Znaleziono 0 artykułów
05.06.2024

Justyna Kopińska: Dbałość o zdrowie psychiczne wymaga budowania rezyliencji

(Fot. Materiały prasowe)

Budowanie rezyliencji pozwala zadbać o zdrowie psychiczne. Jednym z elementów ćwiczenia mózgu powinno być unikanie frustrującej prokrastynacji.

Bierz to, co się sprawdza, i nie sugeruj się resztą – mówi Chris Bailey, ekspert od skupienia i produktywności.

Nasze indywidualne cechy i predyspozycje determinują potrzeby. Dla niektórych rady o wczesnym wstawaniu będą skuteczne, inni odczują spadek energii i motywacji.

Niedobory snu powodują spadek produktywności

Astronom Didier Queloz tłumaczy mi, że osiem – dziewięć godzin snu każdego dnia zapewnia mu koncentrację na najwyższym poziomie. W ciągu pierwszych kilku godzin poranka nie organizuje żadnych spotkań, poświęca je na skupienie i bliskość z rodziną. Okazuje się, że podobne zasady stosował na początku swojej kariery – nie przekraczał określonej liczby godzin pracy, bo wiedział, że spowodowuje to spadek produktywności. Przy wychowywaniu małych dzieci nadrabiał godziny snu, gdy tylko miał taką możliwość.

Niektórzy stosując zasady Queloza, osłabiliby swoją pozycję w pracy, ale on uzyskał wymierne efekty naukowe, za które otrzymał Nagrodę Nobla. Bailey także dba o długie godziny snu. Uważa, że bez nich nie jest w stanie funkcjonować na wysokim poziomie intelektualnym.

Mówi, że nasza produktywność w ogromnym stopniu uzależniona jest od umiejętności określenia pory dnia, w której działamy najsprawniej. Każdy z nas ma inny czas skupienia.

Każdy powinien sprawdzić, w jakich godzinach dnia osiąga największą produktywność

W ciągu tych paru godzin o największym potencjale produktywności Bailey stara się zrobić wszystko, by pogłębić koncentrację. Nie umawia spotkań, które nie są koniecznie, ma wyłączone powiadomienia, pracuje z intencjami. Jest świadomy swoich generatorów stresu.

Spójrzmy na osoby, które imponują nam dojrzałością w pracy. To nie pracownicy uprawiający masową pogoń za zadaniami i wynikami, lecz ci, którzy świadomie skupiają się na obowiązkach, potrafią rozróżnić, które zadania są znaczące dla zespołu, oraz biorą odpowiedzialność za swoją pracę i umieją się regenerować. Wiedzą już, które ich myśli prowadzą do prokrastynacji – mówi mi Bailey.

Psychikę umacniają sprawczość, skuteczność i wdzięczność

– Niekiedy osoby prokrastynujące w wyniku lęku wydłużają godziny pracy. To błędne koło prowadzące do wypalenia. Tylko zwrócenie uwagi na komunikację, jaką prowadzimy z samym sobą, pozwoli uwolnić się z tego cyklu. Nie możemy dopuścić, by odkładanie i poczucie winy stały się częścią naszej osobowości. Budujmy tożsamość w oparciu o skuteczność – podkreśla.

Dr Paul Conti także mówi o wadze budowania tożsamości w oparciu o skuteczność, sprawczość i wdzięczność. Psychiatra uważa, że życie przez soczewki tych wartości prowadzi do umacniania psychiki.

Kilka lat temu, po trudnych wydarzeniach związanych ze śmiercią i chorobą bliskich, zaczęłam bardzo dbać o zdrowie fizyczne, by zwiększyć wydajność i siłę. Coraz więcej naukowców mówi o podobnych możliwościach w zakresie psychiki. Conti uważa, że przy zdrowiu fizycznym skupiasz się na ćwiczeniu określonych mięśni zwiększających sprawność, a przy zdrowiu psychicznym ćwiczysz mózg i budujesz rezyliencję. Jeśli tylko potrafisz się skupić.

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii Reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Justyna Kopińska: Dbałość o zdrowie psychiczne wymaga budowania rezyliencji
Proszę czekać..
Zamknij