Znaleziono 0 artykułów
02.03.2019

Najlepsze restauracje świata według World Restaurant Awards

02.03.2019
Restauracja Inua (Fot. Materiały prasowe)

Na końcu świata albo w sercu metropolii, kameralne czy luksusowe, lokalne i globalne. Oto najciekawsze lokale świata wybrane w Paryżu podczas pierwszej odsłony konkursu World Restaurant Awards.

Trwa sezon nagród nie tylko w branży filmowej, ale także gastronomicznej. Do rankingów, które mogą wspomóc smakoszy w planowaniu restauracyjnych ekspedycji, w tym roku dołączyły nagrody World Restaurant Awards. Zgodnie z intencją twórców plebiscytu, dyrektora kreatywnego Joego Warwicka (autor publikowanych przez wydawnictwo Phaidon popularnych przewodników „Where Chefs eat” ) oraz szefa komisji sędziów Andrei Petriniego (publicysta, autor cyklu wydarzeń kulinarnych Gelinaz) ma on nagradzać restauracje wybijające się na tle konkurencji i warte odwiedzenia, niezależnie od tego, czy są to lokale nowo powstałe, czy dobrze już osadzone na rynku. Mogą być eleganckie albo zupełnie nieformalne, położone w centrum miast lub na odludziu. 

Inua: debiut roku

Restauracja Inua (Fot. Materiały prasowe)

Co by się stało, gdyby Japonia nagle znalazła się w Skandynawii (lub na odwrót)? Jako fuzję tych inspiracji najkrócej można opisać koncepcję tokijskiej restauracji, w której gotuje wychowanek słynnej restauracji Noma, Thomas Frebel. Urodzony w Niemczech kucharz zakochał się w Japonii po pop-upie, który zorganizowała tam Noma. Zdobyte w Danii doświadczenie oraz podejście do pracy z produktami wykorzystuje teraz do tworzenia nowoczesnej kuchni, opierającej się na lokalnych surowcach z morza i lądu.

Lido 84: specjalność lokalu

Restauracja Lido (Fot. Materiały prasowe)

Flagowym daniem dwugwiazdkowej restauracji prowadzonej przez braci Camanini nad brzegiem jeziora Garda jest cacio e pepe. W przygotowaniu swojej wersji makaronu z serem i pieprzem bracia Camanini sięgnęli po znaną już w starożytnym Rzymie metodę gotowania w świńskim pęcherzu. Chroni to danie przed utratą aromatów, a jednocześnie nadaje mu delikatnego bekonowego posmaku. Choć w Lido 84 menu zmienia się nieustannie wraz z porami roku, cacio e pepe to stały element karty. Opracowanie receptury oraz udoskonalenie metody przyrządzania pasty wymagało ponad 400 prób!

Restauracja Lido (Fot. Materiały prasowe)

La Mère Brazier: sprawdzony klasyk

Restauracja La Mère Brazier (Fot. Materiały prasowe)

Prawdziwa legenda francuskiej gastronomii może pochwalić się ponad stuletnią tradycją. Prowadzony pierwotnie przez Eugénie Brazier dwugwiazdkowy lokal specjalizuje się w klasycznych daniach kuchni lyońskiej (pularda z Bresse, cielęcina w cieście). Obecny szef kuchni nadaje im lżejszy, bardziej współczesny sznyt.

Le Clarence: oryginalne myślenie

Restauracja Le Clarence (Fot. Materiały prasowe)

Jedna z wiodących restauracji współczesnej kuchni francuskiej, dla niepoznaki mieszcząca się w zabytkowych, pełnych przepychu wnętrzach hotelu Hôtel Dillon. Według jurorów tutejsza kuchnia to połączenie perfekcjonizmu, innowacyjnego podejścia oraz rock and rolla.

Restauracja Le Clarence (Fot. Materiały prasowe)

Vespertine, Los Angeles: atmosfera

Restauracja Vespertine (Fot. Materiały prasowe)

Jeden z najgorętszych adresów Kalifornii poza innowacyjną kuchnią przyciąga klimatem. To wypadkowa oryginalnej architektury budynku, wystroju wnętrza, a także skomponowanej dla lokalu muzyki autorstwa teksańskiej grupy This Will Destroy You, towarzyszącej gościom podczas posiłku.

Mocotó: bez rezerwacji

Restauracja Mocoto (Fot. Materiały prasowe)

Nieformalną restaurację, której początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku, obecnie prowadzi syn pierwszego właściciela. Nazwa pochodzi od tradycyjnej brazylijskiej zupy na cielęcych nóżkach – caldo de mocotó, choć obecnie faworytami gości są m.in prażone na chrupko skwarki wieprzowe albo nadziewane żeberka z ananasem i maniokiem. Zgodnie z nazwą kategorii knajpa nie wymaga wcześniejszych rezerwacji. Można do niej wpaść, gdy tylko przyjdzie na to ochota (i ewentualnie odczekać swoje w kolejce). 

Mugaritz: innowacyjna karta napoi

Restauracja Mugaritz (Fot. Materiały prasowe)

Restauracja to nie tylko jedzenie, ale także towarzyszące mu napoje. W tej kategorii jurorzy wyróżnili hiszpańską restaurację Mugaritz. Jej piwniczka liczy ponad 1600 win i 90 sake, a w trakcie posiłku przed gościem pojawia się ok. 20 kieliszków z dobranymi do dań napojami. Na longliście kandydatów do tej nagrody znalazła się polska restauracja, warszawski Elixir (jedyny polski lokal wśród wszystkich nominowanych restauracji), znana z łączenia wódek z daniami.

Wolfgat, Paternoster: poza szlakiem

Restauracja Wolfgat (Fot. Materiały prasowe)
Restauracja Wolfgat (Fot. Materiały prasowe)

Kameralna, podejmująca zaledwie 20 gości restauracja mieści się w rybackiej wiosce nad brzegiem Atlantyku, dwie i pół godziny drogi od Kapsztadu. Dania są tu przygotowywane z użyciem nadmorskich ziół i owoców morza, a podawane gościom na tarasie z widokiem na lazurową wodę. Wolfgat zwyciężył w kategorii restauracji znajdujących się „poza szlakiem”, otrzymał także tytuł najlepszej restauracji roku.

Oprócz głównych nagród, czyli tzw. dużych talerzy, podczas gali przyznano także nagrody z przymrużeniem oka. Wsród laureatów „małych talerzy” znaleźli się jedni z najbardziej znanych i utalentowanych szefów kuchni, m.in. prowadzący trzygwiazdkową restaurację l'Arpege w Paryżu  Alain Passard (nagroda za najlepsze konto instagramowe roku) czy Alain Ducasse, francuski szef kuchni odpowiedzialny m.in. za trzygwiazdkową restaurację Alain Ducasse w hotelu Plaza Athénée w Paryżu oraz lokal Alain Ducasse at the Dorchester w Londynie (szef kuchni bez tatuażu), a także znana z odcinka serii Netflix „Chef’s Table” restauracja Bo.Lan (najlepsza restauracja „bez pestki”)

Restauracja Vespertine (Fot. Materiały prasowe)
Małgorzata Minta
  1. Styl życia
  2. Kulinaria
  3. Najlepsze restauracje świata według World Restaurant Awards
Proszę czekać..
Zamknij