Znaleziono 0 artykułów
05.04.2025

Klasyka i zapomniane perełki w programie Timeless Film Festival Warsaw 2025

(Fot. Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News)

Timeless Film Festival Warsaw powraca. W programie drugiej edycji festiwalu nie mogło zabraknąć klasyki kina, zapomnianych perełek i retrospektywy twórczości Davida Lyncha. To wszystko i więcej obejrzysz w dniach 7-14 kwietnia 2025 roku w wybranych kinach studyjnych w Warszawie.

Timeless Film Festival Warsaw to prawdziwa gratka dla miłośników polskiej i światowej klasyki kina. Po sukcesie pierwszej edycji festiwal powraca w nowej odsłonie. W tegorocznym programie miejsce arcydzieł kina niemego zajęły klasyki kina obu Ameryk prezentowane w sekcjach „Klasyczne kino latynoskie” i „Swobodni jeźdźcy, wściekłe byki. Nowe Hollywood 1967-1980”. Największe dzieła twórców i twórczyń kina światowego natomiast obejrzymy tradycyjnie w kolekcji „Uczta kinomanek i kinomanów”.

(Fot. materiały prasowe)

Podczas wydarzenia nie zabraknie również retrospektyw wybitnych twórców i twórczyń, jak David Lynch („Tribute to David Lynch”), Pier Paolo Pasolini („Przeklęta pasja – Pier Paolo Pasolini w 50. rocznicę śmierci”) czy Mai Zetterling („Mai Zetterling: Buntowniczka z wyboru”). W programie festiwalu ponownie znalazły się koncerty muzyki filmowej – „Człowiek z Aran” i „Cud kwiatów”.

Timeless FFW prezentuje kanon kina, zachęcając do ponownego odkrywania klasyki, a zarazem jej kwestionowania. Twórcom wydarzenia zależy bowiem na stworzeniu przestrzeni do dyskusji wokół historii kina, a także przyszłości filmu jako medium. Możliwość obejrzenia arcydzieł na dużym ekranie to także świetna alternatywa dla domowych seansów. Wśród bogatej reprezentacji gatunków filmowych każdy znajdzie coś dla siebie.

Druga edycja Timeless FFW odbędzie się w dniach 7-14 kwietnia w wybranych warszawskich kinach – Muranowie, Lunie, Iluzjonie i kinie Ziemia Obiecana. Ze wszystkich filmów prezentowanych na festiwalu wybieramy 9 tytułów, których nie można przegapić.

„Czarnoksiężnik z Oz”: Pora na przygodę

(Fot. Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News)

Dorotka (wspaniała Judy Garland) marzy o „krainie po drugiej stronie tęczy”. Jej marzenie niespodziewanie się spełnia, gdy dziewczynka zostaje przeniesiona do cudownej ziemi rządzonej przez wszechmocnego Czarnoksiężnika. W powrocie do domu pomogą jej magiczni mieszkańcy i połyskujące czerwone pantofelki. „Czarnoksiężnik z Oz” to obowiązkowy seans dla miłośników musicali, a zwłaszcza fanów „Wicked” i nadchodzącego „Wicked For Good”.

„Orlando”: Z biegiem czasu

(Fot. Sony Pictures Classics / Courtesy Everett Collection)

Awangardowa adaptacja powieści Virginii Woolf śledzi losy zaklętego w młodzieńczym ciele księcia (Tilda Swinton), który przemierza czas i przestrzeń w poszukiwaniu własnej tożsamości. Z biegiem historii wraz z bohaterem zmienia się jego garderoba. Seans „Orlanda” przypomina przyspieszoną lekcję historii mody, która, podobnie jak tytułowa postać, wymyka się sztywnym podziałom. Wysmakowany film Sally Potter to prawdziwa uczta dla zmysłów.

„Inland Empire”: Marzenia senne

(Fot. materiały prasowe)

Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji Timeless FWW jest retrospektywa twórczości Davida Lyncha, która obejmuje wszystkie jego filmy – od pierwszych, eksperymentalnych shortów po ostatni pełen metraż, czyli „Inland Empire”. Podczas wizyty na festiwalu Camerimage w 2003 roku reżyser „Twin Peaks” zakochał się w Łodzi. Zainspirowany polskim miastem, nakręcił etiudę, a następnie trzygodzinny film z Laurą Dern w roli głównej. Mimo chłodnego przyjęcia krytyków „Inland Empire” uchodzi dziś za jeden z najciekawszych filmów w dorobku Lyncha.

„Rozmowa”: Na podsłuchu

(Fot. American Zoetrope/Collection Christophel/East News)

Harry Caul (legendarny Gene Hackman) jest specjalistą od podsłuchów, który nigdy nie angażuje się w zlecane mu sprawy. Zdanie zmienia rozmowa dwojga młodych ludzi, którą nagrywa podczas jednej z akcji. Harry coraz bardziej wikła się w rejestrowaną historię. „Rozmowa” to najlepszy film Francisa Forda Coppoli, lepszy nawet od samego „Ojca chrzestnego”. Nie wierzysz? Przekonaj się podczas specjalnego pokazu filmu, który odbędzie się 10 kwietnia.

„Golden Eighties”: Czas na zakupy

(Fot. materiały prasowe)

Większość widzów kojarzy Chantal Akerman z jej monumentalnego filmu „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela”, trzyipółgodzinnej medytacji na temat niewidzialnej pracy kobiet. W „Golden Eighties” reżyserka zwraca ostrze krytyki w kierunku komercjalizacji potrzeb i emocji, w szczególności bliskości i miłości. Jej rockowy musical pokazuje, jak w erze późnego kapitalizmu nawet nasze najskrytsze pragnienia stają się produktem na sprzedaż.

„Zabójstwo inżyniera Czarta”: Nowa Fala

(Fot. materiały prasowe)

Jeśli seans „Stokrotek” Věry Chytilovej za wami, do listy „do obejrzenia” dodajcie kolejną perełkę czechosłowackiej Nowej Fali. Z „Zabójstwa inżyniera Čerta” dowiesz się, że diabeł jest w rzeczywistości inżynierem o imieniu Bohous, który nosi wąsik à la John Waters i chętnie cytuje Freuda i Nietzschego. Ona, rozgoryczona singielka, traci dla niego głowę. Niestety czart nie zyskuje na bliższym poznaniu. Jedyny film wyreżyserowany przez Ester Krumbachovą zachwyci zarówno fanów „Mistrza i Małgorzaty”, jak i „Biednych istot”.

„Święta góra”: Odyseja

(Fot. Allen & Betty Klein and Company /Collection Christophel/East News)

W jednym ze swoich najważniejszych filmów Alejandro Jodorowsky pełnił wiele różnych funkcji – od reżysera, scenarzysty i kompozytora po aktora i kostiumografa. Owocem jego pracy jest pełne mistycyzmu dzieło. „Święta góra” śledzi losy Złodzieja, który wyrusza w surrealistyczną podróż przez labirynt alchemicznych symboli, tarota i świętokradczych scen, stawiając czoła próbom, które prowadzą do duchowego oświecenia.

„Salò, czyli 120 dni Sodomy”: Perswazje i perwersje

(Fot. materiały prasowe)

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii kina, którym swego czasu stało się „Salò, czyli 120 dni Sodomy”, opowiada o grupie porwanych nastoletnich chłopców i dziewcząt, poddawanych torturom fizycznym i psychicznym w odizolowanej willi przez sadystycznego Księcia, Prezydenta, Prałata i Sędziego. Film Pasoliniego był zarazem próbą przełożenia tekstu markiza de Sade’a na rzeczywistość faszystowskiej Republiki Salò, jak również formą artystycznego buntu przeciwko próbom zaklasyfikowania twórczości włoskiego reżysera.

„Zakochany kundel”: Dla całej rodziny

(Fot. materiały prasowe)

Na drugim krańcu filmowego spektrum plasuje się kultowa animacja Disneya, która trafiła do kin niemal dokładnie 70 lat temu. „Zakochany kundel” to nieoczywiste love story mieszkającej w posiadłości Lady i kundelka Trampa, którzy, choć pochodzą z różnych światów, odnajdują w sobie bratnie dusze. Na festiwalu będziemy mieli przyjemność obejrzeć wersję dubbingową z 1962 roku, w której głównym bohaterom głosu udzielili Kalina Jędrusik i Wieńczysław Gliński.

Pełen program Timeless Film Festival Warsaw 2025 znajdziesz na timelessfilmfestival.pl.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Klasyka i zapomniane perełki w programie Timeless Film Festival Warsaw 2025
Proszę czekać..
Zamknij