Znaleziono 0 artykułów
01.02.2021

Francuskie produkcje na Netfliksie

„Madame J” / Fot. materiały prasowe Netflix

Seans „Nieobliczalnych 2” już za wami? Polecamy inne francuskie filmy i seriale, które obudzą twojego wewnętrznego frankofila. 

Filmy:

„Madame J”: Zemsta kobiet

 

Po śmierci męża madame de la Pommeraye (Cécile de France) wdaje się w romans z bezwzględnym podrywaczem, markizem des Arcis (Édouard Baer). Ona się zakochuje, on ją zostawia. Upokorzona, opracowuje misterny plan zemstyy, w której ma jej pomóc młoda arystokratka Madame J (Alice Isaaz). Film Emmanuela Moureta prezentowano na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. Został nagrodzony Cezarem (francuski Oscar) za zjawiskowe kreacje cenionego kostiumografa Pierre’a-Jeana Larroque’a.

„Artysta”: Przetańczona rewolucja

 

Hollywood, lata 20. XX wieku. Kariera gwiazdora George’a Valentina (Jean Dujardin) wisi na włosku, gdy filmy nieme zaczynają ustępować udźwiękowionym. Zdruzgotany artysta postanawia zawalczyć o miejsce w nowej rzeczywistości, gdy poznaje młodą tancerkę Peppy Miller (laureatka Złotej Palmy Bérénice Bejo). Film Michela Hazanaviciusa, jednego z najbardziej cenionych francuskich reżyserów, nagrodzono aż pięcioma Oscarami.

„Cień” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Cień”: Na granicy jawy

 

Po powrocie z frontu Vincent (Matthias Schoenaerts) zmaga się ze stresem pourazowym. Ani nie odnajduje się w codzienności, ani nie może wrócić do armii. Zawieszony między światami mężczyzna zatrudnia się jako ochroniarz w domu bogatego przedsiębiorcy. Gdy ten wyjeżdża w interesach, były żołnierz musi zadbać o bezpieczeństwo jego żony Jessie (Diane Kruger) i syna. Bohaterowie szybko odkrywają, że ktoś czyha na ich życie. Thriller Alice Winocour wychwalano w Cannes, po części za sprawą muzyki – skomponowana przez Gesaffelsteina, francuskiego producenta i DJ ścieżka dźwiękowa zdaje się dopowiadać to, co ukryte poza kadrem.

„Zgubiłam swoje ciało”: Autorska animacja

 

Nagrodzona w Cannes animacja śledzi losy… odciętej dłoni, która ucieka z laboratorium, a następnie przemierza Paryż w poszukiwaniu utraconego ciała – dostawcy pizzy o imieniu Naoufel. Poznajemy historię chłopaka i jego ukochanej, bibliotekarki Gabrielle (Victoire Du Bois, czyli Chiara z „Tamte dni, tamte noce”). Animacja Jérémy’ego Clapina zachwyca wrażliwym spojrzeniem na społeczne nierówności (tu ukłon w stronę Guillaume’a Lauranta, scenarzysty m.in. oscarowej „Amelii”).

„Nie jestem łatwy” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Nie jestem łatwy”: Zamiana ról

 

Szowinista Daniel kobiety traktuje jak obiekty pożądania – oczywiście tylko te, które uzna za ładne, inne dla niego zwyczajnie nie istnieją. Pewnego dnia po niefortunnym wypadku budzi się w alternatywnej rzeczywistości rządzonej przez kobiety. W matriarchalnym świecie to mężczyźni zmuszani są rezygnować z karier, zajmować się domem i poświęcać lwią część uwagi wyglądowi. Czy Daniel przejdzie przemianę? Reżyserski debiut aktorki Éléonore Pourriat to udana zabawa z konwencją, a zarazem dobitna ilustracja głęboko zakorzenionych stereotypów dotyczących płci.

Seriale:

„Gdzie jest mój agent?”: Za kulisami

 

Prestiżowa paryska agencja ASK zajmuje się największymi gwiazdami. Pewnego dnia jedno nieszczęśliwe wydarzenie rozpoczyna lawinę nieoczekiwanych problemów. Agenci musza stawić czoła kłopotom, nie zapominając przy tym o swoich podopiecznych. Twórcy francuskiego serialu zapraszają widzów za kulisy filmowego świata. W rolach głównych m.in. Camille Cottin („Paryska dziwka i książę”) i Thibault de Montalembert (netfliksowy „Król”), a także plejada francuskich gwiazd – od Juliette Binoche po Cécile de France. W tle zjawiskowy Paryż. 

„Bardzo tajne służby" / Fot. materiały prasowe Netflix

„Bardzo tajne służby”: Podróż do lat 60.

 

Młody Paryżanin André Merlaux (Hugo Becker, którego możecie kojarzyć z roli Louisa Grimaldiego w „Plotkarze”) zostaje zwerbowany do francuskiego wywiadu. Nim uzyska tytuł szpiega, będzie musiał przejść szereg testów, zawalczyć o miejsce w gronie doświadczonych kolegów – Calota, Jacquarda i Mouliniera – a także zmierzyć się z wszechobecną biurokracją. Serial Jeana-François Halina, twórcy kultowej serii o agencie OSS 117 (z młodym Jeanem Dujardinem w roli głównej), to idealna mieszanka humoru, absurdu i francuskiej elegancji. Warto zwrócić uwagę na inspirowane modą lat 60. kreacje projektu Catherine Marchand.

„Marseille”: Francuskie „House of Cards”

 

Robert Taro (Gérard Depardieu) jest burmistrzem Marsylii od 20 lat. Gdy przebiegły polityk ma usunąć się w cień, postanawia znaleźć następcę, który byłby jego marionetką. Jego wybór pada na Lucasa Barrèsa (Benoît Magimel, laureat Złotej Palmy za „Pianistkę”). Taro nie wie jednak, że jego przeciwnicy również nie próżnują. Na dodatek Barrès buntuje się przeciw patronowi, a cała sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Polityczny thriller warto obejrzeć również dla niezwykłego klimatu Marsylii i świetnych zdjęć. W sam raz dla spragnionych podróży.

„Plan na miłość” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Plan na miłość”: Miłość na zamówienie

 

Podczas gdy jej koleżanki wychodzą za mąż i zostają mamami, Elsa (Zita Hanrot) próbuje szczęścia z kolejnymi facetami. Najbliższe przyjaciółki Elsy, Emilie i Charlotte, postanawiają wynająć Jules’a, pracownika seksualnego, by przywrócił jej wiarę w miłość. Niedługo po premierze drugiego sezonu komedii, nazywanej francuską odpowiedzią na „Seks w wielkim mieście”

„Lupin”: Złodziej doskonały

 

Pierwszą część francuskiego serialu obejrzano w 80 mln domów na całym świecie, druga również biła rekordy popularności. Assane Diop (Omar Sy) dostał w dzieciństwie od ojca książkę o Arsènie Lupinie, dżentelmenie włamywaczu, autorstwa Maurice’a Leblanca z początku XX wieku. Gdy pochodzący z Senegalu ojciec (Fargass Assandé), który w Paryżu pracuje jako szofer, zostaje skazany za kradzież naszyjnika bogatych szefów, a potem w więzieniu popełnia samobójstwo, syn postanawia udowodnić, że Babakar był niewinny.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Francuskie produkcje na Netfliksie
Proszę czekać..
Zamknij