Znaleziono 0 artykułów
15.05.2024

Justyna Kopińska: Jak karmić swój umysł, by służył nam jak najlepiej

(Fot. Getty Images)

–  Otwórzmy oczy na cud natury, zwierzęta, trawy, drzewa, ludzi. Nasza codzienność jest magiczna, wypełniona życiem. Wystarczy pomyśleć o potędze umysłu – mówi mi laureat Nagrody Nobla Didier Queloz.

Profesor jest zafascynowany umysłem. Jego złożonością, zdolnością do projekcji, do pomysłów, do myślenia poprzez emocje. Każdego dnia postrzega tę możliwość jako dar.

W moim podcaście oraz w wywiadach prasowych pytam twórców, polityków, naukowców, kiedy czują się pełni życia. Profesor Queloz jako pierwszy odpowiedział, że w każdej sekundzie. – Nasza świadomość to prawdziwy przywilej – mówi mi. – Dbam, by moje życie było przyjemne i stabilne w rutynach, których potrzebuję. Mam na myśli relacje z bliskimi, jedzenie, które spożywam, oraz poczucie sensu – bycia częścią czegoś większego niż ja sam. Moje najlepsze pomysły zrodziły się podczas spacerów i pracy w ogrodzie. Widocznie mój mózg nie czuje wówczas presji.

Najefektywniejszy proces dla mózgu, który postrzegam jako czystą magię, to sen. Śpię osiem, dziewięć godzin dziennie. Gdy dzieci były małe, to odsypiałem, kiedy tylko mogłem. Wierzę w magię snu. Ludzie, którzy mówią, że sen to dla nich strata czasu, nie rozumieją, że mózg nie może bez niego mądrze funkcjonować.

Noblista Didier Queloz odkrył planetę poza Układem Słonecznym

Didier Queloz jest szwajcarskim profesorem fizyki na Uniwersytecie Genewskim. W 1995 roku profesor, wspólnie z Michelem Mayorem, odkrył planetę poza Układem Słonecznym – 51 Pegasi b. Za swoją pracę w 2019 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Na łamach Vogue.pl pisałam o głośnym filmie „Oppenheimer” Christophera Nolana. Rozmawiając z profesorem Quelozem, miałam podobne odczucia, jak podczas oglądania tego filmu. Czułam, że obcuję z geniuszem.

Lecz w przeciwieństwie do wielu geniuszy w Quelozie nie ma za grosz próżności. Każdego dnia dba o umysł i używa do tego sposobów dostępnych dla wszystkich.

Pięć zasad zdrowego mózgu to: aktywność fizyczna, nauka nowych rzeczy, wyzwania, odpowiednio dobrana dieta i miłość

Doktor Marian Diamond, profesorka neuroanatomii uniwersytetu w Berkeley, zajmująca się m.in. badaniami fragmentów mózgu Alberta Einsteina, wyróżniała pięć zasad zdrowego mózgu: aktywność fizyczna, nauka nowych rzeczy, wyzwania, odpowiednio dobrana dieta i miłość.

Profesor Queloz nie zgadza się na poranne spotkania. Wstaje około 7:00 i do 11:00 ma czas dla żony, na refleksje i na czytanie. Później wpada w rytm zadań. Jego praca polega na byciu meteorem, stymulowaniu pomysłów oraz przyciąganiu funduszy na rozwój nauki. – W pracy mentorskiej dzielę się swoim doświadczeniem, zrozumieniem fizyki, a młodzi ludzie dają mi entuzjazm i energię. Najprzyjemniejszy moment życia to przekazywanie wiedzy. Uwielbiam uczucie, kiedy po raz pierwszy mówię młodemu człowiekowi o procesie, którego on nie zna, i mam pewność, że zrozumiał – mówi.

Queloz, podobnie jak Ryszard Kapuściński, Agnieszka Holland czy Jerzy Skolimowski, uważa, że pokarmem dla energii jest ciekawość. Ludzie zamykają oczy, bo są za mocno zakorzenieni w swoim świecie.

Nasz mózg kształtuje się przez całe życie. Można go wzbogacać lub działać na jego szkodę. Queloz mówi: – Może ludzie, którzy nie czują się pełni życia, powinni dokonać aktu, który ich odrodzi? Zniszczyć swój telefon, telewizor i powrócić do swoich fundamentów. Zadać sobie pytanie, co składa się dla ciebie na przyjemność i wartość życia. Zwykle to rodzina, przyjaciele, pasja, a nie kształtowanie wizerunku w mediach społecznościowych.

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii Reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Jak karmić swój umysł, by służył nam jak najlepiej
Proszę czekać..
Zamknij