Znaleziono 0 artykułów
25.12.2024

Justyna Kopińska: Jak sprawić, by święta stały się naprawdę wyjątkowym czasem

Fot. Dimensions/Getty Images

Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie podejmuje temat stresu związanego ze świętami. Wielu z nas odczuwa napięcie związane ze spotkaniem z rodziną. Jak je pokonać? Jak cieszyć się chwilą? Jak zadbać o siebie? Jak wykorzystać ten czas na rozwój? 

Święta Bożego Narodzenia plasują się na 42. miejscu listy najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Pozycję 43. zajmują wykroczenia prawne. Listę w latach 60. XX wieku stworzyli dwaj psychiatrzy, Thomas Holmes i Richard Rahe.

Świąteczny stres dotyczy dużej części populacji. U niektórych wynika z braku bezpieczeństwa finansowego, u innych wiąże się z przepracowaniem. Czasem wynika z przebywania z członkami rodziny, którzy przekraczają nasze granice. 

Zatłoczone ulice, centra handlowe oraz brak słońca wpływają na nasz nastrój. 

Święta należą do najbardziej stresujących wydarzeń w roku. Jak wykorzystać je jako życiową lekcję?

Z kolei brytyjski „Guardian” opisuje stres w nawiązaniu do badań profesora Roberta Klonera i korelacji świąt z chorobami serca: „Kiedy przedstawiliśmy dzienne wskaźniki zgonów z powodu choroby serca w Los Angeles w listopadzie, grudniu i styczniu, zaskoczył nas wzrost liczby zgonów w okolicach Święta Dziękczynienia, w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Założyliśmy, że szczyt zgonów może wynikać także ze stresu emocjonalnego związanego ze świętami lub formy posiłków”.

„Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, jest to czas hołdu i czci dla samego wydarzenia, ale dla mnie te święta to także czas dobroci, wybaczania i miłosierdzia”, pisał Karol Dickens w XIX wieku.

Okazuje się, że 200 lat później te same czynniki wpływają na dobry nastrój w bożonarodzeniowym okresie. Autor bestsellerowych książek Chris Bailey uważa, że dwa aspekty rzeczywistości pozwalają nam na zachowanie równowagi w życiu: rytm dobowy oraz metaintencja. 

Nie każdy może pracować nad swoim rytmem dobowym. Wstawanie o tej samej porze, rutyny i wykształcenie automatycznych nawyków sprawiają trudność w epoce chaosu, a zwłaszcza w czasie nadmiaru grudniowych obowiązków. 

Jak się teraz czuję? Dokąd zmierzam? Z kim chcę spędzać mój czas?

Stwórzmy „listę blasku”, która pozwoli nam poczuć magię momentu 

Według neurobiologów i psychologów to najistotniejsze pytania, jakie możemy sobie dziś zadać. Słynna terapeutka Esther Perel mówiła mi, że praca nad intencjami wymaga od nas tylko ołówka i papieru. Zapiszmy wszystko, co ciągnie nas w kierunku życia. Perel wyraża to jako „blask przypominający nam, że pomimo wszelkich ciemności jesteśmy teraz, tutaj, na tej planecie”.

Być może macie ogrom energii i optymizmu, a nadchodzące święta dzięki rozpisaniu „listy blasku” staną się magiczne. Lecz jeśli święta kojarzą się ze stratą i trudnością, lista może stać się inspiracją do przetrwania. 

Według Baileya dzięki metaintencjom zyskujmy pewność, że miejsce, w którym spędzamy czas, jest najlepszym z możliwych. 

*

Rozmowy o rutynach i nawykach w podcaście „O milimetr do przodu”:

https://open.spotify.com/episode/1YAYDr662o92X233HdoLd2

*

Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii reformator.

Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Justyna Kopińska: Jak sprawić, by święta stały się naprawdę wyjątkowym czasem
Proszę czekać..
Zamknij