Znaleziono 0 artykułów
23.04.2025

Justyna Kopińska: Hiperfokus. Talent czy pułapka?

(Fot. Mike Powell/Getty Images)

Zarządzanie uwagą zwiększa kreatywność, produktywność i życiową energię. Ale każdy musi znaleźć własne narzędzia, które pomogą w koncentracji – nie ma technik i rytuałów korzystnych dla wszystkich. Hiperfokus, o którym znakomitą książkę napisał Chris Bailey, jest tylko jednym z narzędzi.

W doskonałej książce „Hyperfocus” ekspert ds. skupienia Chris Bailey analizuje nasze tendencje do dekoncentracji. Według badań Microsoft – pracując przy podłączonym internecie – potrafimy skupić się na jednym zadaniu jedynie przez 40 sekund. Badacze nie bazowali na ankietach, lecz na realnych nagraniach z kamer w komputerach. Widzieli, jak często odrywamy się od pracy, żeby sprawdzić media społecznościowe, odpisać na SMS, pogadać z kolegą.

Bailey uczył się przełamywać te mechanizmy na dwa sposoby. Po pierwsze starał się kontrolować napływające bodźce wirtualne. Po drugie pracował nad zadaniami z intencją. Przed rozpoczęciem pracy zastanawiał się, jak zadanie wpłynie na pożyteczność dnia, rozwinie go intelektualnie lub ubogaci jego czytelników.

Hiperfokus może być przekleństwem, ale książka Chrisa Baileya „Hyperfocus” pomaga w rozwijaniu codziennej koncentracji

W 2024 roku uczestniczyłam w prowadzonych przez niego warsztatach produktywności. Książka Chrisa Baileya „Hyperfocus” pomogła mi w rozwijaniu codziennej koncentracji na zadaniach i wyzwaniach.

Czy więc hiperfokus działa na wszystkich? Doktor Jarosław Jóźwiak, specjalista od ADHD, powiedział mi kiedyś: „Hiperfokus to przekleństwo”. Rezonuje to we mnie do dziś.  

Hiperfokus u osób z ADHD może prowadzić do wypalenia zawodowego oraz ciężkich form depresji. W Stanach Zjednoczonych 11 proc. dzieci ma rozpoznanie ADHD, a zdaniem doktora te dane są zaniżone.

Stąd tak ważne jest zrozumienie, jak działa nasz mózg, a następnie dobranie technik zgodnie z jego indywidualnym systemem. Piszę o tym, bo coraz częściej jestem pytana o moje techniki i rytuały. Czytelnicy oraz słuchacze podcastu „O milimetr do przodu” proszą, żebym ujawniła typ słuchawek wygłuszających, mój budzik świetlny czy też rytuał poranny. Tymczasem nie ma technik i rytuałów korzystnych dla wszystkich.

Jarosław Jóźwiak mówi, że pod wpływem hiperfokusu pacjenci jednego dnia komponują genialne utwory, a dwa dni później sięgają po narkotyki i dopaminowe sposoby odreagowania. Pacjentom piosenkarzom tłumaczy więc, że nie mogą całkowicie zanurzać się w trasie koncertowej. Zna przykłady wybitnych osób, które przez „wpadanie” w całkowite skupienie podczas pracy zaprzepaściły talent.

Hiperfokus to narzędzie. Sposób, w jaki go użyjemy, zależy w dużej mierze od nas

Według Jarosława Jóźwiaka nie ma technik, które pomogą wszystkim pacjentom, ale w wielu przypadkach sprawdza się strukturyzacja dnia. Pomaga ona płynnie przechodzić z jednego stopnia na drugi i okiełznać dopaminową chęć przyspieszania aktywności, by zaczynać nowe. Kolejna technika to zdrowe sposoby uzyskania dopaminy – taniec, sport, muzyka. W regulacji emocji pomaga także uważność na otoczenie – szczególnie to, które się zmienia.

Hiperfokus to ani dar, ani przekleństwo. To narzędzie. Pytanie tylko, kto trzyma je w dłoniach: my czy nasze chemiczne neuropragnienia?

Po przeprowadzeniu rozmów z neurobiologami i psychiatrami specjalizującymi się w różnych dziedzinach zauważyłam, jak różnią się ich techniki dobrostanu. A jednocześnie łączą w praktyce uważności i intencji. Nie musimy zatracać się w hiperfokusie, by tworzyć rzeczy wielkie. Wystarczy, gdy zrobimy je świadomie.

*

Rozmowy autorki w podcaście „O milimetr do przodu”:

https://open.spotify.com/show/5CWWe4vDZzabRgj4A16UoE

*

Justyna Kopińska nagradzana dziennikarka i reporterka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią Jury Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Hiperfokus. Talent czy pułapka?
Proszę czekać..
Zamknij