Polecamy 12 restauracji słynnych z wyjątkowych dań i wysmakowanych wnętrz. Od Gdyni przez Warszawę aż do Krakowa – zachęcamy do kulinarnej podróży.
Nolita
Warszawa ul. Wilcza 46,
Elegancka – to słowo, które najlepiej opisuje restaurację. Takie są jej wnętrze, obsługa, a przede wszystkim kuchnia autorstwa szefa Jacka Grochowiny, w której często wybrzmiewają nuty japońskich smaków. Świetna na biznesowy lancz, na randkę, na kolację w pojedynkę.
Biały Królik
Gdynia, ul. Folwarczna 2
Nazwa oraz wystrój wnętrza nawiązują do „Alicji w Krainie Czarów”, a proponowane menu to apetyczna baśń bogata w smaki Kaszub i Pomorza. Bałtyckie i słodkowodne ryby, dzikie zioła i jadalne kwiaty zbierane przez kucharzy, sery i przetwory od lokalnych producentów, zamknięte czasem w tak pięknych kompozycjach, że aż żal wbijać w nie widelec.
Warszawska
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 9
Ulokowana w podziemiach legendarnego przedwojennego wieżowca – dziś hotelu – restauracja bawi się klasycznymi, często wręcz domowymi polskimi smakami, ubierając je we współczesną formę.
Belvedere
Warszawa, Nowa Oranżeria, Agrykola 1
Trudno o bardziej malownicze położenie dla restauracji niż to, którym może pochwalić się Belvedere. Zabytkowy pałacyk ukryty w sercu warszawskich Łazienek Królewskich kryje nowoczesne wnętrze o teatralnym sznycie projektu Borisa Kudlički. Elegancji wtóruje tutejsza kuchnia: wytworna, czerpiąca z polskiej tradycji kulinarnej, ale proponująca ją we współczesnym ujęciu. Miejsce na uroczystości, które wymagają wyjątkowej oprawy.
Restauracja pod Różą
Kraków, ul. Floriańska 14
Od wielu lat w topie restauracji Krakowa, doceniana za nowoczesną kuchnię łączącą rodzime i międzynarodowe elementy oraz imponującą „bibliotekę” win liczącą ponad 300 „tytułów”.
Flaming&Co
Warszawa, ul. Chopina 5
Dla spragnionych atmosfery Hamptons w sercu Warszawy. Miejsce lubiane przez celebrytów, wyborne na leniwy brunch w cieniu kwitnących kasztanowców. Najlepiej z kieliszkiem szampana.
Nobu
Warszawa, ul. Wilcza 73
Mało któremu szefowi kuchni udaje się stworzyć styl tak wyjątkowy i rozpoznawalny, że zyskuje on jego nazwisko, a tak właśnie jest w przypadku kuchni Nobu. Dania, w których japońska precyzja oraz szacunek dla produktu łączą się z kalifornijską energią i pomysłowością, to znak rozpoznawczy restauracji. Prócz autorskiego menu warto zwrócić uwagę na rewelacyjne sushi podawane przy pięknym barze.
Ale Wino
Warszawa, ul. Mokotowska 48
Pierwsza restauracja, która przychodzi nam na myśl, gdy planujemy spędzić pyszny wieczór. Niezobowiązująca atmosfera, szeroki wybór win, a przede wszystkim kuchnia szefa Sebastiana Wełpy hołdująca stylowi neo-bistro. Kucharz bazuje na sezonowych, lokalnych produktach, by za każdym razem zaskakiwać zmysły nowymi, intrygującymi daniami. Pierożki z plastrów selera i kalafiora z truflą, słodkie taco z jagodami – już nie możemy się doczekać.
Bottiglieria 1881
Kraków, ul. Bocheńska 5
Najmłodsza gwiazdkowa restauracja w Polsce. Młoda nie tylko stażem wśród restauracji wyróżnionych przez prestiżowy przewodnik Michelin, ale też zespołem, któremu przewodzi szef kuchni Przemysław Klima, a przede wszystkim świeżym podejściem do kuchni polskiej. Sacrum łączy się z profanum, a skromne składniki jak burak czy pietruszka przeplatają się z polskim kawiorem czy jadalnymi kwiatami.
Water&Wine
Nałęczów, Drzewce 35
Jedna z najciekawszych restauracji w Polsce, położona z dala od miasta, z własnymi ogrodem warzywnym, winnicą, pasieką oraz stawami, na które wychodzą panoramiczne okna sali jadalnej. Wszystko, co trafia na talerze (a nawet same talerze są autorską ceramiką), pochodzi z własnych upraw, hodowli lub od zaprzyjaźnionych farmerów i dostawców z sąsiedztwa. Największym bogactwem miejsca są pokłady wód mineralnych, w tym wydobywanej w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji – Cisowianki Perlage, której skład oraz walory smakowe czynią zeń idealną parę dla wykwintnej kuchni, a goście podczas swojej wizyty mają okazję odkryć tajniki nie tylko winepairingu, ale i waterpairingu, czyli sztuki łączenia różnych wód mineralnych z jedzeniem. Kulinarne doświadczenie warte wycieczki.
Epoka
Warszawa, ul. Ossolińskich 3
Fine dining w najlepszy wydaniu i w przepięknych wnętrzach. Tutejsze menu inspirowane jest historycznymi recepturami (czasem nawet sprzed kilkuset lat!), interpretowanymi przez szefa kuchni Marcina Przybysza, np. przepis na troć marynowaną z książki z początków XX wieku w Epoce przybiera postać delikatnych pierożków z plastrów surowej ryby, górka cielęca w sosie kawiorowym – pięknego medalionu o marmurkowej strukturze, a ulipki z kremem – delikatnych rurek podanych z lodami i maślankowym olejem laurowym. Zachwyca precyzja oraz równowaga smaków i perfekcyjny serwis.
Rozbrat 20
Warszawa, ul. Rozbrat 20
Kameralny lokal, który kuchnią dorównuje najmodniejszym londyńskim restauracjom. Misternie przygotowane dania szefa kuchni Bartosza Szymczaka cieszą nie tylko oko, ale – co najważniejsze – podniebienie (te sosy!). Rozbrat 20 kochamy także za fenomenalny serwis, który sztukę gościnności opanował do perfekcji.
Materiał pochodzi z kwietniowo-majowego wydania „Vogue Polska”. Do kupienia w salonach prasowych i online.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.