanie „Matki Europy. Brakująca połowa europejskiej historii”. O roli kobiet w przebiegu przemian demokratycznych w drugiej połowie XX wieku rozmawiać będą m.in. Danuta Hübner, Dorota Karaś, autorka biografii Anny Walentynowicz, oraz Ewa Kulik-Bielińska. Panelistki dyskutować będą m.in. o polskiej transformacji systemowej i drodze do włączenia Polski w struktury Unii Europejskiej.
Na rozmowę o literaturze zaprasza z kolei Paulina Reiter, która z Anną Przedpełską-Trzeciakowską, uczestniczką Powstania Warszawskiego, członkinią Pen Clubu zaangażowaną w obronę prześladowanych pisarzy oraz tłumaczką, będzie szukać odpowiedzi na pytanie „Pan Darcy czy pan Bingley?”. W programie znalazło się także spotkanie „Polowanie na ludzi, polowanie na zwierzęta”, którego bohaterką będzie Joanna Rajkowska, autorka słynnej sztucznej palmy z warszawskiego ronda Charles’a de Gaulle’a. Artystka opowie o swoich najnowszych pracach.
W czasie Festiwalu Bohaterek warto odwiedzić wystawę „Reporterki”
Autorką wystawy „Reporterki” jest fotografka Magdalena Wdowicz-Wierzbowska. Uwieczniła ona na swoich zdjęciach m.in. Hannę Krall, Magdalenę Grzebałkowską i Ewę Winnicką. Podczas festiwalu będzie okazja do spotkania z artystką oraz z portretowanymi przez nią bohaterkami.
Miłośniczek kuchni zero waste nie może zabraknąć na spotkaniu zatytułowanym „Czarodziejki”. Katarzyna Bosacka opowie na nim, jak to, co dziś stało się modą, kiedyś było koniecznością, i zaprosi gości na degustację „dań z niczego”.
Muzycznych przeżyć dostarczy z kolei najnowszy projekt Poldowski String Quartet i Ani Karpowicz, flecistki, laureatki Paszportu Polityki, z udziałem fagocistki Alicji Kieruzalskiej i mezzosopranistki Agaty Schmidt. Koncert „(Nie)córki” przybliży twórczość Roxanny Panufnik i Ireny Poldowski, córek dwóch wielkich kompozytorów, którym udało się wyjść z cienia ojców.
Film dokumentalny o najsilniejszej kobiecie na świecie na zamknięcie Festiwalu Bohaterek
„Wszystko ma żyć”, który wyreżyserowali Tetiana Dorodnitsyna i Andrii Lytvynenko, to dokument o najsilniejszej kobiecie na świecie. Mowa o Annie Kurkurinie, wielokrotnej mistrzyni w trójboju siłowym, która swoją moc pokazuje, nie tylko podnosząc ciężary, ale przede wszystkim działając jako aktywistka ratująca opuszczone zwierzęta w Ukrainie. Tak jak większości wydarzeń, także temu będzie towarzyszyć spotkanie z nim związane.
Organizatorem Festiwalu Bohaterek jest Dom Spotkań z Historią. Partnerami: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, HER Docs, Ośrodek Kultury Ochoty, oto fundacja, Polskie Towarzystwo Psychotraumatologiczne. Matronat nad wydarzeniem objęła Warszawska Rada Kobiet. Patronem honorowym został prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.
Szczegółowy program znajduje się na stronie dsh.waw.pl
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.