Współcześnie wiele z nas decyduje się na poród później. Do rozpadu związków przyczynia się kryzys wieku średniego, który dawniej przypadał w momencie, gdy dzieci były już dorosłe. Ta granica się przesunęła. Oczywiście mamy prawo się zakochać, ale obecnie rola matki to mój priorytet – mówi mi Martyna Wojciechowska w podcaście „O milimetr do przodu”.
W moim środowisku wiele osób, które mają dzieci, przeżyło rozpad związków. Pragną się ponownie zakochać. Ale też dowiedzieć, jak inni ludzie balansują między osobą, która nas zauroczy, a tą będącą dobrym wzorem dla dziecka. Niekoniecznie chodzi o wzorzec płci przeciwnej. W rozmowie z Martyną nie mówimy o wzorze typowo męskim, ale wzorcu człowieczeństwa, kierowaniu dziecka w jasną stronę.
– To jest niezwykle ważne pytanie. Mam pięćdziesiąt lat i szesnastoletnią córkę, za którą jeszcze przez długi czas jestem odpowiedzialna. Mam też drugą, dorosłą córkę, którą adoptowałam i która nadal mnie potrzebuje – mówi mi Martyna. – Chciałabym powiedzieć, że patchworkowe rodziny wychodzą, ale choć jest to prawda, to stykając się z rzeczywistością, mam niekiedy gorzkie refleksje. Myślę, że można mieć wszystko, ale nie w tym samym czasie. Oczywiście mamy prawo się zakochać, mamy prawo do emocji, ale ja przesunęłam moje priorytety i rolę mamy stawiam teraz na pierwszym miejscu. Wcześniej szukałam złotego środka – dodaje.
David Goggins w podcaście Andrew Hubermana opowiada o tym, jak każdej potencjalnej partnerce tłumaczył, że nie będzie w stanie zmienić stylu życia – ekstremalnych treningów, braku czasu przez pierwsze dziesięć godzin każdego dnia, radykalnego skupienia na swoich potrzebach.
Rozpoczynając audycję, pomyślałam, że to egoizm, a nawet, że rozmówca może mieć skłonności narcystyczne. Denerwował mnie też język gościa. Przekleństwa w każdej minucie wypowiedzi. Z upływem minut zaczęłam postrzegać go inaczej. Goggins analizował swoje dzieciństwo. Mówił o dorastaniu, gdy ważył około 140 kilogramów i nadal codziennie kupował paczkę kolorowych pączków oraz orzeszków w kruchej panierce. Był uzależniony od jedzenia, narkotyków, ocen innych. Jego rodzina znęcała się nad nim. Miał problemy ze skupieniem, z pisaniem i czytaniem.
Obecnie jest znany ze swojej służby i bohaterstwa w siłach specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej, budowy ciała, umiejętności motywacji młodych.
Do każdego z nas przemawia inna wizja pracy nad sobą. Dla chłopca, który doświadcza tylko bólu, idealnie skrojone może okazać się przemówienie Gogginsa, dla osoby wychowanej w kochającej rodzinie – Chrisa Baileya czy Didiera Queloza, samotnikowi może przypaść do gustu styl życia Andrew Hubermana.
Ważne, byśmy mieli te wzorce w zasięgu. Znali różne techniki wychodzenia z kryzysu i kokonu obojętności. A następnie wybierali te, rezonujące z naszymi potrzebami.
Współcześnie wiele z nas nie żyje tak jak przodkowie. Słuchając wyborów innych, ich motywacji i pracy nad spełnieniem, mamy możliwość skonfrontować się z własnymi decyzjami. Granica się przesuwa. Ale to my decydujemy, czy ją przekroczymy.
*
Rozmowa Justyny Kopińskiej z Martyną Wojciechowską w podcaście „O milimetr do przodu”:
*
Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.
Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.
Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.
Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.
Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.