Wraz z początkiem 2023 roku na Litwie zaczęło obowiązywać prawo legalizujące aborcję farmakologiczną do dziewiątego tygodnia ciąży. Jak poinformowało tamtejsze Ministerstwo Zdrowia, każda osoba mieszkająca na terenie kraju będzie mogła otrzymać receptę na tabletki poronne.
Litewskie Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że aborcja farmakologiczna to bezpieczna metoda usuwania ciąży, którą można wykonać w warunkach domowych. Tabletki pozwalają również na uniknięcie ryzyka powikłań związanych z zabiegiem.
– Legalizacja farmakologicznego przerywania ciąży jako alternatywy dla zabiegu chirurgicznego była długo oczekiwaną decyzją. Zabieg ten jest bezpieczniejszy, gdyż nie ma ingerencji chirurgicznej. Kobieta nie wymaga hospitalizacji, znieczulenia i operacji – zapewnia dr Vytautas Klimas z Litewskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów.
Litewski odpowiednik NFZ pokryje koszty przerwania ciąży (konsultację lekarską i opiekę) tylko ze wskazań medycznych, np. gdy matka lub płód cierpią̨ na chorobę̨ zagrażającą życiu. W innych przypadkach kobieta sama musi zapłacić za tabletki. Recepta będzie wydawana po przeprowadzeniu niezbędnych badań oraz konsultacji medycznej.
– Inne Europejki korzystają z tej możliwości od ponad 30 lat, a doświadczenia innych krajów pokazują, że aborcja farmakologiczna bije na głowę aborcję chirurgiczną – mówi Esmeralda Kuliešyte, szefowa Stowarzyszenia Planowania Rodziny i Zdrowia Seksualnego.
Aborcja chirurgiczna bez podania powodu jest na Litwie legalna do 12. tygodnia ciąży. Jeśli istnieją wskazania medyczne, ciążę można przerwać do 24. tygodnia. Aborcja farmakologiczna zalegalizowana jest w 45 krajach na świecie, m.in. w Australii, Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
Tymczasem polskie prawo aborcyjne należy do jednego z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Legalną aborcję można wykonać tylko, jeśli do zapłodnienia doszło w wyniku gwałtu oraz gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.