Aktor znany z „Dnia świra” wcieli się w rolę I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Edwarda Gierka. Film w reżyserii Michała i Wojciecha Węgrzynów trafi do kin w przyszłym roku.
Ruszają prace nad filmem biograficznym o Edwardzie Gierku, I Sekretarzu KC PZPR w latach 70. XX wieku. W rolę główną wcieli się Michał Koterski. Dzięki Joannie Szołtysek aktor przeszedł metamorfozę, by upodobnić się do sekretarza – przytył aż 17 kilogramów! Film opowie historię gierkowskiej dekady, kiedy Polska przeżywała dynamiczny rozwój gospodarczy. Zadłużając się u państw zachodnich, Gierek doprowadził jednak finalnie do kryzysu gospodarczego w Polsce.
Kto stoi za filmem?
Reżyserią „Gierka” zajmą się bracia Michał i Wojciech Węgrzynowie (znani z filmów „Proceder” i „Wściekłość” na Netfliksie). Głownym scenarzystą projektu został Michał Kalicki, a współscenarzystami Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś. Producent filmu, firma Global Studio, ogłosiła pozostałe role. W obsadzie znaleźli się m.in. Małgorzata Kożuchowska jako Stanisława Gierek, żona polityka i „pierwsza dama całego bloku państw komunistycznych”, Jan Frycz oraz Rafał Zawierucha, czyli Roman Polański z „Pewnego razu w… Hollywood” Quentina Tarantino.
Role Michała Koterskiego
Michał Koterski zadebiutował na wielkim ekranie w 1999 roku w roli Sylwusia w filmie Marka Koterskiego „Ajlawju”. Potem dwukrotnie zagrał w filmach reżyserowanych przez ojca – w „Dniu świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Od 2009 roku wciela się w Henryka Saniewskiego, barmana o pseudonimie „Kaśka”, w serialu „Pierwsza miłość”. Gra też epizodyczne role w serialu „Świat według Kiepskich”.
Kim był Edward Gierek?
Edward Gierek urodził się w 1913 roku w Porąbce na Śląsku. Był I sekretarzem KC PZPR w latach 1970-1980 i posłem na Sejm PRL. Był także Członkiem Rady Państwa (1976–1980). W latach 1971–1981 należał do prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu. Za jego rządów podjęto wiele inwestycji, finansowanych z zachodnich kredytów. Wybudowano m.in. Hutę Katowice i Port Północny w Gdańsku. W ciągu kilku lat zauważalnie wzrosła jakość życia Polaków. Gierkowska dekada to czas zarówno szybkiego rozwoju gospodarczego państwa, jak i gwałtownego przesilenia. W lipcu 1981 roku usunięto go z partii i uznano za osobę współodpowiedzialną za kryzys polityczny i gospodarczy.
Zdjęcia do „Gierka” rozpoczną się 27 lipca 2020 roku na Śląsku. Film trafi do kin w przyszłym roku.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.