Już po raz osiemnasty magazyn „Forbes” opublikował listę stu najbardziej wpływowych kobiet świata. W tegorocznym zestawieniu znalazło się 40 prezesek i 19 liderek. Nie zabrakło także sław Hollywood – Opry Winfrey, Rihanny, Reese Witherspoon, Taylor Swift i Beyoncé. Pierwsze miejsce zajęła MacKenzie Scott, tuż za nią na podium uplasowały się Kamala Harris i Christine Lagarde.
Aby znaleźć się na liście stu najbardziej wpływowych kobiet „Forbesa”, nie wystarczy mieć władze i pieniądze. Trzeba używać swojego głosu i kapitału w szczytnym celu. To, co łączy kobiety z tegorocznego zestawienia, to poczucie obowiązku, ambicja i działania dobroczynne.
W 2021 roku na szczycie listy znalazła się Mackenzie Scott, była żona Jeffa Bezosa, trzecia najbogatsza kobieta na świecie i filantropka. Jak mówi: – Staram się oddać fortunę, która została stworzona przez systemy wymagające zmian. Drugie miejsce przypadło Kamali Harris, która 20 stycznia 2021 roku jako pierwsza osoba koloru i pierwsza kobieta została zaprzysiężona na wiceprezydentkę Stanów Zjednoczonych. Podium zamyka Christine Lagarde, od 2019 roku pierwsza kobieta pełniąca funkcję prezeski Europejskiego Banku Centralnego.
Wyróżnione zostały także gwiazdy Hollywood. 23. miejsce zdobyła Oprah Winfrey, która jest pierwszą czarnoskórą miliarderką na świecie oraz najlepiej opłacaną prezenterką w Stanach Zjednoczonych. 68. miejsce należy do Rihanny – w 2021 roku ogłoszonej miliarderką i bohaterką narodową Barbadosu. Na 74. miejscu znalazła się Reese Witherspoon, działaczka społeczna, aktorka i producentka filmowa. 76. miejsce przypadło Beyoncé, najczęściej nagradzanej artystce w historii Grammy. Za trasę koncertową z mężem Jayem-Z zarobiła 260 milionów dolarów. Taylor Swift zajęła 78. miejsce dzięki reedycji albumu „Red” z 2012 roku. Nagrała go ponownie, aby odzyskać prawa do swoich albumów i singli, które zostały sprzedane wbrew jej woli w 2019 roku. Płyta jest dziesiątym krążkiem w karierze artystki zdobywającym pierwsze miejsce w zestawieniu Billboard 200.
Na liście znalazły się także Królowa Elżbieta II (70. miejsce) i tenisistka Serena Williams (85. miejsce). Zestawienie zamyka Frances Haugen, programistka, która ujawniła dziesiątki tysięcy wewnętrznych dokumentów Facebooka, pokazujących, jak koncern radził sobie z moderowaniem mowy nienawiści, dezinformacją i obsługą reklam politycznych.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.