Zagrożenie koronawirusem spowodowało zamknięcie instytucji kultury na całym świecie. Wiele z nich postanowiło jednak upublicznić swoje wydarzenia w sieci. To świetny pomysł na spędzenie czasu, zarówno dla tych, którzy z kulturą obcują na co dzień, jak i dla tych, którzy chcieliby choć raz zobaczyć przedstawienie na jednej z najważniejszych scen świata.
Większość placówek zamknięto do odwołania, ale w dobie internetu wciąż są w stanie zapewnić widzom rozrywkę. Alternatywą dla klasycznych spektakli stały się te dostępne w sieci. Dzięki temu nie musimy podróżować po całym świecie śladami najważniejszych wydarzeń. Z własnego domu mamy możliwość obejrzenia dzieł bardziej i mniej znanych. Możemy skorzystać z tych pokazywanych na płatnych serwisach – Netflix, Brodway HD, Digital Theatre czy Amazon Prime, ale na YouTubie i na oficjalnych stronach placówek mamy też dostęp do bezpłatnych materiałów.
Metropolitan Opera
Nowojorska opera oferuje serię darmowych spektakli online. Rozpocznie ją „Carmen” Bizeta, a następnie będziemy mieli okazję zobaczyć kolejno „Cyganerię”, „Trubadura”, „Traviatę”, „Córkę pułku”, „Łucję z Lammermooru” oraz „Eugeniusza Oniegina”. Pokazy będzie można oglądać zarówno poprzez oficjalną stronę MET, jak i aplikację Met Opera on Demand. Pierwszy spektakl dostępny już od wczoraj.
Opera Vision
Podobnie jak Warner Classics, Opera Vision udostępnia nam najlepsze opery z całego świata na swoim youtube’owym kanale. Festiwal Mozarta, „Brothers” Daníela Bjarnasona z Icelandic Opera, „Sprzedana narzeczona” Smetany z Garsington Opera, „Tosca” Pucciniego z Warszawskiej Opery Narodowej to tylko kilka z wielu tytułów oferowanych przez Opera Vision. Dodatkowo na kanale znajduje się wiele materiałów zza kulis.
Broadway
Broadway pozostaje zamknięty przynajmniej do 12 kwietnia, więc przez ten czas będzie oferował Living Room Concerts. Do współpracy zaproszono Kathryn Gallagher, Andrew Bartha Feldmana oraz wielu innych aktorów. Living Room Concerts będzie serią darmowych miniwystępów dostępnych dla całego świata na stronie Broadway World.
Filharmonia Berlińska
W związku z zamknięciem filharmonia będzie oferowała koncerty na żywo dostępne dla każdego. Aby uzyskać darmowy dostęp, wystarczy zalogować się na stronie do 31 marca. W ramach pierwszego koncertu dyrygent Iván Fischer zagra z orkiestrą utwory Haydna i Liszta. Dostępny będzie już 24 kwietnia, a ostatni odbędzie się 20 czerwca. Cały repertuar dostępny jest na stronie filharmonii.
„(A)pollonia"
(A)pollonia to pierwszy spektakl Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Przedstawia historie trzech kobiet – oddającej życie za męża Alkestis, Ifigenii, poświęconej przez ojca Agamemnona za ojczyznę, i tytułowej Apolonii Machczyńskiej, która zginęła podczas wojny. Występują w nim m.in. Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr. Będzie można oglądać go na Ninatece.
„H”
Spektakl uznany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru. Z Hamleta w postsolidarnościowym czasie i miejscu została tylko pierwsza litera imienia. Jan Klata posłużył się arcydziełem Williama Szekspira, żeby w „H” wykrzyczeć wściekłość pokolenia tych, „którzy się nie załapali”. Larum odbijało się echem w upadającej Stoczni Gdańskiej, gdzie grany był spektakl.
Warner Classics
Najlepsze opery oraz balety z całego świata na swoim youtube’owym kanale oferuje nam też Warner Classics. Obejrzymy najwybitniejsze dzieła od „Jeziora łabędziego” Czajkowskiego w wykonaniu Kirov Ballet przez „Otella” w Arena di Verona po „Kawalera srebrnej róży” Straussa z Brytyjskiej Royal Opera.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.