Znaleziono 0 artykułów
05.09.2019

Najlepsze filmy na jesień 2019

Kadr z filmu "Ad Astra" (Fot. Francois Duhamel/Capital Pictures/East News)

Koreański thriller nagrodzony Złotą Palmą, oklaskiwany w Wenecji „Joker” z Joaquinem Phoenixem oraz nowy film Agnieszki Holland to tylko niektóre z naszych propozycji na jesienne wieczory w kinie.

Downton Abbey, reż. Michael Engler

Filmowa kontynuacja losów rodziny Crawleyów. Akcja przenosi widzów do 1927 roku, czyli kilka lat po zakończeniu szóstego sezonu serialu. Brytyjscy arystokraci i ich służba przygotowują się do największego zaszczytu ich życia — do Downton Abbey ma bowiem zawitać para królewska. Na ekranie zobaczymy ponownie Maggie Smith, Michelle Dockery i Hugh Bonneville’a.

Premiera: 13 września

Ad Astra, reż. James Gray

Brad Pitt gra Roya McBride’a, astronautę, który wyrusza na misję poza granice Układu Słonecznego, by odnaleźć swojego zaginionego ojca (Tommy Lee Jones). Podróż staje się pretekstem do szerszej refleksji nad sensem ludzkiej egzystencji i miejscem człowieka we wszechświecie. Filozoficzne science fiction w dobrym wydaniu. 

Premiera: 20 września

Parasite, reż. Joon-ho Bong

Złotą Palmę w Cannes dostał w tym roku koreański thriller pełen czarnego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Do ubogiej rodziny uśmiecha się los, gdy syn Ki-woo zostaje korepetytorem dziecka z zamożnej rodziny Parków. Przed bohaterami otwiera się nieznany do tej pory świat przywilejów i luksusów. Teraz zrobią wszystko, by wyrwać się z nędzy.

Premiera: 20 września

Dzięki Bogu, reż. François Ozon

François Ozon, reżyser „8 kobiet” i „U niej w domu”, przełamuje kolejne tabu, podejmując temat pedofilii w Kościele. „Dzięki Bogu” to oparta na faktach historia trzech mężczyzn, którzy po latach milczenia decydują się opowiedzieć publicznie o swojej traumie. Domagając się sprawiedliwości i ukarania winnych, chcą postawić przed sądem księdza, który molestował ich w dzieciństwie, a wciąż pełni ważne funkcje w strukturach kościelnych.

Premiera: 20 września

Kadr z filmu "Mowa ptaków" (Fot. materiały prasowe FPFF)

Mowa ptaków, reż. Xawery Żuławski

Tytułowa mowa ptaków to język, którym posługują się ludzie zepchnięci na margines. Bohaterowie nie zabiegają jednak o akceptację brutalnej większości. Wybierają towarzystwo innych wykluczonych i tworzą własny, odrębny świat. Film nakręcono na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. „Mowa ptaków” to więc artystyczny dialog między ojcem i synem. 

Premiera: 27 września

Irlandczyk, reż. Martin Scorsese

Reżyser „Chłopców z ferajny” po raz kolejny zaprasza widzów do mafijnego światka. „Irlandczyk” to historia Franka Sheerana, który po powrocie z II wojny światowej został płatnym mordercą. Akcja filmu skupia się na tajemniczej śmierci przywódcy związków zawodowych i mafijnego bossa Jimmy’ego Hoffy. W filmie zobaczymy wielokrotnych współpracowników reżysera: Roberta De Niro, Ala Pacino i Joego Pesciego.

Premiera: 27 września (premiera światowa)

Joker, reż. Todd Phillips

Arthur Fleck to człowiek zepchnięty na margines, poniżany outsider, samotnik, który stopniowo popada w obłęd. „Joker” to studium szaleństwa, a zarazem obraz całego szalonego społeczeństwa. W Jokera granego wcześniej przez Jacka Nicholsona i Heatha Ledgera wcielił się Joaquin Phoenix. Już się mówi, że występ aktora może zapewnić mu Oscara.

Premiera: 4 października

Kadr z filmu "Judy" (Fot. Album Online/East News)

Judy, reż. Rupert Goold

Adaptacja sztuki Petera Quiltera „End of the Rainbow” skupia się na ostatnim roku życia Judy Garland. Uzależniona od alkoholu i leków, zmaga się z problemami zdrowotnymi i finansowymi. Renée Zellweger jest niemal nie do poznania w makijażu, peruce i specjalnych soczewkach. Aby upodobnić się do ikony kina, aktorka spędzała dwie godziny dziennie w charakteryzatorni.

Premiera: 4 października (premiera światowa)

Boże ciało, reż. Jan Komasa

Oparta na faktach historia Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i postanawia zostać księdzem. Okazja, by przywdziać sutannę, nadarza się, gdy z lokalnej parafii wyjeżdża proboszcz. Choć metody ewangelizacji budzą kontrowersje, to fałszywy ksiądz dociera do mieszkańców, wstrząśniętych tragedią sprzed kilku miesięcy. Sytuacja szybko jednak zaczyna wymykać się spod kontroli. 

Premiera: 11 października

Kadr z filmu "Pralnia" (Fot. materiały prasowe Netflix)

Pralnia, reż. Steven Soderbergh

Nowa komedia reżysera „Erin Brockovich” w gwiazdorskiej obsadzie. Po śmierci męża Ellen Martin (Meryl Streep) rozpoczyna śledztwo w sprawie oszustwa ubezpieczeniowego. Wdowa szybko trafia na trop kancelarii Mossack Fonseca w Panama City, której właściciele (Gary Oldman i Antonio Banderas) wiodą dostatnie życie dzięki przekrętom podatkowym. Z biegiem śledztwa Ellen odkrywa, że w sprawę zaangażowani są także znani politycy, biznesmeni i celebryci. 

Premiera: 18 października (premiera światowa)

Szczygieł, reż. John Crowley

Ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Donny Tartt, której bohaterem jest Theodore Decker (Ansel Elgort). Gdy Theo miał 13 lat, jego matka zginęła w zamachu bombowym w Metropolitan Museum of Art. Tragedia zmieniła życie chłopca. Przepełniony smutkiem i wyrzutami sumienia Theo wędruje przez życie, nie rozstając się z  jedyną pamiątką po matce – obrazem przedstawiającym szczygła na podajniku. W filmie zobaczymy również Nicole Kidman, Sarah Paulson i Finna Wolfharda.

Premiera: 18 października

Obywatel Jones, reż. Agnieszka Holland

Po publikacji artykułu ze spotkania z Hitlerem dziennikarz Gareth Jones chce przeprowadzić wywiad także ze Stalinem. Mężczyzna przyjeżdża do ZSRR, gdzie przekonuje się, że za gwałtowną modernizacją kraju stoi nieludzki reżim, skazujący miliony ludzi na śmierć głodową. Jones postanawia za wszelką cenę ujawnić prawdę o stalinowskim terrorze. Nowy film Agnieszki Holland wypełnia lukę w historii kina, upamiętniając ofiary wielkiego głodu na Ukrainie. 

Premiera: 25 października

Doktor Sen, reż. Mike Flanagan

Przed Mikiem Flanaganem niełatwe zadanie. Reżyser podjął się pracy nad kontynuacją „Lśnienia” Stephena Kinga – kultowego horroru, który zekranizował sam Stanley Kubrick. Od czasu wydarzeń w hotelu Panorama minęło wiele lat. Dorosły już Dan Torrance (Ewan McGregor) spotyka Abrę, dziewczynkę obdarzoną podobnymi zdolnościami. Razem muszą uciekać przed Prawdziwym Węzłem – kultem, którego członkowie polują na dzieci obdarzone wyjątkowymi mocami.

Premiera: 15 listopada

Kadr z filmu "Le Mans '66" (Fot. CAP/FB/Capital Pictures/East News)

Le Mans ’66, reż. James Mangold

Prawdziwa historia dwóch pasjonatów, którzy zbudowali rewolucyjny samochód wyścigowy dla Ford Motor Company i w prestiżowym wyścigu Le Mans we Francji rzucili wyzwanie słynnym autom Enzo Ferrari. W 1966 roku Carroll Shelby i Ken Miles stawili czoło wielkim korporacjom i prawom fizyki, stając do rywalizacji w 24-godzinnym rajdzie. Dla fanów motoryzacji, Matta Damona i Christiana Bale’a.

Premiera: 22 listopada

Kraina lodu II, reż. Jennifer Lee, Chris Buck

Propozycja na rodzinne wyjście do kina. Choć o drugiej części oscarowej animacji nadal wiadomo niewiele, to ze zwiastuna dowiadujemy się, że Elsa i Anna wyruszają w podróż do zaczarowanej krainy, by odkryć prawdę o swojej przeszłości. Towarzyszyć im będą przyjaciele — ukochany Anny, Kristoff, bałwan Olaf i renifer Sven.

Premiera: 22 listopada


 
Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Najlepsze filmy na jesień 2019
Proszę czekać..
Zamknij