Według neurobiologa Andrew Hubermana z Uniwersytetu Stanforda kluczowe nawyki poprawiające jakość życia to wczesna pobudka, ekspozycja na naturalne światło i zimno, nawodnienie, medytacja, aktywność fizyczna, wartościowe śniadanie, prowadzenie dziennika oraz wyznaczanie sobie codziennych celów.
W „Pani Dalloway” Virginia Woolf pisze o szkieletach nawyków podtrzymujących ludzką postać. Według badań neurologicznych i socjologicznych i zgodnie z obserwacjami ekspertów nawyki można zmieniać.
– Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla snu, energii, nastroju, czuwania i metabolizmu, jest zbudowanie nawyku dostarczania naturalnego światła wcześnie rano. To działanie wprawia w ruch ogromną ilość kaskad neurobiologicznych i hormonalnych, które równoważą kortyzol, zmniejszają stres, uaktywniają milion rzeczy korzystnych dla człowieka – uważa profesor Uniwersytetu Stanforda Andrew Huberman. Za jego radą warto zwrócić twarz ku światłu.
Dla neurobiologa nawyki to rutynowe, automatyczne działania, które stanowią podstawę ładu społecznego. Naukowcy omawiają nawyki w kontekście indywidualnym, choćby sięganie po alkohol, lecz dodają do tego kontekst socjologiczny. Umiejętność odmawiania alkoholu różni się w zależności od kraju, w którym mieszkamy. Łatwiej wytworzyć nawyk spożywania zmniejszonych porcji alkoholu w miejscach pozbawionych kultury picia.
W Kenii po wprowadzeniu przepisów dotyczących używania plastiku oraz szeroko zakrojonej kampanii społecznej zlikwidowano nawyk wyrzucania plastikowych toreb na łono natury. Zupełnie inaczej działanie społeczne wygląda w Indonezji, gdzie plastik i śmieci widzimy nawet w najpiękniejszych rejonach kraju.
Otoczenie mocno wpływa na kształtowanie naszych nawyków. Czy wieczorem sięgamy po książkę, czy pilot od telewizora? Czy weekend to dla nas czas spaceru w parku, czy oczekiwanie na rausz? Zapewne w życiu wielu z nas jest miejsce na każdą z tych czynności. Najważniejsze, by uświadomić sobie, które z nich wykonujemy bezrefleksyjnie.
W tym celu można prowadzić tzw. kalendarz odwrócony – zapisywać działania po ich wykonaniu. Psycholog Neil Fiore uważa, ze ta technika mocno wpływa na świadomość.
Czy w ostatnich latach rozwinąłeś nawyk, który poprawił twoje życie? Indywidualne nawyki to np. wypożyczanie książek w bibliotece, przynoszenie kwiatów na kolację u przyjaciół, nauka języka czy zimne prysznice, które według neurobiologów uwalniają dopaminę.
Huberman twierdzi, że kluczowe nawyki to wczesna pobudka, ekspozycja na naturalne światło i zimno, nawodnienie, medytacja, aktywność fizyczna, wartościowe śniadanie, prowadzenie dziennika ułatwiającego organizację oraz wyznaczanie sobie codziennych celów.
Amerykańska Akademia Neurologii w Bostonie podaje, iż niektóre z wymienionych mocno wpływają na pamięć i obniżają ryzyko demencji. Ustalenia chińskich naukowców pokazują, że na zdrowie w ostatnim etapie życia ma wpływ nawet tak prosta czynność jak radość z gier zespołowych i intelektualnych.
Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.
Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.
Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.