Po śmierci ukochanej matki, Elżbiety II, jej najstarszy syn został królem Wielkiej Brytanii. Ceremonia koronacji Karola III odbędzie się 6 maja.
Momentem zwrotnym w życiu Karola była inwestytura na księcia Walii 1 lipca 1969 roku na zamku Caernarfon. Na zdjęciach z wydarzenia 21-letni wówczas Karol uśmiecha się nieśmiało. Nie czuje się pewnie w nowej roli, jest przecież raptem studentem, któremu kazano nauczyć się walijskiego, wysłano w zupełnie obce miejsce i przebrano w archaiczne szaty. A on chciałby tylko skończyć szkołę, zakochać się i mieć na reszcie spokój.
Elżbieta II od początku wywierała gigantyczną presję na urodzonego 14 listopada 1948 roku pierworodnego (potem na świat przyszli Anna, Andrzej i Edward). Wielu rzeczy mu zabraniała, wiele odbierała. Uczyła go, jak znosić wyrzeczenia, wiedząc, że rola przyszłego monarchy jest nie lada wyzwaniem.
Po krótkiej edukacji w szkole Hill House w Londynie Karola wysłano do Cheam School, a potem do Gordonstoun, szkoły z internatem w Szkocji. „Koledzy z klasy są paskudni” – pisał w listach do matki, ale ta pozostała nieugięta. Po maturze studiował na Trinity College w Cambridge – najpierw archeologię i antropologię kultury, potem historię. Na drugim roku postanowił zostać pilotem RAF. W 1970 roku uzyskał dyplom wyższej uczelni jako pierwszy następca tronu. Rok później trafił do marynarki wojennej. Pielęgnował też swoje hobby – w klubie Magic Circle uczył się sztuczek magicznych, jeździł konno, napisał nawet książkę dla dzieci „The Old Man of Lochnagar” wydaną w 1980 roku.
Jako świeżo upieczony absolwent poznał Camillę Shand, późniejszą Camillę Parker-Bowles, obecną Kamilę, Królową Konsortę (na początku 2022 roku Elżbieta II wydała oświadczenie, że Kamili należny będzie ten tytuł, gdy Karol zostanie królem). Wyzwolona dziewczyna, którą Karol zauważył na meczu polo, nie wydawała się monarchini dobrą partią. Uznała, że pochodząca z dobrej rodziny, młodziutka Diana Spencer lepiej wpasuje się w dworską codzienność. Myliła się, a wraz z nią Karol, któremu wydawało się, że może żoną sterować. Jak potem tłumaczył, wcale nie chciał się nastolatce oświadczać. – Mediów nie dało się powstrzymać. Wszyscy wywierali na mnie presję, żebym się oświadczył – mówił potem Karol. Podobno dzień przed ślubem powiedział narzeczonej, że jej nie kocha.
Royal Wedding z 1981 roku, oglądany przez ponad 700 mln ludzi na całym świecie, połączył na 15 lat zakochanego w Camilli Karola z Dianą. Latem 1982 roku, rok po ślubie, na świat przyszedł William, a w 1984 roku – Harry. Diana rodziła w szpitalu, a nie w pałacu, a Karol mógł przy niej być. Psuć zaczęło się między nimi, gdy chłopcy byli jeszcze mali. Małżonkowie ogłosili separację w 1992 roku, rozwiedli się w 1996 roku, rok później Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Dopiero po jej śmierci Karolowi udało się nawiązać z synami bliższą więź. Wcześniej to matka była dla chłopców całym światem. Dziś Karol jest ważną postacią dla Williama i Harry’ego.
Karol nigdy nie wyrzekł się miłości do Camilli, ale nawet po śmierci Lady Di nie mógł oficjalnie pokazywać się z ukochaną, również rozwódką. Ze ślubem królowa kazała im czekać do 2005 roku. Jako pierwszy przedstawiciel brytyjskiej rodziny królewskiej Karol wziął ślub cywilny.
Od 15 lat Karol, Kamila i ich psy są nierozłączni. Karol, wreszcie spełniony w miłości, oddawał się obowiązkom zawodowym. Jako książę Wali opiekował się ponad 400 organizacjami charytatywnymi. – Jest pracoholikiem. Siada do biurka codziennie rano, także w weekendy. Chce zmieniać świat – mówi Kamila. Jego misją było i jest pomaganie ludziom. Angażuje się też w walkę z kryzysem klimatycznym. Kupuje tylko organiczne jedzenie, nie wyrzuca resztek, żyje niemal skromnie. – Chciałbym pozostawić świat odrobinę lepszym miejscem, niż go zastałem – mówi Karol.
Jako najlepiej ubrany mężczyzna „Esquire’a” z 2009 roku daje przykład poddanym. – Kupuję raz, a dobrze. Nie znoszę niczego wyrzucać – mówi książę, który na ślubie Williama i Kate Middleton w 2001 roku wystąpił w garniturze sprzed 30 lat. Świadomość szerzył ze wsparciem platformy Yoox Net-a-Porter. Razem z założycielem Yoox Federico Marchettim powołał do życia program The Modern z funduszy własnej The Prince’s Foundation wspierający młodych projektantów. – Moda jest dla Wielkiej Brytanii niezwykle istotna. Teraz rola tej branży się zmienia. Musi być bardziej ekologiczna. W przeciwnym razie doprowadzimy do katastrofy. Musimy zrozumieć, że wszystko na naszej planecie jest ze sobą powiązane. Wszystko, co robimy, ma konsekwencje dla innych – powiedział redaktorowi naczelnemu brytyjskiego „Vogue’a” Edwardowi Enninfulowi w wywiadzie z 2020 roku. Chyba nie mówił tylko o modzie, zrównoważonym rozwoju i kryzysie klimatycznym.
Po śmierci ukochanej matki, Elżbiety II, 8 września 2022 roku w wieku 73 lat książę Walii został królem. Został najstarszym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. W marcu 2023 roku odbył pierwszą oficjalną podróż do Niemiec. Ceremonia koronacjo Karola III i Kamili odbędzie się 6 maja.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.