Znaleziono 0 artykułów
04.04.2025
Artykuł partnerski

Powrót klasycyzmu: Kolekcja COS na wiosnę-lato 2025, która sięga do antyku

04.04.2025
Fot. Materiały prasowe

Misterne drapowania, wzory z odciskanych pąków kwiatów, a w tle ściany marmuru. COS klasycystyczne inspiracje wynosi na nowy poziom. 

Marmur pentelicki to specyficzna szlachetna odmiana białego kamienia wydobywana na północ od Aten od czasów starożytnych. Choć może brzmieć obco, widział go każdy, kto zwiedzał ruiny dawnych greckich świątyń, choćby Partenon i Erechtejon na Akropolu. Potem ta wydobywcza tradycja zanikła. W 1877 roku antyczne kamieniołomy zaczęła reaktywować firma Dionyssomarble. To w jednej z jej odkrywkowych kopalni po północnej stronie góry Pentelikon odbył się pokaz COS na wiosnę-lato 2025 roku

Fot. Materiały prasowe

Trudno wyobrazić sobie bardziej zachwycające miejsce. Białe piętra ciętych skał odkrywały delikatne zielone żyłki i połyskujące drobinki granitów. Specyficzna architektura zbudowana w zderzeniu struktur geologicznych z działalnością człowieka stanowiła najbardziej niezwykłe tło, jakie moda widziała od dawna. Przestrzeń nie wymagała instalacji dodatkowych form scenograficznych. Kamienne korytarze wyposażono jedynie w proste siedziska, oświetlenie i wpisane w otoczenie schody z satynowanej stali. To po nich modele i modelki schodzili do publiczności, by zaprezentować minimalistyczne zestawy z nowej kolekcji COS. Na pokaz zaproszono tylko sto osób z całego świata, w tym Adriena Brody’ego, ambasadora COS i twarz nowej kampanii marki. 

Fot. Materiały prasowe

COS wcześniej swoje kolekcje pokazywał w Londynie, Nowym Jorku, Florencji i Rzymie. Do Aten markę przyciągnął temat nowego sezonu: renesans z całą jego obsesją na punkcie kultury antyku. Motywy neoklasycystyczne pojawiają się niemal we wszystkich sylwetkach. Zarówno w monochromatycznej kolorystyce, jak i w formach – geometryzujących, ale zaczerpniętych ze świata naturalnego. Nawet wzory, jednoznacznie kojarzące się z renesansową techniką sfumato, wykorzystywaną choćby przez Leonarda da Vinci, powstały w eksperymentalnym procesie odciskania kwiatowych pąków na materiałach. Pięknie prezentują się na koszulach i krótkich sukienkach. 

Ten deseń to wyjątek od projektowych reguł przyjętych tego lata. Większość sylwetek twórcy postanowili maksymalnie wyczyścić z kolorów i ornamentów. Grają raczej subtelnościami odcieni kwarców i antracytów oraz fakturami przypominającymi naturalne rozwarstwienia i pęknięcia w kamieniach. Widać to zarówno na gęsto plisowanych sukienkach, jak i na dzianinach z mocnym prążkowaniem. Charakterystyczne powierzchnie tworzą też drapowania na sukienkach i sprytnie stylizowane na antyczne chitony dziane zestawy. Można je nosić zupełnie nowocześnie albo przymarszczyć dla efektu wow. Wtedy w pełni uwidaczniają się ich szlachetny połysk i splot. Kolekcje COS celują bowiem w górną półkę materiałową i zgodny z antycznymi zasadami matematycznie obliczony krój. Uzewnętrznia się to przede wszystkim w formach garniturów. 

W tej kolekcji znaleźć można więc wszystko, co przydałoby się współczesnej kobiecie renesansu. Od nowatorskich koszul z uprawianej hydroponicznie bawełny Materra i strojów plażowych, które w połączeniu ze spódnicą zagrają rolę gorsetu, po sukienki tak proste, że nigdy się nie dezaktualizują. Kształtem przypominają idealne proporcje greckich kolumn. Mają podkreślać to, co w klasycyzmie najważniejsze: ludzkie ciało, które budzi nie mniejsze zachwyty niż sztuka. 

Nowa kolekcja COS dostępna jest w sprzedaży w formule see-now-buy-now, w sklepach i online można ją znaleźć 2 kwietnia 2025 roku. 

Kamila Wagner
  1. Moda
  2. Pokazy Mody
  3. Powrót klasycyzmu: Kolekcja COS na wiosnę-lato 2025, która sięga do antyku
Proszę czekać..
Zamknij