Znaleziono 0 artykułów
03.10.2023

Kostiumy Chanel dla artystów Paryskiego Baletu Narodowego

03.10.2023
Kostiumy Chanel dla artystów Paryskiego Baletu Narodowego (Fot. Materiały prasowe Chanel)

Ruch i wolność, ale też artystyczny język tańca to dla marki Chanel jedne najważniejsze z inspiracji. Czerpiąc z nich od przeszło stu lat, dom mody wspiera artystów. 21 września na deskach opery paryskiej premierę miał balet w reżyserii Nicolasa Paula z kostiumy z atelier Chanel.

W 1913 roku Gabrielle Chanel obejrzała słynne „Święto wiosny” Strawińskiego. Zafascynowana choreografią szybko nawiązała współpracę z Sergiuszem Diagilewem, stając się jednocześnie jego patronką i przyjaciółką. Przyglądając się twórczości projektantki w latach 10. i 20. XX, trudno nie szukać związków mody z tańcem.

Zresztą projektantka nie miała potrzeby rozdzielania światów. Zamiast projektować teatralne kostiumy do spektaklu „Le Train Bleu” (1924), Gabrielle wykorzystała swoje regularne kreacje. Umieściła na scenie  nowoczesną i funkcjonalną modę, w którą wierzyła, równie mocno jak w sztukę, bo współpracę z teatrem kontynuowała przez lata, otwierając się na kolejne eksperymenty. Przy spektaklu „Apollona Musagète”współpracowała ze słynnym surrealistą Savadorem Dalim.

Kostiumy Chanel dla artystów Paryskiego Baletu Narodowego (Fot. Materiały prasowe Chanel)

#CHANELandDance, czyli pielęgnowanie tradycji

Karl Lagerfeld z dumą kontynuował tradycję domu mody, tworząc np. kostium Eleny Glurjidze do spektaklu „The Dying Swan” w 2009 roku. Chanel w tańcu upatruje też swojej misji, wspierając instytucje i festiwale tańca na całym świecie, m.in. słynne nowojorskie wydarzenie BAAND Together, czy wyjątkowe zespoły taneczne, takie jak nowojorskie Ballet Hispánico, czy Alvin Ailey American Dance. Od 2018 roku patronuje też gali otwarcia w paryskiej operze. Tegoroczne wydarzenie uświetniła premiera baletu „Singularités Plurielles” w reżyserii Nicolasa Paula. Integralnym elementem adaptacji były stroje tancerzy zaprojektowane przez Chanel. Odejście od klasycznej konwencji, nawiązania do dziedzictwa marki, np. pudełkowej marynarki, unowocześniały przekaz. O prestiżu realizacji świadczy fakt, że Virginie Viard, dyrektorka kreatywna Chanel, osobiście odpowiadała za kostiumy gwiazd, Amandine Albisson, Valentine Colasante i Hannah ONeill.

Kostiumy Chanel dla artystów Paryskiego Baletu Narodowego (Fot. Materiały prasowe Chanel)

 

Redakcja Vogue.pl
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Kostiumy Chanel dla artystów Paryskiego Baletu Narodowego
Proszę czekać..
Zamknij